08 Kasım
#12926568

THY Haksız Uçağa Alınmama Ve İtiraz Mekanizması

Yurt dışından İstanbul'a THY ile olan uçuşumda yaşanan aksaklıkların yanı sıra sonrasında bu konuyu çözümlemek için 1.5 aydır başvurmaya mecbur kaldığım hiçbir çözüm üretmeyen sistem hakkında şikayetim var. 22 Eylül 2019 tarihinde saat 19.10'da kalkacak uçağım için saat 17.50'de havalimanına giriş ve akabinde check-in işlemlerimi yapıp pasaport kontrolünden geçtim. Bunun üzerine uçağımın kalkış saati 20.00'a ertelendi. Havalimanındaki belli onarım çalışmaları sebebiyle yürüme yollarının kapalı olması ve bunun yürüme süresini uzatmasına rağmen THY'nin uygulamalarını göz önünde bulundurarak biniş işlemlerimi kalkış saatinden en az 20 dakika önce tamamlamak adına saat 19.30'da uçağın kapısına müracaat ettim. Uçağın kapısına erken varmış olmama rağmen THY çalışanları bana uçağa geç kaldığımı beni o sırada halen körükte bekleyen uçağa alamayacaklarını söylediler.


Kendilerine uçağın anons edilen kalkış saatine halen yarım saat olduğunu belirtmeme rağmen beni dinlemeyerek yeni bilet almam gerektiği konusunda kaba ve ısrarcı davrandılar. Ben uçağa alınmadıktan sonra ise kalkış saati 20.00 olarak açıklanan uçuş, anons edilen saatten 14 dakika erken olmak suretiyle, saat 19.46'da kalkış yaptı. THY çalışanlarının yönlendirmesiyle biletimi sonraki bir uçuşa değiştirmek için kontuara gittiğimde ise benden bu durum için 174 Euro'luk cezai ödeme yapmam talep edildi. Uçağın anons edilen saatinden 14 dakika erken kalkacağı, ve bu sebeple benim kapıya uçağın kalkış saatinden 30 dakika erken gitmeme rağmen uçağa alınmayacağım tarafımdan öngörülebilir durumlar değildi ve bu kapsamda tarafımdan talep edilen ücretin hakkaniyete aykırı olması sebebiyle THY nezdinde bu ücretin iadesini talep etmeye karar verdim.


THY ile telefon aracılığıyla iletişime geçtiğimde talebimi dikkate almayıp bu taleplerin yalnızca internet üzerinden geri bildirim sistemi aracılığıyla yapılabileceğini belirttiler. Bu sistem dünya çapında Türkiye'yi temsil etmekle övünen bir firmaya kesinlikle yakışmamaktadır. Bu sisteme aynı başlık altında 5 farklı başvuru yapmam gerekti ve her birini farklı bir kişinin yanıtlaması yetmezmiş gibi başvurularımı yanıtlamayı bıraktılar. Geri bildirimleri yanıtlayanlar ise yalnızca sorularımı cevaplamaktan kaçınarak maktu yanıtlar yazıyor. THY'nin insanları haksız yere uçağa almayı reddetmesi yetmezmiş gibi, sonrasında insanları ödemeye mecbur bıraktıkları ücretlere itiraz etmek için adil bir platform bile sunmuyorlar.

Kıvılcım Kıvılcım 1.995 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları