You can visit Xolvieto view global content and find solutions to complaints.

Blog

Her Kararın Arkasında Şikayetvar

Makaleler

Genel

1 hafta önce

2 milyon şikayet çözüme kavuştu!

Bugün Şikayetvar, üye markaları ve Türkiye’deki bütün tüketiciler için çok önemli bir eşiğe ulaştık. 2001 yılında markalar ve tüketiciler arasındaki çözüm köprüsü olarak kurulan Şikayetvar’da, bugüne kadar tam 2 milyon şikayet çözüme kavuşturuldu.

read_more

Araştırmalar

1 hafta önce

Otel Rezervasyon Platformlarına Gelen Şikayetler Nisan Ayından Bu yana %77 arttı!

Çevrimiçi otel rezervasyon platformlarını, müşteri memnuniyeti açısından değerlendirdik.

read_more

Araştırmalar

2 hafta önce

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bitmeden Özel Okulları İnceledik: Şikayetçilerin %74’ü Memnun Değil!

Yeni kuşakların gelişimi açısından eğitim epeyce önemli. Özellikle de özel okulların 2019 yılı itibariyle yıllık ücretlerinin dershanelerden daha uygun hale gelmesi, özel okulları velilerin gözünde de önemli bir seçenek haline getiriyor. Biz de sizin için bulunduğumuz öğretim yılının sonu yaklaşırken, özel okulların memnuniyet oranlarını ve şikayet başlıklarını derledik.

read_more

Gündem

3 hafta önce

Ramazan Bayramı Öncesi Oto Kiralamacılara Gelen Şikayetler %31 Arttı!

Her ne kadar günümüzde araç kiralama rezervasyonlarını yapmak, özellikle de araç kiralama platformları sayesinde eskisine göre daha kolay olsa da, yine de aracı teslim alırken veya teslim aldıktan sonra sorun yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Biz de bu yüzden araç kiralama şirketlerine gelen şikayetleri inceledik.

read_more

Araştırmalar

3 hafta önce

Cep Telefonu Üreticileri 2022'nin İlk Çeyreğinde Müşteri Memnuniyeti Açısından Geçer Not Aldı mı?:

Cep telefonlarının yaşadığımız çağda ne kadar yaygın olduğunu söylememize gerek yok. Her gelir grubunda, her ihtiyaca yönelik bir cep telefonu var. Ancak bu kadar hayatımıza entegre olmasına rağmen cep telefonlarının fiyatları da, ekonomik sorunlarla birlikte arttıkça artıyor. Biz de bu yüzden 2022’nin ilk çeyreğinde cep telefonu üreticilerini müşteri memnuniyeti açısından değerlendirdirmek istedik.

read_more

Araştırmalar

3 hafta önce

Oyun konsolları aylık üyelik paketleriyle gündemde: Oyun konsolu tüketicileri memnun mu?

Oyun konsolları, özellikle de oyun bilgisayarlarının hem daha pahalı olması, hem de kullanıcılar için “tak çalıştır” kolaylığı sebebiyle uzun zamandır revaçta. Yakın zamanlarda kur farkı, hammadde ve çip krizleri ve uluslararası enflasyon yükselişi gibi sebeplerden ötürü konsol fiyatları hiç olmadığı kadar yüksek. Peki oyuncular memnun mu?

read_more

Gündem

4 hafta önce

Evden çalışma vaadiyle kişisel bilgilerinizi çalan dolandırıcılara dikkat!

Kişisel bilgilerin ele geçirilmeye çalışılması, günümüzde artık yeni diyebileceğimiz bir olgu değil. Her geçen gün farklı sebeplerle kişisel verilerimize göz dikmiş bilgisayar korsanları türeyip duruyor. Bu seferki dolandırıcılık iddası ise biraz daha farklı.

read_more

Araştırmalar

21 Nisan 19:14

Kripto paralardan en çok kar eden ülkelerde listenin başlarında Türkiye var: Peki yatırımcılar ne kadar memnun?

Kripto paralar ve kripto para borsaları geçtiğimiz 6 sene içerisinde altın, döviz veya reel yatırım araçları yanında bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yatırım aracı oldu. Özellikle de menkul kıymetler borsalarına göre yeni bir alan olduğundan, sade vatandaş için de anlaşılabilir bir yatırım aracı olduğundan dolayı geçtiğimiz son 2 yılda çok fazla yaygınlaşmış olduğunu söylemek doğru olur.

read_more

Araştırmalar

19 Nisan 20:24

Türkiye'de geniş bant internet abone sayısı 88,2 milyona yükseldi: Peki internet kullanıcıları ne kadar memnun?

İnternet kullanımı artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu anlamda bir ihtiyaç haline gelen internet artık resmi rakamlar da gösteriyor ki, oldukça yaygınlaşmış durumda. Devlet kaynakları ve özel kaynaklar bu alanda yatırımlarını arttırsa da bu anlamda “kullanıcı memnuniyeti” önemli bir konu.

read_more

Gündem

16 Nisan 20:54

Sahte SMS ile HGS dolandırıcılığına dikkat: “Kartımdan 1458 TL çekildi”

Dolandırıcıların yeni yöntemi Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) oldu. Şikayetvar üzerinden cep telefonlarına gönderilen “HGS borcunuz var, linke tıklayarak ödeme yapabilirsiniz” mesajlarıyla dolandırıldıklarını belirten tüketiciler, gereğinin yapılmasını isteyerek diğer kullanıcıları da bu tuzağa düşmemeleri için uyardı.

read_more

Araştırmalar

14 Nisan 20:42

Araç Yetkili Servislerine Gelen Şikayetler Artıyor: Şikayetçilerin %79’u çözümden memnun değil!

2022 yılı başladığından beri araç almak kadar, bir araca sahip olmak da zorlaştı. Ekonomik şartlar, kur dengesizliği ve yeni vergiler derken bir de aracınıza periyodik bakım yapmak veya bir hasar durumunda aracınızı tamir ettirmek de eskisine göre oldukça pahalı.

read_more

Gündem

12 Nisan 19:19

Sözde E-Ticaret Sitesinde Dolandırıcılık İddiası: “Ürünler teslim edilmiyor, geri dönüş yapılmıyor”

Özellikle de Covid-19 pandemisi başladığından beri e-ticaret pazaryeri siteleri, daha önce hiç olmadığı kadar hayatımızda. Kozmetikten, gıdaya, elektronikten giyime kadar artık bir çok ihtiyacımızı bu internet siteleri üzerinden karşılamaya başladık.

read_more

Genel

11 Nisan 12:28

Online seyahat bileti satış platformu şikayetleri yüzde 265 arttı

Çözüm platformu Şikayetvar, online seyahat bileti satış platformlarıyla ilgili verilerini açıkladı. Verilere göre bilet satış platformlarıyla ilgili şikayetler yüzde 265 arttı. Tüketicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında online olarak parası ödenen biletin alınamaması geldi. Bilette iptal veya değişiklik yapamama, iptal edilen biletin para iadesinin yapılmaması öne çıkan diğer şikayet konuları oldu.

read_more

Gündem

07 Nisan 18:32

40 Yıl Hatırı Kaldı Mı?: Kahve Zincirlerinin Fiyat Artırımları Gündemde. Peki Müşteriler Ne Kadar Memnun?

Starbucks’ın açıkladığı son menü zamlarından beridir, kahve zincirlerinin yaptığı zamlar gündemde epey bir yer tutuyor. Peki kahvelerini, kahve zincirlerinde içmeyi sevenler ne kadar memnun?

read_more

Araştırmalar

06 Nisan 17:47

Özel Hastanelerde Tedavi Görenler En Çok Personel Davranışlarından Şikayetçi

Bir sağlık sorunu yaşadığımızda, sorunun aciliyeti veya özel hizmet alabilmek için özel hastaneleri seçebiliyoruz. Bu anlamda maddi duruma göre özel sağlık hizmeti veren bir çok hastane işletmesi bulunuyor.

read_more

Gündem

04 Nisan 19:46

Yeni Bir Kripto Para Dolandırıcılığı İddiası: Bitarche

Son yıllarda kripto para dünyası herkesin gündeminde. Özellikle de Metaverse ve NFT gibi projelerden ötürü geleceğin ekonomik sistemi olacağı inanılan kripto paralar günümüzde popüler bir yatırım aracı haline geldi. Ancak bu alanda dolandırıcılık iddiaları da durmak bilmiyor.

read_more

Genel

31 Mart 18:20

Sinema Salonlarına Giden İzleyiciler En Çok Fiyatlardan Şikayetçi

2020 yılnın Mart ayında başlayan Covid-19 pandemisinin en çok vurduğu sektörlerden bir tanesi de sinema oldu. Tüm dünyada bir yıla yakın bazen kapalı kalan, bazen de önlemlerden dolayı sinema işletmeleri salonları dolduramasa da, artık tüm dünyada covid önlemleri eski sıklığında değil.

read_more

Gündem

30 Mart 18:06

Kollajen Takviyesi Satışlarında Dolandırıcılık İddası: Sahte Ürünler Geliyor, Ürünler Teslim Edilmiyor

Kollajen takviyesi alarak saç ve cilt bakımı son dönemlerde epeyce popüler. Dolandırıcıların ise yeni hedefleri bu zor bulunan veya eczanelerde pahalıya satılan bu takviyeleri uygun fiyatla almaya çalışan tüketiciler.

read_more

Gündem

28 Mart 21:32

Stres atmak için oyun atalım mı?: Çevrimiçi oyun marketlerinde sorun yaşayan oyuncula muhattap bulmakta zorlanıyor!

Artık bilgisayar oyunları 90’ların başlarındaki gibi fiziksel mağazalardan temin edilmiyor. Özellikle de bilgisayar veya konsol oyunlarının basılması ve dağıtılması günümüzde oyun stüdyoları için büyük bir maddi yük. Bundan kaynaklı olarak ister konsollar için, isterse de bilgisayarlar için oyunlar yoğunluklu olarak sanal mağazalardan satılıyor.

read_more

Gündem

28 Mart 12:10

Akaryakıt istasyonlarıyla ilgili şikayetler yüzde 117 arttı: “İstasyonlar zam öncesi yakıt vermiyor”

Çözüm platformu Şikayetvar olarak, son dönemde gelen zamlar nedeniyle herkesin gündeminde olan akaryakıt istasyonlarını mercek altına aldık. 2021’in Ocak ve Şubat verileriyle 2022’nin aynı dönem verilerine göre bu sektörde şikayetlerin yüzde 117 arttı. Şikayetvar verilerine göre en çok şikayet edilen konularsa akaryakıt zammı öncesi son saatlerde istasyonların yakıt vermemesi ve akaryakıt zammının erken işleme alınması oldu.

read_more

Gündem

25 Mart 16:02

Yurt Dışı Vize Danışmanlık Şirketleri Müşterileriyle İletişim Kuramıyor: Gelen Şikayetlerin %30’u İletişim Kurmakta Zorlanan Müşterilerden!

Bildiğiniz gibi son dönemlerde yurt dışına çıkmak hiç kolay değil. Gerek seyahat etmenin pahalılığı, gerekse de vize işlemlerinin uzun ve pahalı işlemler olması bunlarda büyük bir etken. Tabii ki ülke olarak anlaşmalarımız gereği, vizesiz gidebildiğimiz ülkeler olmasına rağmen özellikle de son günlerde işlem ücretlerini karşılayabildiği halde yurt dışına gideceklerin vize işlemlerinde zorluk çektiği bir gerçek.

read_more