Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
2

Mavi Kampanyalı 2 Kotumun Arka Orta Çizgisi Kayıyor.

Elif
26 Ekim 2023 23:47
220

Bir süre önce, 2 adet aldığında indirim uygulanan mavi kot pantolon aldım. Yazın elbise, şort giydiğim için bir süre pantolonları kullanmadım. Maviden aldığım üründe sorun yaşamayacağımı düşünerek fişleri saklamamıştım. Tatil dönüşü havalar soğumaya başladığında mavi olan kotu giydim. İlk giydiğimde anormallik hissetsem de, maviden aldığım bir kota böyle bir hatayı konduramamış olduğumdan olsa gerek bana öyle gelmiştir deyip, işe gittim. Günün sonunda kotun arka orta çizgisinin üst kısımdan sola kaydığını teyit etmiş oldum. Ertesi gün siyah olanı giydim. Aynı şekilde arka orta çizgide kayma hissettim ve inanılmaz huzursuz oldum. Güvenip aldığım iki kotunda arka çizgisi kayıyor ve çizgiyi ortaya getirmek için sürekli yan kemer kısmından pantolonu yan çizgilerini yana oturtmaya çalışıyorsunuz. Ardından ilerleyen günlerde mavi haricindeki kot pantolonlarımı giydim. Acaba dedim vücudumun bir yarısı diğer yarısından çok mu farklı... İlerleyen günlerde giydiğim mavi harici kotlarda arka orta çizgilerde hiçbir kayma olmadı... İade veya değişimle ilk önce uğraşmak istemediğim için kardeşime söylemeden bu kotları giymiyorum sana vereyim dedim. O da kotları dener denemez, bunların arka çizgisi kayıyor, ben bunları giyemem, at gitsin dedi... Pantolonların arka çizgisinin kaymasının bana öyle gelmediğine tamamen emin olunca, Mavi'nin bana yaşattıklarını düşününce sinir oldum ve pantolonları, aldığım mağazaya götürdüm. Mavi müşteri hizmetlerini arayarak ürün fatura numarasına eriştim ve 1 er kez giyip iade götürmeden 1 er kez yıkadığım mavi kot pantolonları iade isteminde bulundum. Arka çizgisinin kaydığını bildiğiniz bir pantolonu çok çok daha ucuza satıyor olsalar alıp giyer misiniz? Şahsen ben bugün 10 TL'ye böyle bir pantolon bulsam bile alıp giymem. 2 yıl garanti veren Mavi, arka çizgisi kayan pantolonu mağaza aracılığıyla incelenmeye gönderildi. Ve gelen cevap; "... Ankara Atatürk Bulvarı CD Mavi mağazasına Dikiş Hatası şikayeti... Değişim ya da iade konusunda size yardımcı olamayacağımızı bilmenizi isteriz..." Görünürde arka çizginin yamuk olmadığını (olsaydı zaten ben de almazdım) ama gün içinde saat ilerledikçe kaydıkça kayan arka orta çizgiyi, yan çizgileri kenarlara sürekli getirerek düzeltmeye çalışınca, arka çizginin kısa süreliğine düzeldiğini ama bu esnada arka çizgi düzelince ön fermuar yerinin kaydığını buradan tekrar bildiririm. Ürünlerin daha detaylı incelenmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını istiyorum.

26 Ekim 2023 23:47 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

Elif
27 Ekim 2023 12:32

Oluşturduğum şikayet yazım üzerinden 24 saat içinde müşteri hizmetleri tarafından arandım. İlginiz için teşekkür ederim. Bana öncelikle sunulan mağazadan ürünü teslim almadan açık çek veya başka bir ürünle değiştirilmesi teklifini kabul ettim. İlerleyen 5 gün içerisinde mağazadan açık çek veya ürün değişikliğine bakacağım. Teşekkürler.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Mavi Metrogarden İade Sorunu

Yusuf
03 Temmuz 17:57
109

Mavi Jeans Arızalı Ürünler

Metin
20 Haziran 18:38
168

Mavi Mağazası Hakkında

Çiğdem
19 Haziran 21:04
153
Mavi Mağazası Hakkında

Mavi Hatalı Ürün Değişimi Hk.

Furkan
15 Haziran 20:07
700
Benzer Şikayet Yaz