09 Ekim
#12756646

Garanti BBVA Bonus Şikayeti

Garanti Bonus kartıma gelen kampanya ya katılım yaparak, üye iş yerlerinde toplamda 5. Alışverişime 60 TL Bonus verilmişti. BKM gibi bir firmadan dört adet toplam 2000 TL ve Koton'dan 129 TL alışveriş yaparak kampanya da istenen alışverişi yaptığım halde, okul için aldığımız kitaplar okul alışverişi olarak kabul görmeyip, ayrıca üye iş yeri olmadığı, aynı şekilde Koton gibi bir firmanın üye iş yeri olmadığı öne sürülerek kampanya hakkım olmadığı tarafıma söylenmiştir.


BKM gibi Türkiye genelinde kırtasiye malzemesi satan yerleri basın yayın olarak kabul eden Garanti Bankası'nı anlamış değilim. Koton gibi giyim firması ve BKM gibi en büyük kırtasiye firmaları Bonus üyesi olmadığı vurgulanmıştır. Bu iki firma Bonus üyesi değil de, bizim mahalle bakkalı mı Bonus üyesi. Madem bu kampanya da gerekli hediyeleri vermemenin yolu aranacaksa neden bu kampanyalar yapılır. Bonus gibi bir firmaya bunu yakıştıramadım.

Taner Taner 523 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti BBVA Temsilcisi09 Ekim

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları