Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Türk Telekom

9100
(31.137 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
79.583 Şikayet (Son 1 yıl)
Türk Telekom
9100
(31.137 değerlendirme)
Şikayet Yaz

Türk Telekom Her Koşulda İnsanları Seviyor

Adnan
27 Mayıs 02:48
-

Türk Telekom Fiyat Pahalılığı Aşırı

Gürkan
27 Mayıs 02:09
-

Türk Telekom'da Sıkıntı Var

Arzu
27 Mayıs 02:09
-

Türk Telekom Sil Süpür Günlük Sosyal Medya Hediyemi Kullanamıyorum

İbrahim
27 Mayıs 01:39
-
Türk Telekom Sil Süpür Günlük Sosyal Medya Hediyemi Kullanamıyorum
Türk Telekom Sil Süpür Günlük Sosyal Medya Hediyemi Kullanamıyorum
Türk Telekom Sil Süpür Günlük Sosyal Medya Hediyemi Kullanamıyorum
Türk Telekom Sil Süpür Günlük Sosyal Medya Hediyemi Kullanamıyorum

Türk Telekom Bir Türlü Gelmeyen Kurye

Özgür
27 Mayıs 01:26
1

Türk Telekom Fahiş Zam Uygulaması

Ziya
27 Mayıs 01:07
-
Türk Telekom Fahiş Zam Uygulaması
Türk Telekom Fahiş Zam Uygulaması

Türk Telekom Taahhüt Yenilerken Çift Fatura Kesiyor.

Büşra
27 Mayıs 00:54
-

Türk Telekom Ek Paket Yenileme Sorunu

Kürşat
27 Mayıs 00:54
-

Türk Telekom Talep Dışı Ek Paket Yüklenmesi

Betul
27 Mayıs 00:40
-
Türk Telekom Talep Dışı Ek Paket Yüklenmesi

Türk Telekom Bağlantı Kopma Sorunu - Kullanılan 16 Megabit Olmaması!

Mesut
27 Mayıs 00:33
-
Türk Telekom Bağlantı Kopma Sorunu - Kullanılan 16 Megabit Olmaması!

Türk Telekom Bağlantı Ve Hız Problemi

Ömer
27 Mayıs 00:28
-

Türk Telekom Telefon Hattı Paket Değişikliği

Nihat
27 Mayıs 00:28
-

Türk Telekom'un Keyfine Göre Aşım Ücreti Alması

Tarık
27 Mayıs 00:20
-
Türk Telekom'un Keyfine Göre Aşım Ücreti Alması

Türk Telekom Yanlış Bilgilendirme Ve İade

Ahmet
27 Mayıs 00:07
91

Türk Telekom İlgisizlik Ve Bağlanamama Sorunu

Gizem
26 Mayıs 23:54
-

Türk Telekom Evde İnternet Başvurusu

Tuğba
26 Mayıs 23:53
-
Türk Telekom Evde İnternet Başvurusu

Türk Telekom 135 TL Ücretin İadesi

Hasan
26 Mayıs 23:41
1
Türk Telekom 135 TL Ücretin İadesi

Türk Telekom İnternet Çekmiyor Müşteri Temsilcisine Ulaşamıyoruz

Mustafa
26 Mayıs 23:40
-

Türk Telekom Altyapı Sorunu Yaşama

Ali
26 Mayıs 23:34
-
Toplam 208.968 Şikayet

Marka Profili

Türk Telekom bugüne kadar marka profili oluşturmadı.
Türk Telekom henüz marka profili oluşturmadığı için Şikayetvar üzerinden şikayet cevaplamıyor ve buradaki müşterileriyle iletişime geçmiyor. Her firma Şikayetvar'da marka profili oluşturabilir.
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

Türk Telekom’a nasıl geçilir?
Türk Telekom’a geçmek için nüfus cüzdanınızla birlikte bir Türk Telekom bayisini ziyaret etmeniz gerekir. Burada, numara taşıma formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Başvurunuzu takip eden 48 saat içinde sistemdeki bilgilerinizin doğruluğu kontrol edilir. Eğer mevcut operatörünüzde Türk Telekom mobile numaranızı taşımanıza engel teşkil eden bir durum yoksa ve tüm kontroller olumluysa Türk Telekom mobil hattınızın açılış işlemleri tamamlanır ve hattınız Türk Telekom’dan sinyal almaya başlar.
Türk Telekom müşteri hizmetleri numarası nedir?
Türk Telekom müşteri hizmetlerini 444 1 444 no’lu numaradan arayabilirsiniz. Türk Telekom diğer iletişim kanalları için burayı tıklayabilirsiniz.
Türk Telekom online işlemler nelerdir?
Türk Telekom online işlemler menüsünden mobil, internet, televizyon ya da telefon ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu menüde gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında; fatura ödeme, borç görüntüleme, TL yükleme gibi işlemler yer almaktadır.
Türk Telekom arıza bildirme yöntemleri nelerdir?
Türk Telekom arıza bildirimi ve arıza durum sorgulama için; 444 1 444 no’lu çağrı merkezini arayabilir, Türk Telekom bayilerinden, online işlemler web sayfasından, online işlemler mobil uygulamasından ve 121 arıza sesli yanıt sisteminden bilgi alabilirsiniz. Türk Telekom arıza sorunuyla ilgili şikayetlerinizi ise hemen tıklayarak Şikayetvar’da paylaşabilirsiniz.
Daha farklı bir sorum var.
Türk Telekom hakkında daha farklı bir soru ya da sorununuz varsa, buraya tıklayarak Şikayetvar'a yazabilirsiniz. Böylece sorununuzu hem marka hem de tüketicilerle paylaşabilirsiniz.

Türk Telekom Hakkında

Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörü olan Türk Telekom, değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte çalışma ve hizmetlerini genişleterek 177 yıldır sürdürmektedir. Mobil, internet, telefon, TV ürün ve hizmetlerini sizlerle buluşturan Türk Telekom köklü geçmişin getirdiği deneyime sahiptir.

Türk Telekom, hem bireysel hem de kurumsal hizmetler alanında geniş bir hizmet ağı ve ürün yelpazesini kullanıcılarla buluşturmaktadır. 2016 yılı itibariyla mobil, internet, telefon, TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ adıyla tek marka çatısı altında toplayan marka telekomünikasyon alanında ihtiyacınız olan pek çok hizmeti sunmaktadır. Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin ortaklığında %55 Oger Telekomünikasyon A.Ş., %25 Türkiye Hazine Müsteşarlığı, %5 Türkiye Varlık Fonu söz sahibidir. Geri kalan %15 ise halka arza edilmiştir. Türk Telekom tarifeleri ile pek çok farklı kullanıcı portföyüne hitap etmeyi başarabilmiştir. Türk Telekom müşteri odaklı ve entegre yapısı ile internet, mobil ve TV gibi pek çok telekomünikasyon hizmetinin tek adresi olabilme yolunda ilerlemektedir.

Türk Telekom Hizmetleri

Türk Telekom’un sunmuş olduğu hizmetler arasında; mobil internet, evde internet, telefon ve televizyon ürün ve hizmetleri gibi seçenekler bulunmaktadır. Gerek mobil gerek evde internet ve diğer hizmetler konusunda Türk Telekom paketleri hayli geniştir. Türk Telekom internet, konuşma dakikaları, SMS gibi pek çok hizmeti mobil cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde ya da işte televizyonlarınızda Türk Telekom Tivibu hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Tivibu, web ile bilgisayarlar üzerinden hem yerli hem yabancı pek çok TV kanalına ulaşılabilirlik sağlamaktadır. Tivibu ile pek çok kanala ulaşabileceğiniz gibi canlı yayınları dilediğiniz zaman durdurabilir, geri alabilir ve istediğiniz içeriğe anında ulaşabilirsiniz. Belgeseller, diziler, binlerce film, çocuk filmleri, müzik bu içeriklerden yalnızca birkaçı. Ayrıca hem ev hem de iş telefonlarını Türk Telekom tarifesine taşıyabilirsiniz.

Gelişen Teknoloji, Gelişen Hizmet Ağı

Türk Telekom’un sunmuş olduğu hizmetler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Türk Telekom online işlemler konusunda kendini günden güne geliştirerek kullanıcılara bilgisayar başından kolayca işlem yapabilme olanağı sunmaktadır. Türk Telekom borç ödeme, arıza bildirimi, müşteri hizmetleri ile iletişim gibi pek çok konuyu online olarak çözmeniz mümkün. Online işlemler ile sizlere sunulan diğer hizmetler ise; mobil hattınıza bakiye yükleme, bakiye sorgulama, evde internet tarife değişikliği, adres bilgileri güncelleme, abonelik bilgilerini düzenleme, ev ya da iş telefonu nakil başvurusunda bulunma, e-faturanızı görüntüleme, başvurularınızın durumunu takip etme, Tivibu işlemleri gibi hizmetlerdir. Ayrıca dilerseniz Türk Telekom arıza, internet problemi vb. ile ilgili kullanıcı yorum ve şikayetlerini sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Çok sayıdaki Türk Telekom şikayet ve kullanıcı yorumlarını sayfamızdan okuyabilir ve arzu ederseniz siz de şikayetinizi dile getirebilirsiniz.