Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Arçelik'ten Müşteri Memnuniyeti! (Motor Kartı Arızası)

profile
İbrahim
02 Mart 15:07
470

2023 Ocak ayında kullanmaya başladığım Arçelik marka buzdolabım henüz iki yıl garantisi olmasına rağmen, kullanmaya başladığım süre içerisinde 1 yıl) zaten soğutma ile ilgili bir problem yaşıyordum. Yeni aldığım ürünler (sebze, meyve) iki gün sonra bozulmaya başlıyordu. Suyu yeterince soğutmuyordu. Servis çağırdım ve buzdolabına bir cihaz koydular bir sonraki gün cihazı almaya geldiler ve dolapta herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Ama benim sorunum devam ediyordu ve en son 1 ay önce aldığım reçel küf tutmaya başladı. Evet hayatımda ilk defa reçelin küf tuttuğuna şahit oldum Arçelik sayesinde. Tekrar servisi çağırdım ve gelen servis teknisyenleri bizde aynı işlemi yapacağız deyip hiçbir işlem yapmadan gittiler. Üç gün önce dolabın dondurucu kısmındaki tüm ürünlerim çözülmeye başladı ve dolap artık kırmızı ünlem ❗ uyarısı verdi. Servisi aradım gelip baktılar ve motor kartı arızalanmış değiştirmemiz lazım dediler. Ben sadece 1 yıl kullandığım ve hala 2 yıl garantisi olan dolabımın parça değişimini kabul etmediğimi söyledim ve belli ki ürün problemli bir ürün deyip ürün değişimi talep ettiğimi söyledim. Gelen arkadaşlar tamam biz not alıp ileteceğiz deyip gittiler ve yarım saat sonra servisten beni arayıp laubali laubali konuşup "neden parça değişimini kabul etmiyorsun, sıfır dolapta olsa arızalanması normaldir" gibi cümleler kurup "ya parça değişimini kabul edersin ya da dolabın öyle kalır. Ürünü değiştirmeyeceğiz. Git hakkını nasıl arıyorsan ara" dediler. Defalarca Arçelik müşteri hizmetlerini aramama rağmen, Arçelik müşteri hizmetleri temsilcileri servise yönlendirdiler. Hafta içi ilk iş Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Bir daha kesinlikle ama kesinlikle Arçelik'ten herhangi bir ürün almak bir yana dursun, bedava verseler kabul etmem.

Arçelik'ten Müşteri Memnuniyeti! (Motor Kartı Arızası)
Arçelik Logo
02 Mart 15:39 (Şikayetten 31 dakika sonra)

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi

İbrahim
İbrahim
02 Mart 16:37

İletişime geçtiler ama sorunu çözmediler ne yazık ki. Hayatımda ilk defa Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunacağım sayenizde. Bütün ilkleri bana yaşattığı için Arçelik ailesine teşekkür ederim.

Benzer Şikayetler

1

Arçelik Ürün Hatası Ve Servis İlgisizliği

profile
Memet
11 Ağustos 2023 21:10
524

Arçelik 583629 Buzdolabı Kurulduğundan Beri Soğutmuyor

profile
Zehra
10 Temmuz 2023 15:45
977

Arçelik Buzdolabı Soğutmama Arıza

profile
Fatmanur
25 Nisan 2023 20:43
1.618
Arçelik Buzdolabı Soğutmama Arıza
Arçelik Buzdolabı Soğutmama Arıza
Arçelik Buzdolabı Soğutmama Arıza
1 Destek
1 Yorum
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz