Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Türk Telekom

10100
(30.020 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
79.598 Şikayet (Son 1 yıl)
Türk Telekom
10100
(30.020 değerlendirme)
Şikayet Yaz

TTNET Ev İnterneti 3 Gündür Yok

profile
Eylül
24 Nisan 08:43
-

Türk Telekom Sınırsız Sosyal Medya GB Kotamı Bitiriyor

profile
İbrahim
24 Nisan 07:44
-

Türk Telekom Çok Kötü Bağlantı Ve Kopma Problemi

profile
Oruç
24 Nisan 07:16
1

Türk Telekom Bir Senedir İnternet Yok

profile
Melek
24 Nisan 02:47
42

Türk Telekom Kesik İnternet Arızası

profile
Görkem
24 Nisan 02:24
31

Türk Telekom 20 Yıllık Sadakat, Fahiş Fatura İle Sınanıyor

profile
Nurhan
24 Nisan 01:43
50
Türk Telekom 20 Yıllık Sadakat, Fahiş Fatura İle Sınanıyor
Türk Telekom 20 Yıllık Sadakat, Fahiş Fatura İle Sınanıyor

Türk Telekom İnşallah 6 Ay Sonra Taşıma İşlemi Bitecek

profile
Seyit
24 Nisan 01:43
49

Türk Telekom İnternet Kopma Sorunu

profile
İlham
24 Nisan 01:37
33

Türk Telekom Faturam İki Kez Ödeme Alındı. İade Talebi Lütfen

profile
Esma
24 Nisan 01:24
56
Türk Telekom Faturam İki Kez Ödeme Alındı. İade Talebi Lütfen
Türk Telekom Faturam İki Kez Ödeme Alındı. İade Talebi Lütfen

Türk Telekom Durma Özelliği Sorunu

profile
Betül
24 Nisan 01:24
44

Türk Telekom Bireysel Hat İptali Hatası

profile
Kasım
24 Nisan 01:12
51
Türk Telekom Bireysel Hat İptali Hatası
Türk Telekom Bireysel Hat İptali Hatası
Türk Telekom Bireysel Hat İptali Hatası

Türk Telekom Şebeke Sorunu Kaynaklı

profile
Mehmet
24 Nisan 00:59
50
Türk Telekom Şebeke Sorunu Kaynaklı

Türk Telekom Annemin Kızlık Soyadını Yanlış Yazdığı İçin

profile
Nisa
24 Nisan 00:54
71

Türk Telekom Müşteri Temsilcisi Aracılığıyla Ek Paket Alamama

profile
Uğur
24 Nisan 00:53
57

Türk Telekom - Şebeke Şehir Merkezinde Çekmiyor

profile
Muhammet
24 Nisan 00:53
57

Türk Telekom Boş Port Açmıyor

profile
Nuh
24 Nisan 00:40
54

Türk Telekom Kampanya Yalanları Ve Müşteri Kandırmacaları

profile
Ayşe
24 Nisan 00:34
56

Ev İnternet Arızası Türk Telekom

profile
İlayda
24 Nisan 00:21
63

Türk Telekom Kurye İle Göndereceği Mobil Hat İçin Hiç İlgilenmiyor...

profile
Mehmet
24 Nisan 00:14
74
Toplam 210.650 Şikayet

Marka Profili

Türk Telekom bugüne kadar marka profili oluşturmadı.
Türk Telekom henüz marka profili oluşturmadığı için Şikayetvar üzerinden şikayet cevaplamıyor ve buradaki müşterileriyle iletişime geçmiyor. Her firma Şikayetvar'da marka profili oluşturabilir.
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

Türk Telekom’a nasıl geçilir?
Türk Telekom’a geçmek için nüfus cüzdanınızla birlikte bir Türk Telekom bayisini ziyaret etmeniz gerekir. Burada, numara taşıma formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Başvurunuzu takip eden 48 saat içinde sistemdeki bilgilerinizin doğruluğu kontrol edilir. Eğer mevcut operatörünüzde Türk Telekom mobile numaranızı taşımanıza engel teşkil eden bir durum yoksa ve tüm kontroller olumluysa Türk Telekom mobil hattınızın açılış işlemleri tamamlanır ve hattınız Türk Telekom’dan sinyal almaya başlar.
Türk Telekom müşteri hizmetleri numarası nedir?
Türk Telekom müşteri hizmetlerini 444 1 444 no’lu numaradan arayabilirsiniz. Türk Telekom diğer iletişim kanalları için burayı tıklayabilirsiniz.
Türk Telekom online işlemler nelerdir?
Türk Telekom online işlemler menüsünden mobil, internet, televizyon ya da telefon ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu menüde gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında; fatura ödeme, borç görüntüleme, TL yükleme gibi işlemler yer almaktadır.
Türk Telekom arıza bildirme yöntemleri nelerdir?
Türk Telekom arıza bildirimi ve arıza durum sorgulama için; 444 1 444 no’lu çağrı merkezini arayabilir, Türk Telekom bayilerinden, online işlemler web sayfasından, online işlemler mobil uygulamasından ve 121 arıza sesli yanıt sisteminden bilgi alabilirsiniz. Türk Telekom arıza sorunuyla ilgili şikayetlerinizi ise hemen tıklayarak Şikayetvar’da paylaşabilirsiniz.
Daha farklı bir sorum var.
Türk Telekom hakkında daha farklı bir soru ya da sorununuz varsa, buraya tıklayarak Şikayetvar'a yazabilirsiniz. Böylece sorununuzu hem marka hem de tüketicilerle paylaşabilirsiniz.

Türk Telekom Hakkında

Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörü olan Türk Telekom, değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte çalışma ve hizmetlerini genişleterek 177 yıldır sürdürmektedir. Mobil, internet, telefon, TV ürün ve hizmetlerini sizlerle buluşturan Türk Telekom köklü geçmişin getirdiği deneyime sahiptir.

Türk Telekom, hem bireysel hem de kurumsal hizmetler alanında geniş bir hizmet ağı ve ürün yelpazesini kullanıcılarla buluşturmaktadır. 2016 yılı itibariyla mobil, internet, telefon, TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ adıyla tek marka çatısı altında toplayan marka telekomünikasyon alanında ihtiyacınız olan pek çok hizmeti sunmaktadır. Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin ortaklığında %55 Oger Telekomünikasyon A.Ş., %25 Türkiye Hazine Müsteşarlığı, %5 Türkiye Varlık Fonu söz sahibidir. Geri kalan %15 ise halka arza edilmiştir. Türk Telekom tarifeleri ile pek çok farklı kullanıcı portföyüne hitap etmeyi başarabilmiştir. Türk Telekom müşteri odaklı ve entegre yapısı ile internet, mobil ve TV gibi pek çok telekomünikasyon hizmetinin tek adresi olabilme yolunda ilerlemektedir.

Türk Telekom Hizmetleri

Türk Telekom’un sunmuş olduğu hizmetler arasında; mobil internet, evde internet, telefon ve televizyon ürün ve hizmetleri gibi seçenekler bulunmaktadır. Gerek mobil gerek evde internet ve diğer hizmetler konusunda Türk Telekom paketleri hayli geniştir. Türk Telekom internet, konuşma dakikaları, SMS gibi pek çok hizmeti mobil cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde ya da işte televizyonlarınızda Türk Telekom Tivibu hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Tivibu, web ile bilgisayarlar üzerinden hem yerli hem yabancı pek çok TV kanalına ulaşılabilirlik sağlamaktadır. Tivibu ile pek çok kanala ulaşabileceğiniz gibi canlı yayınları dilediğiniz zaman durdurabilir, geri alabilir ve istediğiniz içeriğe anında ulaşabilirsiniz. Belgeseller, diziler, binlerce film, çocuk filmleri, müzik bu içeriklerden yalnızca birkaçı. Ayrıca hem ev hem de iş telefonlarını Türk Telekom tarifesine taşıyabilirsiniz.

Gelişen Teknoloji, Gelişen Hizmet Ağı

Türk Telekom’un sunmuş olduğu hizmetler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Türk Telekom online işlemler konusunda kendini günden güne geliştirerek kullanıcılara bilgisayar başından kolayca işlem yapabilme olanağı sunmaktadır. Türk Telekom borç ödeme, arıza bildirimi, müşteri hizmetleri ile iletişim gibi pek çok konuyu online olarak çözmeniz mümkün. Online işlemler ile sizlere sunulan diğer hizmetler ise; mobil hattınıza bakiye yükleme, bakiye sorgulama, evde internet tarife değişikliği, adres bilgileri güncelleme, abonelik bilgilerini düzenleme, ev ya da iş telefonu nakil başvurusunda bulunma, e-faturanızı görüntüleme, başvurularınızın durumunu takip etme, Tivibu işlemleri gibi hizmetlerdir. Ayrıca dilerseniz Türk Telekom arıza, internet problemi vb. ile ilgili kullanıcı yorum ve şikayetlerini sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Çok sayıdaki Türk Telekom şikayet ve kullanıcı yorumlarını sayfamızdan okuyabilir ve arzu ederseniz siz de şikayetinizi dile getirebilirsiniz.