Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

TEB İzmir Çankaya Şube Müdürünün Tarafıma Hakaret Etmesi

profile
Onur
26 Şubat 23:04
231

26 Şubat 2024 tarihinde TEB İzmir Çankaya Şubesi personelinin tavrı hakkında bilgi vermek istiyorum. Bana 23 gün önce ATM aracılığıyla yatırdığım Amerikan dolarlarından birinin tanımlanmasında sorun olduğu ve ilgili şubeye başvurmam gerektiği çağrı merkezi tarafından iletilmişti. Şubeye giderek durumu izah ettim ve içeriden bir hanımefendi çıktı. 'İade olacak, mutabakatname çıktısı alın' şeklinde talimat verdi. İlgili dolar banknotunu görmek istediğimi belirttim ve banknotun seri numarasıyla ilgili bir sorun olup olmadığını sordum. Müdür olduğunu düşündüğüm kişi, banknotun barkod kısmında bir eksiklik olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söyledi. ATM'den yatırdığımı söyleyince, ATM'lerin genel bir kontrol yaptığını ancak kendilerinin daha özel bir kontrol gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ben de şubenin karşısındaki döviz bürosundan aldığımı ve yatırmadan önce kontrol ettiğimi anlattım. Ancak, konuşmamı keserek yüksek sesle ve sert bir üslupla konuşmaya başladı. Kendisine paraya zarar verilmiş olabileceğini düşündüğümü ifade ettiğimde, teslim almayacaklarını ve tutanak tutacaklarını söyledi. Ben de paralarımda bir sorun olmadığını belirtip ayrılmak üzereyken, hanımefendi tarafından 'tarzınız uygun değil' şeklinde bir ifadeyle uyarıldım. Herhangi bir karşılık vermeden oradan ayrıldım. Psikolog olduğum için bu tür davranışları suçlu psikolojisiyle ilişkilendiriyorum ve bu durumdan dolayı şikayetçiyim. Kurumsal bir banka ile çalıştığımı düşünüyordum ancak bu yaşananlar sonrasında şubeye davet edilmemin amacını sorguluyorum. Uygun bir iletişim beklerken, karşılaştığım tutum karşısında hayal kırıklığına uğradım. Bankanızın ürün ve hizmetlerini bundan sonra kullanmayacağımı ve tavsiye etmeyeceğimi belirtmek isterim.

Onur
Onur
26 Şubat 23:30

Kontrol ettim ayın 12'sinde yatırmışım ben telefondaki görevli 3'ü dedi diye hatırlıyordum o yüzden ATM'yi kullandığım tarihle ilgili verdiğim bilgiyi güncellemek istiyorum.

TEB Logo
27 Şubat 08:49 (Şikayetten 9 saat sonra)

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız Bankamıza ulaşmış olup, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, TEB

Benzer Şikayetler

TEB Müşteri Hizmetleri İlgisizliği

profile
Merve
10 Nisan 15:04
174

TEB Bankası Pişmanlıktır. T

profile
Deniz
02 Nisan 11:19
44
1

Türk Ekonomi Bankası

profile
Duygu
20 Mart 16:15
167
5
Çözüldü

TEB Para Transfer Limiti Oyunu

profile
Gökhan
18 Mart 20:15
205
1 Destek

TEB Uludağ Üniversitesi Şubesi Çalışanları Yetersizliği

profile
Melisa
11 Mart 15:03
719
1 Yorum
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz