sta-1-hoverYetersiz Çözüm

HSBC Haksız KKDF Ve Döviz Faizi

Ahmet Ahmet10 Ağustos 22:09

TCMB sermaye hareketleri genelgesi bankacılık ve finansal kuruluşlar Genel Müdürlüğü kambiyo mevzuatı müdürlüğü Ankara, 2 Mayıs 2018 Bankaların kredi kartları karşılığında açtıkları döviz kredileri madde 46 – (1) Bankalar, Türkiye’de yerleşik kişilere yurt dışındaki harcamaları için en çok 50.000, - ABD doları limitli kredi kartı verebilirler. Bu kapsamdaki işlemler için döviz gelirine bakılmaz ve kredi bakiyesine dahil edilmez. (2) Yurt içinde veya yurt dışında yerleşik kişilere kredi kartı karşılığında kullandırılan 50.000, - ABD dolarlık döviz kredisinin üzerinde oluşacak depasmanın (meblağın) en geç 30 gün içinde kapatılması gerekmektedir. Bu süre içinde kapanmayan tutarlar ile ilgili olarak Bakanlığa bildirimde bulunulur.

Yukarıda yazılı hüküm sizleri bağlamaktadır. Şahsıma tanımlı bir döviz bazlı kredi kartı limiti bulunmamakla birlikte sanki şahsıma döviz kredisi tahsis etmişsiniz gibi KKDF uygulamasını anapara üzerinden her ay yapmış bulunmaktasınız. Sahip olduğum kredi kartımın limiti tl bazlıdır. Yani bana tahsis ettiğiniz bir döviz bazlı kredi kartı limiti bulunmamaktadır. Buna rağmen HSBC ve diğer tüm bankalar müşterilerine sanki döviz kredisi tahsis etmişler gibi KKDF'yi anapara üzerinden hesaplayıp ekstre yansıtıyorlar. Tahsis ettiğiniz tl limiti ile yurt dışında döviz bazlı yaptığım ödemeyi karşılamak için bana tahsis ettiğiniz tl kredisinden ihtiyaç duyulan tutar karşılığında döviz satış kurundan döviz satıp ilgili döviz harcamamı karşılıyorsunuz. Şimdi biri bana söylesin bu işlem nasıl bir döviz kredisi işlemi oluyor. Bana tahsis edilen tl kredisi ile yani tl kredi kullanarak satış kurundan döviz alıp döviz bazlı harcamamı karşılıyorum. Yukarıda TCMB'nin hükmünde yazan ''Bankalar, Türkiye’de yerleşik kişilere yurt dışındaki harcamaları için en çok 50.000, - ABD doları limitli kredi kartı verebilirler'' Kusura bakmayın da bana verdiğiniz ve yaklaşık 10 seneden beri kullandığım kart ekstresinde şu kadar ABD Doları Limitli diye bir ibare yok. Müşterilerinize açık açık düşükten alıp yüksekten senelerce döviz sattınız bu yolla ve hiç çekinmeden bu işlemi bir döviz kredisi diye yutturup bir de müşterilerinizi KKDF yi anapara üzerinden hesaplayıp mağdur ettiniz. Ekstresinde şu kadar ABD doları kredi limitli kredi kartı yazmayan hiçbir kredi kartı sanki döviz kredisi verilmiş gibi hukuken değerlendirilemez. Yapacağınız tek şey döviz için kullanan TL'ye faiz işletmek. Ekstredeki döviz tutarına bile döviz faizi işletemezsiniz. Büyük davalar gelir!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ahmet 18 Ağustos 20:08

Merak edenler için, daha konu çözülmedi. Konu ilgili mahkemelere taşınacak ve buradan her aşaması yayınlanacak!

profile-icon Ahmet 18 Ağustos 20:05

Şimdi şu döviz kredisi meselesini ve yeni çıkan şu müşteriye dolar satış kuru üzerinden dolar satma inceliğini vergi hususu noktasından incelenmesi için devletimizin ilgili kurumunda dillendirelim. Döviz kredisi verebilme şartlarını bypass ediyorsunuz ve bu hukuki değil. Döviz kredisi vermenin şartları ve yükümlülükleri var. Gerçek kişilerede döviz kredisini kredi kartı yoluyla verebilmenin şartı TCMB'nin ilgili hükmünde açıklanmış.

profile-icon Ahmet 18 Ağustos 19:44

TCMB hükmünü tekrar hatırlaalım; TCMB sermaye hareketleri genelgesi bankacılık ve finansal kuruluşlar Genel Müdürlüğü kambiyo mevzuatı müdürlüğü Ankara, 2 Mayıs 2018 Bankaların kredi kartları karşılığında açtıkları döviz kredileri madde 46 – (1) Bankalar, Türkiye’de yerleşik kişilere yurt dışındaki harcamaları için en çok 50.000, - ABD doları limitli kredi kartı verebilirler. Bu kapsamdaki işlemler için döviz gelirine bakılmaz ve kredi bakiyesine dahil edilmez. (2) Yurt içinde veya yurt dışında yerleşik kişilere kredi kartı karşılığında kullandırılan 50.000, - ABD dolarlık döviz kredisinin üzerinde oluşacak depasmanın (meblağın) en geç 30 gün içinde kapatılması gerekmektedir. Bu süre içinde kapanmayan tutarlar ile ilgili olarak Bakanlığa bildirimde bulunulur.

HSBC Logo HSBC 18 Ağustos 19:44

İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesajına yönelik gerekli incelemeler tamamlanmış olup, konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Değerli müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.hsbc.com.tr internet sitemizden veya 0850 211 0 111 HSBC Telefon Bankacılığı hizmetimizi arayarak iletebilirsiniz. Saygılarımızla. HSBC BANK A.Ş. MÜŞTERİ İLETİŞİM

profile-icon Ahmet 18 Ağustos 19:42

Şikayetinizin Bankamız yetkilileri ile paylaşıldığını ve itirazınıza konu olan olan faiz ve KKDF tutarlarında bir hata bulunmadığını iletmek ister, itirazınıza konu tutarların iade edilmesi talebinize yukarıda yer vermiş olduğumuz açıklamalarımız doğrultusunda olumlu yanıt verilemediğini bilgilerinize sunarız. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

profile-icon Ahmet 18 Ağustos 19:41

HSBC'DEN gelen meşhur cevap Sayın Ahmet ***, 18 Ağustos 2020 Bankamıza 12 Ağustos 2020 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu e-şikayet aracılığı ile ulaşan ve ********* referans numarası ile kayıt altına alınan şikayetiniz incelenmiştir. Öncelikle, müşterilerimizin kredi kartı ile yurt dışında/yurt dışı kaynaklı yaptıkları harcamaları tercihlerine bağlı olarak Türk Lirası veya USD olarak ekstrelerine yansıtılabildiğini belirtmek isteriz. Ekstre tipnizin tl/USD olması sebebi ile yurt dışında yapılan harcamalar, harcamanın yapıldığı para birimi karşılığı USD olarak ekstrenize yansımakta olup, tl ve USD ekstresine ayrı ayrı ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcunun, son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda kredi kartı hesap statüsü gecikmeye girmekte olup, kredi kartı sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince kredi kartı hesabı için gecikme faizi, kredi faizi ve KKDF, BSMV yansımaktadır. Ayrıca, kredi kartı USD ekstre bakiyesinin tamamı son ödeme tarihinde ödendiğinde KKDF hesaplanmadığını, USD ekstre bakiyesinin kısmi olarak son ödeme tarihinde veya son ödeme tarihinden sonra ödenmesi durumunda, ödenmeyen borç tutarı (kalan tutar) için aşağıda yasal gerekçelerini paylaşmış olduğumuz düzenlemelere istinaden %15 oranında KKDF hesaplanarak kredi kartı ekstrelerine borç yansıtıldığını belirtmek isteriz. KKDF hesaplamasının t. C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uygulama hakkında iletmiş olduğu 8 Aralık 2014 tarih ve 70903105-165.01.01(5) -120408 sayılı yazısında yer verilen açıklamalarına uygun olarak yapıldığını belirtmek isteriz. Ayrıca, kredi kartı ekstrelerinin arka yüzünde de KKDF ile ilgili bilgilendirmenin yer aldığını paylaşmak isteriz. T. C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen görüş çerçevesinde; Yurt dışında kredi kartı ile döviz üzerinden yapılan harcamaların Türk Lirasına çevrilmeyip döviz olarak takip edilmesi ve bu harcamaların son ödeme tarihinde kısmen veya tamamen ödenmemesi nedeniyle kalan tutarların döviz kredisi faiz oranı uygulanmak suretiyle takip edilmesi durumunda kredi kartı yoluyla döviz kredisi kullandırıldığı kabul edilerek, hesap kesim tarihindeki hesap bakiyesinin taksitlendirilen kısmı üzerinden yürülükteki oran (Şu an %15) uygulanarak KKDF kesintisi yapılması ve bağlı bulunduğumuz vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir. Bu uygulama bankamızın inisiyatifinde yürütülmemekte tamamen mevcut yasal kurallar dikkate alınmaktadır.

profile-icon Ahmet 18 Ağustos 19:39

Buradan yaptığım şikayet doğrultusunda ve bankaya yazdığım şikayet dilekçesi doğrultusunda hiçbir banka yetkilis bana geri dönüş yapmadı. Ben de olayı BDDK'ya taşıdım, bir baktım banka BDDK üzerinden yaptığım şikayete zahmet edip cevap yazmış. Cevabı yazan kişi konuyu ya hiç anlamış ya da bizi saf ve bilgisiz sanıyor. Sıra da TCMB, İlgili mahkemeler ve CİMER var. Ben döviz kredisi vermiş olmanız için bana ABD doları kredi limitli bir kredi kartı vermiş olmanız gerekiyor diyorum, cevabı yazan artık kimse bana KKDF ve döviz faiz konusunu anlatıyor. Tl/USD ekstresinden bahsediyor. Verdikleri cevabı da buradan yayınlayacağım biraz sonra ama konuyu bir kez daha anlatıp onlara bir şans daha vereceğim. TCMB der ki; ey bankalar eğer gerçek kişi döviz kredisi vermek isterseniz bunu o gerçek kişiye maksimum 50000USD limitli kredi kartı tahsis etmeniz gerekiyor. Böyle yaparsanız o gerçek kişiye döviz kredisi vermiş olursunuz. HSCB den bana cevap yazan kişi sisteme bir baksın bakalım bana verilen kredi kartı USD mi yoksa tl kredi limitli mi? Cevabı tl kredi limitli verilen bir kredi kartı olacaktır. Bana USD kredi limitli bir kredi kartı tahsis etmemişseniz TCMB'nin dediği gibi bana döviz kredisi vermiş olmuyorsunuz. Peki nasıl bir uyanıklık yapıyorsunuz? Sırf müşterileriniz için kenarda USD kredi limitli kredi kartları için zorunlu tutmanız USD miktarını tutmamak için TCMB'nin hükmünü bypass ediyorsunuz. Peki ne mi yapıyorsunuz? Örnek vererek açıklayalım. Diyelim ki bana verdiğiniz kart 10000 TL kredi limitli. Diyelim ki New York'ta bir McDonald's'a girip 20 USD alışveriş yapıyorum. Diyelim ki yurt dışı harcamalar için USD ekstre tercihim var. Peki bu 20 USD'yi McDonald's'a nasıl ödüyorsunuz? Anlatayım. İlgili günkü dolar satış kurundan 20 USD bana satıyorsunuz ve ödemeyi yapıyorsunuz. 20 USD karşılığı olan tl miktarı da bana verdiğiniz tl kredi limitimden düşünüyorsunuz. Yani gün sonunda 20 dolarlık harcamamı bana dolar satış kurundan sattığınız 20 dolar ile karşılıyorum. Eğer iddia ettiğiniz gibi bana döviz kredisi vermiş olsanız (TCMB'nin hükmü doğrultusunda) ve bu döviz kredisi tl kredi limitimden ayrı olarak diyelim ki 1000 USD olmuş olsa ve bu tutarda her ay yolladığınız hesap özetinde yazılmış olsa, olacak şey 1000 USD lik kredi limitimden bana 20 dolar kullandırıp döviz kredisi için uygulanan diğer ilgili KKDF ve döviz faizi hükümlerini uygulayabilirsiniz. Senelerce müşterilerinize bu şekilde dolar sattınız ve kar ettiniz. Ya vergisini ödediniz mi?

profile-icon Ahmet 12 Ağustos 00:30

Kısa süre içinde konu İl Tüketici Hakem Heyetine taşınacak. BDDK ve ilgili kurumlar bu konu hakkında bilgilendirildi ve uygulamanız incelemeye tabi tutulacaktır. Uygulamanın bankanız ve diğer banklar tarafından yaygın bir uygulamaya dönüştüğünü fark ettiğim için bu haksız ve TCMB hükmüne aykırı uygulamayı an itibariyle Bakanlık düzeyine ve daha ileri devlet birimlerine taşımak için de adım atacağım. Hiçbir banka TCMB'nin hükmü doğrultusunda müşterisine ABD dolar kredi limitli kredi kartı vermediği sürece yapılan işlemleri döviz kredisi diye tanımlayamaz. Döviz kredisi diye tanımlanamayan bir işlem için de anapara üzerinden KKDF alamaz ve döviz faizi işletemez.

HSBC Logo HSBC 11 Ağustos 19:29

İyi çalışmalar, Müşterimizin sitenize iletmiş olduğu mesaj Bankamıza ulaşmış olup, en kısa süre içerisinde kendisi ile iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, HSBC BANK A.Ş. Müşteri İletişim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler