Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Samsung Televizyon 70 İnç Arızalı

profile
01 Haziran
482

Samsung televizyon 70'inç, ilk gelen televizyonum panel arızası ve pikselde tozdan değişti daha sonra değişimden gelen televizyonum lojistikten koli hasarlı gelmesine rağmen kabul ettim, fakat zaten pikselde yine toz varmış ve bu televizyonlar kronik hatalıymış çok sorun yaşayan var ona rağmen bize iyi deyip satıldı ve servisten gelen cevap ilk televizyon tozdan değişmiş olabilir. Bu sefer toz var diye değişim yapamayız sizin gibi koca firmaya yazıklar olsun. Tüm maaş alanlarınız dahil helal etmediğimi bilin benim sorunumu çözmeden işlemimi kapadıklarını değişim asla olmayacağını belirttiler ve ben bu işin ucunu asla bırakmayacağımı bilmelerini istedim. Ürünlerinin arkasında durmuyorlar. Biliniz bir kere servis çalışanları hizmetlerinden bezmiş durumda teknisyenler isyanda. O reklamlarda görünen bir gösterişli Samsung yok bilmenizi isterim ve servisinden firmasına kadar şikayetim nettir.

Samsung Televizyon 70 İnç Arızalı
Samsung Televizyon 70 İnç Arızalı
Samsung Televizyon 70 İnç Arızalı

Gelişme
Gelişme

03 Haziran 14:26

Samsung televizyon asla almayın ilk televizyonum Pikcel tozu ve hatasından değişti 2. Gelen televizyonumu kurdular teknisyenler hata ve pikselde toz tespitinde bulundu değişim olacak evraklarını hazırladı çocuklar genel müdürlük değişime uygun bulmamış Ellerindeki televizyonlar sorunlu ve hiçbir çözümleri asla yok sosyal medyaya olmak üzere tüm haklarımı kullanarak başvurularımı sağladım fakat bu durumun peşini bırakmayacağımı ilettim çünkü bu ülkede kimse parayı kimse kolay kazanmıyor herkesi bilinçlendireceğim asla güvenmeyin satış yapan kimseye inanmayın

Ek
Ek
Ek
+2
01 Haziran 18:57

Samsung'dan asla ve asla televizyon almayın hizmet takibi sıfır müşteriye kaliteli cevap veremeyecek kadar basit bir firmadır, ilk televizyonum tozdan değişti panel piksel hatasından değişti 2. Gelen televizyonum lojistik firmasından bile kolisi sıfır olarak gelmedi kopçası yoktu koli hasarlıydı sanki toplama televizyon getirir gibi getirmişlerdi ve kesinlikle ürünlerinin arkasında durmadıklarını bilmenizi isterim sonuna kadar yaşadığım bu sorunun arkasındayım verdiğim paraya mı üzüleyim gördüğüm hizmetemi başka markalar varken Samsung gibi kendini harika tanıtan ama arka atmosferi asla ve asla ilgisiz alakasız ve işini yapmayan insanlarla doluymuş ona mı üzüleyim memnuniyet sağlanana kadar tüketicileri bilinçlendirmeye devam edeceğim...

Ek
Ek
Ek
+2
Samsung Logo
01 Haziran 16:00

Benzer Şikayetler

1

Samsung Curved TV Panel Arızası

profile
1 ay önce
150

Samsung curved anneme ve kendime TV aldım. Her ikisinde ne tesadüf panel arızası oldu. Bu ürünler ayıplı üretimdir. İki curved TV garanti bitiminde ekranda sorun olamaz. Samsung pişmanlıktır. Koca koca reklamlara inanmayınız. 65 ekran TV ve 55 ekran curved TV elimizde patladı.

Samsung Televizyon Panel Arızası UE50TU8000UXTK

profile
18 Ağustos
395

2021 ocak ayında Samsung UE50TU8000UXTK televizyon aldım. 2 yıllık garantisi vardı. 2023 ağustos ayında garanti bitiminden 7 ay sonra panel arızası yaptı. Yetkili servisten 6500 TL'ye değişimi yaptırdım. Samsung gibi bir dünya markasına güvenmem hatam oldu.

1 Destek
5
Çözüldü

Samsung 50tu8000 Kronik Panel Arızası

profile
23 Temmuz
468
"Samsung'a, Samsung Tokat yetkili servisine ve özellikle sürecin başından sonuna kadar her gelişmede arayarak bilgilendiren Samsung Çözüm ekibinden Pelin hanım'a teşekkür ederim."
1

Samsung Nu 7400 Panel Problemi

profile
21 Temmuz
372

Ocak 2019 yılında almış olduğum Samsung nu 7400 50" televizyonum kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. Yetkili servisi çağırdığımda panel arızası olduğunu söyleyip 8500 TL fiyat çıkardılar. Şu anda da stokta panelin olmadığını söylediler. Benzerlerinin yaklaşık 1.5 katı fiyatına TV alıyorsunuz, bu...

samsung-nu-7400-panel-problemi-1.pdf
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Samsung Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 sa 8 dk
Benzer Şikayet Yaz