Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Arçelik 11140 M Çamaşır Makinesi Kazan Çapak Kusuru

Ali
28 Mart 16:16
1.571

Yeni bir ev kuruyorum. Bütün beyaz eşya seçimimi Arçelik markasından yaptım. Bu nedenle Arçelik 11140M model çamaşır makinesi satın aldım. Çamaşır makinesi kurulduktan sonra ilk yıkamada perdelerimi yıkadım ve yıkadığım perdelerin hepsinde tel çekilmesi meydana geldi. İlk başta perdede bir kusur olduğunu düşündüm. Ancak sonrasında yıkadığım diğer ürünler de zarar gördü. Bu durum üzerine makinede bir arıza olabileceğini düşünerek bir tül çorapla makineyi kontrol ettiğimde, makine kazanında birden fazla çapak olduğunu fark ettim. 4 Mart 2024 tarihinde servis talebinde bulundum. Ertesi gün yetkili servis gelerek makineyi inceledi ve kusurlu olduğunu belirleyip değişim yapılacağını söyledi. Perdelerle ilgili olarak inceleme sonrası ödeme yapılacağını ifade ettiler. Daha sonra üç kez daha gelerek hem perdelerin hem de makinenin fotoğraflarını çektiler. Kusur tespit edilmesine rağmen, çamaşır makinesini 14 Mart 2024 tarihinde getirerek on günlük bir mağduriyet yaşattılar. Makine kurulduğu gün, perdelerin bir kısmını makineyle birlikte teslim aldılar. Perdelerin tamamını talep etmelerine rağmen, evde aktif olarak yaşadığım için güneşlikleri teslim edemediğimi, ilgili faturanın ödenmesinin ardından perdeleri yaptırıp hasar görenlerin kalanını teslim edeceğimi belirttim. Bu konuda herhangi bir geri dönüş yapılmadı. İki kez süreçle ilgili bilgi almak istediğimde incelemenin devam ettiği bilgisini aldım. Geri dönüş talebinde bulunduğumda sisteme not ekleyip en kısa sürede geri dönüş yapılacağını ifade ettiler; ancak zaman geçmesine rağmen herhangi bir geri dönüş alamadım. Kusur açıkça belli olmasına rağmen mağduriyetim giderilmedi. Yeni ev kurmanın telaşı içinde sadece güneşliklerle oturmak zorunda kalmamın yanı sıra, bu sorunla da uğraşarak ekstra bir mağduriyet yaşanıyor.

Arçelik 11140 M Çamaşır Makinesi Kazan Çapak Kusuru
Arçelik 11140 M Çamaşır Makinesi Kazan Çapak Kusuru
Arçelik 11140 M Çamaşır Makinesi Kazan Çapak Kusuru
Arçelik 11140 M Çamaşır Makinesi Kazan Çapak Kusuru
+4
28 Mart 17:42 (Şikayetten 1 saat sonra)

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi

Ali
02 Nisan 13:39

Sadece telefonla arandım. Konuyla ilgili bilgi alamadım. Yine aynı şekilde ilgili birimin arayacağını söylediler. Ve hala geri dönüş yok. Arçelik gibi bir markada bile muhatap bulamıyorum.

Ali
15 Nisan 16:28

4 Nisan'da hasara karşılık ödemenin yapılacağını bunun için imzamın gerektiğini ve gün içinde imza için uğrayacaklarını bildirdiler. Fakat o günden beri değil imza için gelmek aramadılar bile. Aradığımda ise hala incelendiğine dair bilgi veriyorlar. Bu konuda maalesef bir muhatap yok. Marka tercihinde bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Tüketici Hakem Heyeti yoluyla hakkımı aramaya devam edeceğim.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Arçelik 11140 M Şikayetleri

1

Arçelik Ayıplı Ve Kusurlu Ürün

Özdal
01 Kasım 2023 21:08
3.590
Arçelik Ayıplı Ve Kusurlu Ürün
Arçelik Ayıplı Ve Kusurlu Ürün
Arçelik Ayıplı Ve Kusurlu Ürün
Arçelik Ayıplı Ve Kusurlu Ürün
+1

Arçelik Çamaşır Makinesi 11140M Sesi Bitmiyor Hiç!

Atakan
12 Temmuz 16:30
-

Arçelik Çamaşır Makinesi Sorunları

Halil
11 Temmuz 17:24
99

Arçelik Çamaşır Makinesi Sorunu Ve Servis Yetersizliği

Muhammet
08 Temmuz 02:54
109
Tüm 11140 M Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz