Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Yapı Kredi Bankası

15100
(8.882 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
22.378 Şikayet (Son 1 yıl)
Yapı Kredi Bankası
15100
(8.882 değerlendirme)
Şikayet Yaz

Yapı Kredi Kredi Kartı Kurye Mağduriyeti

profile
Serap
18 Nisan 16:22
-

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Aidatı Ve Asgari Ödeme Şaşkınlığı

profile
Beyza
18 Nisan 16:14
5

Yapı Kredi Bankası EFT Fast Ücreti

profile
Mine
18 Nisan 15:54
4

Yapı Kredi Bilgi Dışı Kredi Kartı Gönderiyor

profile
Şahin
18 Nisan 15:27
-

Yapı Kredi Bankası Pişmanlığı Ve Kötü Hizmeti

profile
Ali
18 Nisan 15:26
-

Yapı Kredi Yıllık Kart Ücreti

profile
Ayşegül
18 Nisan 15:16
-
Yapı Kredi Yıllık Kart Ücreti
Yapı Kredi Yıllık Kart Ücreti

Yapı Kredi Bankası Yıllık Kart Aidatı Kesintisi

profile
Oğuzhan
18 Nisan 14:55
-
Yapı Kredi Bankası Yıllık Kart Aidatı Kesintisi
Yapı Kredi Bankası Yıllık Kart Aidatı Kesintisi

Yapı Kredi Bankası Ücret İadesini Bekletiyor, Parayı İşletiyor!

profile
Tayfun
18 Nisan 14:39
-
Yapı Kredi Bankası Ücret İadesini Bekletiyor, Parayı İşletiyor!

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Çözüm Üretmiyor

profile
Deniz
18 Nisan 14:38
-

Yapı Kredi Faizsiz Kredi Yalanı

profile
Onur
18 Nisan 14:11
-
Yapı Kredi Faizsiz Kredi Yalanı
Yapı Kredi Faizsiz Kredi Yalanı
Yapı Kredi Faizsiz Kredi Yalanı
+3

Yapı Kredi Bankası E-haciz Blokesinin Kalkmaması

profile
Salih
18 Nisan 14:10
-
Yapı Kredi Bankası E-haciz Blokesinin Kalkmaması

Yapı Kredi Bankası Kredi Ödeme Gün Değişikliği Yapılmaması

profile
Sercan
18 Nisan 13:43
-

Yapı Kredi Bankası 50 Günden Fazla Süren İnceleme Talebi

profile
Adem
18 Nisan 13:36
3

Yıllık Kart Ücreti Yapı Kredi

profile
Yasin
18 Nisan 13:35
-

Yapı Kredi Harcama Hakkında Bilgi Vermiyor!

profile
Fatih
18 Nisan 13:34
-

Yapı Kredi Bankası - Yıllık Kart Ücreti

profile
Ebru
18 Nisan 13:34
-
Yapı Kredi Bankası - Yıllık Kart Ücreti

Yapı Kredi Kart Ücreti Alınmayacak Dediği Karta Yıllık Ücret

profile
Tamer
18 Nisan 12:59
-

Yapı Kredi SWİFT İşlemi İçin 2 Defa 1590 TL Ve 39 Dolar Kesti!

profile
Duygu
18 Nisan 12:16
-
Toplam 52.609 Şikayet

Marka Profili

Yapı Kredi Bankası bugüne kadar marka profili oluşturmadı.
Yapı Kredi Bankası henüz marka profili oluşturmadığı için Şikayetvar üzerinden şikayet cevaplamıyor ve buradaki müşterileriyle iletişime geçmiyor. Her firma Şikayetvar'da marka profili oluşturabilir.
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

Yapı Kredi'den başvuru yaptığım kredi kartım ne zaman elime ulaşır?
Yapı Kredi kredi kartınız ya da banka kartınız, başvurunuzu takiben ortalama 7 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilmektedir. Bu konudaki en net bilgi, başvurunuzu alan müşteri temsilcisi tarafından sağlanacaktır. Olası bir gecikme durumunda Yapı Kredi çağrı merkezine ulaşabilir ya da buraya tıklayarak geri bildirim bırakabilirsiniz.
Yapı Kredi çağrı merkezine nasıl ulaşabilirim?
Yapı Kredi çağrı merkezine 0850 222 0 444 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Yapı Kredi yıllık kart aidatı ne kadar?
Yapı Kredi'nin sunduğu yıllık kart aidatı ücretleri, temin ettiğiniz kartın özelliklerine, limitine ve türüne göre değişkenlik gösterir. Yapı kredi yıllık aidat ücretleri hakkındaki kullanıcı yorumlarına buradan erişebilirsiniz.
Daha farklı bir sorum var.
Eğer Yapı Kredi Bankası ile ilgili farklı bir soru ya da şikayetiniz varsa, buraya tıklayarak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Tarihçesi

Yapı Kredi, 1944 yılında Türkiye’nin perakende bankacılık odaklı ilk ulusal çaplı özel bankası olarak kurulmuştur. Aktif büyüklüğü ile günümüzde Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankası olan Yapı Kredi Bankası, kurulduğu günden bu güne müşteri odaklı hizmet, yenilikçilik ve finans sektörüne katkı sağlamak misyonlarıyla faaliyetlerini sürdürmüştür. Kuruluşundan beri her türlü yenilik, sosyal sorumluluk ve gelişme faaliyetlerini yakından takip eden ve içinde bulunan Yapı Kredi, 1960’lı yıllarda Türk bankacılık sektörünü ilk kez bilgisayarla buluşturmuştur. Yine bir ilki de 1970’li yıllarda gerçekleştiren banka, finansal hizmet ve yurtdışı iştiraklerin geliştirilmesinde öncülük etmiştir ve ülkemizde ilk kez yabancı para pozisyonu taşıma iznini elde etmiştir. Bankacılık faaliyetlerini her geçen yıl biraz daha genişleten Yapı Kredi 1980’lerde bireylere yönelik krediler, kredi kartları, hesap erişim kartları, ATM’ler ve online bankacılık sistemlerini hizmete sunumuştur. Tüm bu hizmetleri ile bugunkü kurumsal bankacılığın temellerini atan Yapı Kredi, 1990’larda ilk kez Müşteri İletişim Merkezi hizmetini sunmaya başlamıştır. Ayrıca kredi kartlarında puan ve taksit uygulaması da ilk kez Yapı Kredi ile mümkün olmuştur.

Günümüzde Yapı Kredi

Günümüzde Yapı Kredi, geçmişteki başarı istikrarını hala sürdürmektedir. 2000’li yıllarda Koçbank ile birleşmesi tamamlanan Yapı Kredi, Türk bankacılık sektörünün en büyük birleşmesine imza atmıştır. Böylece büyük ve benzersiz bir perakende banka yaratılmıştır. Bu birleşmeyi takip eden yıllarda yenilikçi ürün, hizmet ve dağıtım kanalları genişletilmiştir. Sermayenin artmasıyla sermaye yapısı güçlendirilmiştir ve şube ağı da büyümüştür. 2011-13 yılları bankada bir “Akıllı Büyüme” dönemi olarak geçmiş ve şubelerin genişletilmesi, sürdürülebilir gelir yatırımlarına yönelinmesi gibi adımlar atılmıştır. 2015 senesinden itibaren dijital bankacılığa odaklanan Yapı Kredi gelişen teknolojiye yakından ayak uydurmaktadır. 2017 senesinde ise banka aktif kalitesinin güçlenmesi, katma değer yaratan alan ve düşüncelere odaklanılması, sıkı gider yönetimi ile verimlilik çalışmaları gibi değerlere yönelmiştir. Her geçen gün başarısını daha da arttıran Yapı Kredi siz müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmeyi misyon edinmiştir. Siz de tüm bankacılık için Yapı Kredi’yi tercih edebilirsiniz.

Yapı Kredi Hizmetleri

Yapı Kredi özel bankacılıktan premium bankacılığa, bireysel bankacılıktan KOBİ’ye kadar pek çok alanda bankacılık hizmeti sunmaktadır. Bankacılık işlemlerinizi Yapı Kredi Bankası internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi şubelere giderek de halledebilirsiniz. Yapı Kredi internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz hizmetlerden bazıları; fatura ödeme işlemleri, kart işlemleri ve kurumsal işlemlerdir. Eğer Yapı Kredi’den hizmet alıyor ya da almak istiyorsanız tüm sorularınız için Yapı Kredi müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Yapı Kredi şikayet ve yorumlarınızı paylaşmak isterseniz ise sayfamız üzerinden bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz diğer kullanıcıları yazmış olduğu şikayet ve yorumları da sitemiz üzerinden okuyabilirsiniz.