Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hotels.com İptalden Geri Ödeme Yapılmaması

Özgür
25 Haziran 19:14
1.338

Hotels.com üzerinden 14 Haziran 2024 tarihinde Ürgüp'te bulunan Kapadokya Rezidans Otel'de 29 Haziran akşamını 30 Haziran akşamına bağlayan gece için rezervasyon oluşturdum ve kredi kartından ödemeyi gerçekleştirdim. 15 Haziran tarihinde de daha 24 saat geçmeden özel sebeplerden dolayı rezervasyonu iptal etmek durumunda kaldım. Aradan geçen 11 gün süre içerisinde kredi kartıma herhangi bir geri ödeme yansımadı ve bugün öğrendim ki otelin iptallerde iade etmek gibi bir politikası yokmuş. Yani otel odayı bana sattı, ben iptal etmeme rağmen bana geri ödeme yapmadan belki de odayı tekrar sattı. Haksız kazanç elde etti. Bu durumu hotels.com canlı destek hattındaki arkadaşa söylediğimde yardımcı olamayacaklarını, otelin böyle bir iade etmeme politikası olduğunu söyledi. Ama bu politikasını bana odayı aldıktan sonra gönderdiği mailde sözde belirtmiş. Odayı bana sattın, zaten iade olmayacağını onay mailinde belirtsen ne olur belirtmesen ne olur. Mailin alt kısmında küçücük yazıyor. Bir de satın alma sırasında internette böyle bir uyarıda yok. Yaşadığım bu durumdan dolayı hotels.com ve Kapadokya Rezidans Otel'den şikayetçiyim.

Hotels.com İptalden Geri Ödeme Yapılmaması
26 Haziran 12:49 (Şikayetten 17 saat sonra)
Özgür
26 Haziran 18:03

Ne çözülmesi çözüm falan yok çözüm için ücretin iade edilmesi lazım. Sadece sizin canlı destek hattınızla bir WhatsApp görüşmesi yaptık ve sonuç yok.

Özgür
26 Haziran 18:08

Çözüm olsun istiyorsanız ya benim ücretimin iadesini sağlayınız ya da Kapadokya Rezidans Otel isimli otelin ilanlarını sitenizden kaldırınız ki sizin üzerinizden benim gibi başkaları da aynı olumsuz durumu yaşamasın.

26 Haziran 18:15

Değerli Müşterimiz, Size yardımcı olabilmemiz için, [email protected] adresimize mail göndererek veya chat yoluyla ulaşmanızı rica ediyoruz. Saygılarımızla, Hotels.com

Özgür
26 Haziran 18:28

Ben bir müşteriyim ve satın aldığım bir ürün veya hizmet. Müşteri almış olduğu bir ürünü örneğin bir buzdolabını veya mobilyayı bile 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanuna göre iade edebilirken ben hiç yararlanmadığım bir hizmeti 15 gün önceden iptal ettiğimde ve otel bu hizmeti tekrar satıp tekrar bu işten kazanç elde ettiğinde ben neden iade alamıyorum.

Özgür
26 Haziran 18:45

Bir de aynı otelin başka sitelerdeki ilanlarını da inceledim ve hiçbir yerde iptallerde iade yapılmaz ibaresi yok.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Yunus

Sonuç alabildiniz mi hocam? Geçmiş olsun. Aynı dertten muzdaribim.

Yunus

Teşekkürler cevap için TUBİS'e şikayette bulunun hocam e-devletten verecekler eninde sonunda. Bir de hangi kredi kartıyla alışveriş yaptıysanız bankanızda chargeback işlemi başlatın. Bankaya bir hizmet almadığınızı belirtin. Banka inceleme yapacak ve hotels.com dan ücret iadesi isteyecek tarafınıza. Geçmiş olsun hepimize. Benim iade işlemimi başlattıklarına dair Şikayetvar'dan yazdılar. İyi günler diliyorum.

Özgür

Yok hocam cevap ta yok iadede yok

Benzer Şikayetler

1

Hotels.com İptal Ettiğim Rezervasyonun Para İadesini Yapmıyor

İpek
19 Temmuz 14:02
345
1

Hotels.com Geri Ödeme Sorunu Ve Müşteri Hizmetleri Deneyimi

Ramazan
16 Temmuz 15:38
828
Hotels.com Geri Ödeme Sorunu Ve Müşteri Hizmetleri Deneyimi
Hotels.com Geri Ödeme Sorunu Ve Müşteri Hizmetleri Deneyimi
Hotels.com Geri Ödeme Sorunu Ve Müşteri Hizmetleri Deneyimi
Hotels.com Geri Ödeme Sorunu Ve Müşteri Hizmetleri Deneyimi
+4
1

Hotels.com Kapalı Otele Rezervasyon Alıyor.

Ufuk
14 Temmuz 00:07
884
Benzer Şikayet Yaz