Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

DenizbankŞikayetvar üye markasıdır

44100
(10.247 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
28.333 Şikayet (Son 1 yıl)
DenizbankŞikayetvar üye markasıdır
44100
(10.247 değerlendirme)
Şikayet Yaz

Denizbank Kart Aidatı Ücreti

Selma
24 Mayıs 12:53
-

Denizbank Yanlış Adrese Sürekli Gönderilen Evrak Hakkında

Hasan
24 Mayıs 12:52
-

Denizbank Kredi Kartı Yıllık Ücret İadesi

Ayşe
24 Mayıs 12:39
-

Denizbank MobilDeniz Hücresel Veri Sorunu

Sude
24 Mayıs 12:38
-
Denizbank MobilDeniz Hücresel Veri Sorunu

Denizbank ATM Para Sıkışması

İhsan
24 Mayıs 12:30
4
Denizbank ATM Para Sıkışması

Denizbank Gold Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti

Göktuğ
24 Mayıs 12:24
-
Denizbank Gold Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti

Denizbank In Oynadığı Oyunları Görmek İçin Dikkat!

Emre
24 Mayıs 12:22
-

Denizbank Bana Sormadan Sigorta Yaptırıp Otomatik Ödeme Talimatı Verdi

Emin
24 Mayıs 12:16
-
Denizbank Bana Sormadan Sigorta Yaptırıp Otomatik Ödeme Talimatı Verdi

Denizbank Kart Üyelik Ücreti

Mesud
24 Mayıs 12:16
-

Denizbank In Müşterileri Yanıltması

Fikriye
24 Mayıs 12:08
-

Denizbank Bankacılık Sözleşmeniz Güncel Değildir Saçmalığı

Muhammed
24 Mayıs 11:59
-

Denizbank Hesap Bloke Kaldırılmaması

Hasan
24 Mayıs 11:51
-

Denizbank Yıllık Üyelik Ücreti İptali

Gamze
24 Mayıs 11:30
-

Denizbank Poliçe İptal Olmaması

Muzaffer
24 Mayıs 11:29
-

Denizbank Kart Aidatı Şikayeti

Hasan
24 Mayıs 11:22
-

Denizbank Kredi Kartı Gecikme Statü Sorunu

Mina
24 Mayıs 10:45
-

Denizbank 13.000 TL Habersiz İşlem

Metehan
24 Mayıs 10:38
-

Denizbank ATM Hesaba Düşmeyen Para

Fatih
24 Mayıs 10:37
-

Denizbank'ta Müşteri Hizmetlerine Ulaşmak Neden Bu Kadar Zor?

Busra
24 Mayıs 10:23
-

Denizbank İptal Edilen Hayat Sigorta Parasını İade Etmiyor

Mustafa
24 Mayıs 10:08
1
Toplam 65.889 Şikayet

Marka Profili

Şikayetvar üye markasıdır Denizbank 10+ yıldır Şikayetvar üye markasıdır.
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Son 1 yılda şikayetleri cevaplama oranı %100
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

Denizbank faiz oranlarını nereden öğrenebilirim?
Denizbank'ın sunduğu kredi faiz oranları ile ilgili detaylı bilgiye bankanın resmi internet sitesinden ya da müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.
Denizbank çağrı merkezine nasıl ulaşabilirim?
0850 222 0 800 numaralı telefondan Denizbank çağrı merkezine erişebilirsiniz.
Denizbank ATM'si ile problem yaşıyorum. Ne yapabilirim?
Herhangi bir Denizbank ATM'sinde kartınız ile ilgili bir problem yaşadıysanız, doğrudan Denizbank çağrı merkezini arayabilir ve anlık destek isteyebilirsiniz.
Daha farklı bir sorum var.
Denizbank bankacılık hizmetleri ve müşteri memnuniyeti ile ilgili farklı talepleriniz varsa, buraya tıklayarak geri bildirimde bulunabilirsiniz.

DenizBank Hakkında

DenizBank, 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi'nden satın alınarak yolculuğuna başladı. Ekim 2006'da Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Dexia bünyesine katılan banka, 6 yıl boyunca Dexia ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdürdükten sonra, 28 Eylül 2012 itibarıyla Rusya'nın en büyük bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye başladı. 1 Temmuz 2013 itibarıyla ise Citi'nin Türkiye'deki Bireysel Bankacılık Bölümü’nü, 600 binden fazla müşteri ve 1.400’e yakın çalışanı ile devraldı.

1997'de kurumsal kimlik çalışmaları çerçevesinde personel alımı ve şube açılışlarını içeren bir "hayata dönüş" programı uygulayarak beş yıllık stratejik plan hazırlayan banka, öngörülen tüm hedeflere zamanından önce ulaştı. Bu süreç, TMSF'ye devrolan banka şubelerinin bir kısmının satın alınması ve 2002 sonunda Tarişbank'ın gruba dahil edilmesiyle desteklendi. Söz konusu dönemde DenizBank, mevcut bankacılık ürün ve hizmetlerini tamamlamak üzere faktoring, finansal kiralama, yatırım ve portföy yönetimi şirketlerine ek olarak Avusturya ve Rusya'da banka satın almaları yaptı. Banka, güçlü sermaye tabanından ve finansal gücünden aldığı desteğin yanında sektöre yön veren inovatif bakış açısı ve çevik iş yapma anlatışıyla kısa sürede mevcut konumunu geliştirdi.

DenizBank İnternet Bankacılığı İşlemleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte banka işlemlerine de kolaylık geldi. Gelişmiş DenizBank internet bankacılığı hizmetleri sayesinde internet üzerinden de bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet ile DenizBank’tan yapabileceğiniz işlemlerden bazıları; hesap bilgileri, vadesiz hesap işlemleri, vadeli hesap işlemleri, anında para hesabı, taksitli kurtaran hesap, IBAN işlemleri, ekstreler, findeks risk raporu gibi hesap yönetimi işlemleri; EFT, havale, döviz transferi, fastPay, düzenli ödeme işlemleri, kayıtlı işlemler gibi transfer işlemleri ve kredi kartı işlemleri, borç ödeme, nakit avans, bonus puan işlemleri, taksitlendirme, taahhütlü kampanyalar, banka kartı işlemleri, limit işlemleri, üretici kart işlemleri gibi kart işlemleri, yatırım işlemleri, krediler, sigorta & emeklilik, fatura ödemeleri gibi işlemlerdir. Eğer banka işlemi yapmanız gerekiyor ancak şubeye gidecek zaman bulamıyorsanız DenizBank internet bankacılığı üzerinden tüm bu işlemlerinizi halledebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden tüm işlemlere ulaşabilmeniz için banka kartınız veya kredi kartınız ve kart şifreniz yeterlidir.

DenizBank İletişim Kanalları

Eğer DenizBank müşterisiyseniz ya da DenizBank müşterisi olmak istiyorsanız DenizBank iletişim kanalları aracılığıyla firmayla iletişime geçebilirsiniz. DenizBank’a ulaşabileceğiniz iletişim kanallarından bazıları; firmanın web sitesi üzerinden iletişim formu doldurmak (24 saat içinde yanıt verilmektedir), müşteri hizmetlerini aramak ya da size en yakın DenizBank şubesini ziyaret etmektir. Ayrıca genel sorularınızın içinse sitede yer alan Sıkça Sorulan Sorular sayfasını da inceleyebilirsiniz. DenizBank’ın odaklandığı müşteri portföyleri arasında perakende müşteriler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ihracatcılar, kamu ve proje finansmanı ile ticari ve kurumsal müşterilerdir. Eğer siz de bu müşteri portföylerinden birine uyuyorsanız DenizBank ile pek çok işleminizi yürütebilir, DenizBank’tan bankacılık hizmeti alabilirsiniz. DenizBank ile ilgili şikayetleriniz ya da yorumlarınız varsa dilerseniz sayfamız üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcıların yazmış olduğu DenizBank şikayetlerini sayfamızdan okuyabilirsiniz.