Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

TV Plus Cihaz Değişimi Ve Netflix Özelliğinin Kullanılamaması Şikayeti

Ersoy
21 Mart 11:08
2.245

Uzun yıllardır Turkcell TV+ ürününü keyifle kullanıyorduk. Ancak yaklaşık 6-7 ay önce yayında donma, kesinti, TV Plus cihazının kendisini kapatması gibi sorunlar başlaması ve uzun süre devam etmesi neticesinde iletişime geçtim ve aynı dönemde paket değişikliği ile hız artışı ve sözleşme yenilenmesi akabinde, mevcut cihazımızın kusurlu olduğu tespit edilerek mevcut TV Plus cihaz değişikliği yapıldı ve sorunumuz başladı. Daha önceki yıllarda 4K özelliği var diye verilen Sagem marka cihazın yerine bir ürün getirildi. Eski cihazımızdan daha alt kalite ve özellikte verilen yeni cihazın 4K özelliğine sahip olmadığını, eski cihazımda kullandığım Netflix uygulamasının olmadığını öğrendik. İçerisinde uygulama kurulabilen Sagem cihazların yenisi olmadığından başkalarının kullandığı çıkma ürünler (stoklarda varsa) verildiği bilgisi verildi. Asıl sorunum Sagem cihazlarda bulunan Netflix uygulamasının yeni cihazlarında bulunmaması ve Netflix özelliğine sahip cihaz istersem üst pakete geçiş ya da ilave ücret ödenmesi talebi. TV Plus servisinizde kullandığım ve cihaz değişimi sonrası verilen hizmetin eksildiği, tarafıma verilen hizmetin tam yerine getirilmemesi, hizmet kalitesinde yaşanan kötüleşme nedeniyle yaşadığım mağduriyetin giderilmesini, daha önce kullanmış olduğum cihazda bulunan Netflix uygulaması aracılığıyla almış olduğum hizmetin devamlılığının sağlanmasını, bu konuda ayrıca bir tarife değişikliği gerekçesi ile yapılacak ücret talebini kabul etmiyorum. TV Plus cihazımda Netflix uygulamasının sağlanmasını talep ediyorum.

21 Mart 11:08 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, TV+

21 Mart 12:02

Merhaba Ersoy Bey, Başvurunuza istinaden müşteri hizmetlerimiz tarafından size bilgi verildiğini görüyoruz. Destek talebinizle ilgili değerli vaktinizi ayırarak bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, TV+

Ersoy
21 Mart 12:05

Burada yazmış olduğum şikayetimi. Çağrı merkezinizden gerekli yardım ve desteği alamadığım için yazdım. Görünen o ki sizde çözüm bulmayacaksınız.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Kurumun Taahhüt Yenilemede Sagem Marka TV Plus Sözü Hk.

Ertan
12 Ekim 2023 22:21
283
1

Turkcell TV+ Fiber Bağlantı Hayal Kırıklığı Ve Yanıltıcı Bilgilendirme

Yunus
21 Mart 00:37
497
1

Taahhüt Yenileme Ve Hediye TV+ Karmaşası

Zuhal
17 Şubat 14:49
234

TV+ Aboneliği Netflix Exxen Var Denildi Ama Hiçbir Şey Yok

Furkan
01 Şubat 10:07
238

Turkcell TV+ Olmayan Kampanyayı Satıyor

Biraz
06 Kasım 2023 13:11
90
Benzer Şikayet Yaz