Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Mavi Atabulvarı Mavi Mağazasındaki Duyarsızlık

Samet
17 Mayıs 16:57
92

Merhaba. Eşim, 16 Mayıs Perşembe sabahı Bursa Nilüfer Ataevler Mahallesi Atabulvarı üzerinde yeni açılan Mavi mağazasından iki ürün almak istedi ancak kasada sistem çalışmadığı için satış gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine eşim, ürünleri akşam almak üzere ayırtılmasını rica etti ve mağaza görevlisi ürünleri ayırdı. Ancak akşam mağazaya gittiğimizde, ürünlerden birinin satıldığı söylendi. Bunun nedeni olarak mağazada denetim yapıldığı ve depoda ayrılan ürünlerin tekrar sahaya çıkarıldığı, bu süreçte ürünün satıldığı belirtildi. Satılan üründen Carrefour'daki Mavi mağazasında üç adet olduğu söylendi. Fakat eşim sabah Carrefour'daki mağazaya gittiğinde 'Bu ürün stoğumuzda hiç yok, size yanlış bilgi verilmiş.' denildi. Daha sonra mağaza görevlileri, aynı ürünün Down Town'da bulunan Mavi mağazasında olduğunu ifade etti. Eşim, kendisi için ayrılan ancak satılan ürünü üç mağaza gezdikten sonra alabildi. Mavi Ataevler şubesindeki görevli personelin tecrübesizliği ve sorunla ilgili duyarsızlığı nedeniyle mağdur olduk.

17 Mayıs 17:11 (Şikayetten 13 dakika sonra)

Sayın Samet C., Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Mavi Rize Merkez Mavi

Seher
14 Haziran 17:52
101
1

Mavi Jeans Ürün Beden Değişim Ücret Farkı

Caner
09 Haziran 23:31
217

Mavi'de Müşteri Hizmetleri Ve İade Süreci Sorunları

Özlem
07 Haziran 13:48
244
5
Çözüldü

Mavi'de Stok Olmasına Rağmen Ürün Yok Dediler

Ezgi
26 Mayıs 12:55
46
"Orada yapılan saygısızlık düzelmese de müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşme içimi ferahlattı. İlginiz için çok teşekkür ederim 🙏🏻"

Mavi Ürün Alıyorum Ve Bekletip Devamında İptale Düşüyor

Bilal
21 Mayıs 14:56
107
Benzer Şikayet Yaz