Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

İstikbal Özensizlik Ve Müşteri Memnuniyetsizliği!

Gonca
23 Ocak 09:32
837

İstikbal tokat şubesinden retro koltuk takımı aldım. Koltuk takımı 1.5 ay kadar sonra geldi. 20 Ocak 2024 de kurulumu yapıldı, 3lü koltuğun alt astarı yırtıktı ve yeniden gelip yapacaklarını söylediler-umarım gelirler-. 3lü koltuk ve 2 adet berjerden oluşan aldığım takımda berjerlerden birinde sırt kısmında asimetrik bir şekilde monte edilmiş ve yamuk. 22.01.2024 şubeye gittim ve değişim talep ettim. 

Henüz iki gün olmasına rağmen şubeden bana "bir ay sonra kayıt oluşturmam gerektiği ve ancak tamir yapılabileceği" söylendi. Sıfır aldığım ve üretim hatası olan ürünle ilgili niçin değişim olmadığını açıklamadılar. Ve İstikbal müşteri hizmetlerine de ulaşılmıyor. İstikbal diye güvenerek aldım ve garantili olan üründe yasal haklarım gereği üretim hatası olan ürünün değişimi gerekiyor. 

Acil çözüm talep ediyorum. Tüketici Hakları'na müracaat etmeden önce bir de buradan istikbale bir şans vermek istedim ki maksadım sorunumun çözülmesi! Acil dönüş bekliyorum.

İstikbal Özensizlik Ve Müşteri Memnuniyetsizliği!
İstikbal Özensizlik Ve Müşteri Memnuniyetsizliği!
23 Ocak 09:35 (Şikayetten 3 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Gonca
25 Ocak 14:10

Ne zaman irtibata geçeceksiniz?

01 Şubat 13:20

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri

Gonca
13 Mart 09:59

Sorun yasamamak adına istikbalden almıştım koltuk takımı, ancak pişman oldum! 3lu koltuktaki astar tamiri yapıldı ama bambaşka bir renk astar getirdiler sıfır aldığım ürün yamalı gibi oldu. Berjerde ise sıfır aldığım üründe ciddi bir eğrilik vardı önce kabul etmediler ısrarla ve de buraya yazınca "lütfen" döndüler önce aynı ürünü olduğu gibi getirip "sıfır" dediler, sonra ayak monte yerlerini gösterdim elimdeki foto ve videoyu gösterdim yanlışlık olmuş dediler, götürdüler, aradan zaman geçti tekrar aradım sıfır göndereceğiz dediler, sonra arayıp sizi karıştırmışız sizinki tamir olacak dediler. Sonuçta gelen üründe tamir filan yapılmamış. Aynı ürünü tekrar gönderdiler, dışına paket yapınca ürün sıfır ya da tanır edilmiş olmuyor! İstikbal mi bir daha tövbe herkese de anlatacağım, gidip küçük esnaftan alsaydım en azından markaya para vermemiş olurdum! Bu kadar özensizlik... Satana kadar demek ki tüm özen! Yazayım ki bir de "sorun çözüldü" gibi ilgili satıcı gibi olmasın.

Benzer Şikayetler

1

İstikbal Malının Arkasında Durmuyor, Kırık Mal Getirdi. Mağdur Ediyor

Fatih
27 Nisan 12:38
503

İstikbal Ürün Teslim Sıkıntısı

Beyhan
29 Mart 00:32
740

Tokat İstikbal'de Müşteri Memnuniyetsizliği Ve Servis Sorunları

Nursu
19 Şubat 18:09
623
Tokat İstikbal'de Müşteri Memnuniyetsizliği Ve Servis Sorunları

İstikbal Yatağın İçine Geçmesi

Gülhan
14 Aralık 2023 13:33
1.157

İstikbal Bazalarımı Teslim Etmekte Zorlanıyor

Şehriban
27 Ağustos 2023 11:36
607
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz