Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Ziraat Bankası Müşteri Memnuniyeti Rezil Durumda

Şakir
20 Nisan 01:09
215

Ziraat Bankası kadar ilgisiz bir bankacılık anlayışına sahip başka bir banka olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık üç ay önce müşteri hizmetlerini arayarak banka kartı talebinde bulundum. Kartımın on gün içinde adresime ulaşacağını söylediler. Ancak on gün geçmesine rağmen kartım gelmediği için belirli aralıklarla müşteri hizmetlerini aradım. Her seferinde gecikme için özür dileyip beni oyaladılar. Tahminen üç ay oldu ve hâlâ kartım ulaşmadı. Bu nedenle maaşımın yattığı anda başka bir banka hesabıma aktarıp oradan kullanmaya başladım. Gönderileceği söylenen banka kartımı ve kredi kartımı iptal ettim. Bundan sonra Ziraat Bankası ile kesinlikle işim olmayacak. Devletin bankası olan bir kurum, müşterisine bu kadar ilgisiz ve lakayıt davranmamalı.

20 Nisan 01:09 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, iletmiş olduğunuz bildiriminiz Bankamıza ulaşmıştır. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş.

Şakir
22 Nisan 12:20

Ben zaten gönderdiğinizi söyleyip göndermediğiniz banka kartını müşteri hizmetlerini arayıp iptal ettirdim. Sizin şu anda kartı görememeniz çok normal. Bunu yazdığım şikayet yazısında belitmiştim. Gözden kaçmış herhalde.

Ziraat Bankası Banka Kartı Şikayetleri

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi Şikayeti

Eda
23 Mart 17:10
254

Ziraat ATM Paramı Yuttu

Dilcan
23 Mayıs 01:53
25

Ziraat Bankası Ziraat Genç Kart Online Alışverişe İzin Vermiyor!

Yağmur
22 Mayıs 22:49
67

Ziraat Bankası Mobil Erişim Sorunu

Furkan
22 Mayıs 22:29
188
Tüm Ziraat Bankası Banka Kartı Şikayetlerini Gör
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz