Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Başkent Elektrik DağıtımŞikayetvar üye markasıdır

28100
(357 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
809 Şikayet (Son 1 yıl)
Başkent Elektrik DağıtımŞikayetvar üye markasıdır
28100
(357 değerlendirme)
Şikayet Yaz

Enerjisa Başkent Mağdur Ediyor Abonelik Alamıyorum

Mücahit
18 Mayıs 13:10
12

Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Enerjisa Başkent Yardımcı Olmuyor

Uğur
17 Mayıs 15:08
8

Başkent Elektrik Dağıtım Sayacımızı Bağlamaya Gelmiyorlar

Hasan
16 Mayıs 19:29
14
Başkent Elektrik Dağıtım Sayacımızı Bağlamaya Gelmiyorlar
Başkent Elektrik Dağıtım Sayacımızı Bağlamaya Gelmiyorlar
1

Başkent Elektrik Dağıtım Fırın Arızası Elektriksel

Kaan
15 Mayıs 14:01
7
00:00

Başkent Elektrik Dağıtım Şantiye Elektriği Mesken Abonelik Sorunu

Sonnur
14 Mayıs 17:06
56

Başkent Elektrik Dağıtım Her Gün Elektrik Kesintisi

Doğukan
10 Mayıs 01:47
42

50 Gün Oldu Hala Başkent Elektrik Dağıtım Bir Projeyi Onaylamadı

Yaşar
08 Mayıs 19:45
49
1

Başkent Elektrik (Zonguldak) Aboneyi Mağdur Etmektedir

İzzet
07 Mayıs 22:01
30
5
Çözüldü
Özgür
04 Mayıs 15:03
74

"Teşekkür ederim"

Özgür Şikayetini Yayından Kaldırdı

Enerjisa Başkent Elektrik Talep Kapatma

Maksut
04 Mayıs 01:25
81
Enerjisa Başkent Elektrik Talep Kapatma
Enerjisa Başkent Elektrik Talep Kapatma
Enerjisa Başkent Elektrik Talep Kapatma
1

Başkent Elektrik Dağıtım Sincan'da Sürekli Elektrik Kesintileri

Selahattin
03 Mayıs 23:02
119
1

Başkent Elektrik Dağıtım Can Ve Mal Güvenliği

Ozan
03 Mayıs 21:21
73
Başkent Elektrik Dağıtım Can Ve Mal Güvenliği
5
Çözüldü
Savaş
03 Mayıs 15:01
7

"Hızlı ilgi ve çözüm için teşekkür ederim"

Savaş Şikayetini Yayından Kaldırdı

Başkent Elektrik Dağıtım Fatura Okutma Çilesi

Erol
02 Mayıs 22:35
270
Mesut
08 Mayıs 17:20
62
Mesut Şikayetini Yayından Kaldırdı
Toplam 2.539 Şikayet

Marka Profili

Şikayetvar üye markasıdır Başkent Elektrik Dağıtım 10+ yıldır Şikayetvar üye markasıdır.
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Son 1 yılda şikayetleri cevaplama oranı %100
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. iletişim numarası nedir?
186 çağrı merkezini arayarak Başkent EDAŞ müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Diğer BEDAŞ iletişim kanalları ve kullanıcı şikayetleri için ise buraya tıklayıp Şikayetvar’ı ziyaret edebilirsiniz.
Başkent EDAŞ arıza bildirimi nereden yapılır?
Yardım & Destek menüsünden arıza bildirim formunu doldurabilirsiniz. Arızalarla ilgili tüketici yorum ve şikayetlerini incelemek isterseniz ise hemen tıklayıp Şikayetvar’ı ziyaret edebilirsiniz.
Başkent EDAŞ başvuru takibi nereden yapılır?
“Bilgilendirme” butonuna tıklayarak “Başvuru Sorgulama” menüsüne girip hizmet bileti numaranızla başvuru sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
Sayaç ölçümümde hata olduğunu düşünüyorum, ne yapmalıyım?
Eğer sayacınızın ölçümünde hata olduğunu düşünüyorsanız; sayacın kontrol edilmesi için Müşteri Hizmetleri Merkezi'ne yazılı olarak başvuru yapmalısınız. Başvuruda tesisat numarasının belirtilmesi önemlidir. Başvurunun ardından sayaç yeni bir sayaç ile değiştirilmekte, ölçü şikayetinde bulunulan sayaçlar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı personeli nezdinde incelenerek tarafsız bir rapor oluşturulmaktadır. Çıkan raporda sayacın doğru tüketim kaydettiğinin tespiti halinde sayaç kontrol bedeli ile 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu çerçevesinde oluşan bedeller faturanıza yansıtılacaktır.
Faturam çok yüksek geliyor, ne yapmalıyım?
Faturanız ile ilgili konularda, hizmet almış olduğunuz tedarik şirketi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Hizmet almış olduğunuz tedarik şirketinin iletişim bilgilerine faturanızın üzerinden veya ilgili şirketin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. Hakkında

Başkent Elektrik Dağıtım; elektrik enerjisini insan odaklı hizmet anlayışı ve gelişen teknolojiye uyumlu sistemler ile Ankara halkına ulaştırmaktadır. Kısa adı EDAŞ olan Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş, hizmet kalitesini hep daha iyiye taşıyarak anlayış ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar yürütmektedir. Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan elektrik enerjisinin dağıtım, bilgilendirme ve işletme faaliyetlerini gerçekleştiren Başkent EDAŞ; teknoloji ve inovasyonun sınırlarını da öteye taşımaktadır. Yenilikçi, dinamik ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetler sağlamayı kendine misyon edinen Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş, aynı zamanda kaliteli, sürekli elektrik enerjisi sağlamakla yükümlüdür. Dağıtım operasyonlarını yürüten Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş ve hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz sayfamızda yer alan kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Başkent EDAŞ Hizmetleri Hakkında…

Başken EDAŞ hizmetleri temel olarak dağıtım operasyonları, dağıtım sistemleri ve yatırımlar, akıllı şebeke ve Ar-Ge olarak ayrılmaktadır. Başkent dağıtım bölgesinde her şartta ve sürekli olarak sürdürülebilir ve kaliteli hizmet sunmanın sorumluluğunu taşıyan EDAŞ aynı zamanda elektrik dağıtım sistemlerini ve yatırım faaliyetlerini, kalite ve verimliliği artıracak şekilde planlamaktadır. Bunların yanı sıra firma; katma değer yaratan çözümler geliştirerek AR-GE ve akıllı şebeke projeleri ile geleceğe yatırım yapmaktadır. Çevreye duyarlı ve kaliteli hizmet anlayışıyla tüm bu hizmetlerini gerçekleştiren Başkent EDAŞ, yardım ve destek konusunda da oldukça titiz çalışmalar yürütmektedir.

Başkent EDAŞ İletişim Kanalları Nelerdir?

Başkent EDAŞ kesinti, arıza takip, ihale, elektrik arıza gibi konularda detaylı bilgi almak ve soru sormak isterseniz Başkent EDAŞ iletişim kanallarını kullanarak firmayla irtibata geçebilirsiniz. Başkent EDAŞ telefon numarası 186’dır. 186 çağrı merkezini arayarak aklınıza takılan konularda soru sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Başkent EDAŞ başvuru takip işlemleriniz için ise; “Bilgilendirme” butonuna tıklayarak “Başvuru Sorgulama” menüsüne girip hizmet bileti numaranızla başvuru sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. “Bilgilendirme” menüsü üzerinden aynı zamanda; planlı bakım ve yatırım çalışmaları, basım açıklaması ve yasal bildirimlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu konular ve diğer tüm konular için ise; Yardım & Destek menüsünden iletişim formunu doldurabilir, arıza bildirim formunu doldurabilir, tazminat talep formunu doldurabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz sorular için “Sıkça Sorulan Sorular” sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Başkent EDAŞ şikayet ve yorumlarınız için ise sayfamız üzerinden deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Sayfamızda yayınlayacağınız EDAŞ şikayet ve yorumları hem kurum hem de diğer tüketiciler tarafından görülebilecektir. Ayrıca arzu ederseniz siz de tüketicilerin yazmış olduğu Başkent EDAŞ yorum ve şikayetlerini bu sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz.