04 Eylül
#12548566

BMW Gösterge Kalitesizliği

2017 model BMW f20 Joy kasa aracım var, daha 19000 de ve garantisi devam ediyor, aracımda gelişmiş gösterge paneli mevcut, bu paneldeki krom halkalar bir süre sonra soyulmaya başladı. Yetkili servise gittiğimde garanti kapsamına büyük ihtimalle girmeyeceği kullanım hatası çıkacağı söylendi, Almanya, Borusan, Kosifler hepsine sorunumu bildirdim, cihazın yenisinin 1500 euro civarında olduğu ifade edildi, Türkiye şartlarında mahkemeyle de uğraşmak istemediğimden enerjim de kalmadı açıkçası, Borusan Kosifler servise lütfen iyi niyet çerçevesinde size gelen arızalı garanti kapsamında değişim yaptığınız panellerden birinin plastik parçasını bana gönderin onu taktırayım dedim ona da hayır dediler.

Hakan Hakan 3.897 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan09 Eylül

    Arandım telefondaki kişiye 10 dakika derdimi anlattım, sorunumu anladınızmı dedim, anladım üstlerime bilgi verip dönücek desi, sonra başkası aradı sorununuzu dinliyorum dedi aynısını ona da anlattım gergin gergin, sonra tekrar aradılar bu sefer aracı götürdüğüm servis kardeşim yine başa döndük çözülse sizi niye arayayım. Tek istediğim soyulan ön paneli merkezi servisinize gelen elektronik arızalı cihazların panellerinden birini vermeniz, emin olun ustalar o panelin 2 vidayla çıktığında bilmezler, neymiş bütün takım geliyormuş, elektronik arıza olunca hemen değiştiriyorlar şeytan diyor sök elektronik arıza oluştur ama fıtratımızda yok, BMW Türkiye'de düz mantık sorun çözücü adam yok.

  • BMW Temsilcisi04 Eylül

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları