Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Troy Apple Premium Partner Deformasyon Ve Hasarlı Ürün

Canberk
11 Aralık 2023 14:18
1.113

Beymen'den sipariş verdiğim ve satıcısı Troy Apple satıcılarından biri olan iPhone 12 marka telefonum 06.12.2023 tarihinde tarafıma teslimi yapılmış ve 10.12.2023 tarihinde kutu tarafımca açılmış, ekranda bulunan koruma kısmını çıkardığımda kötü bir sürpriz olarak ekte gönderdiğim fotoğraftaki deformasyon gözüme çarpmıştır. Ayrıca telefonun açılma ve açık kalma süresine gününe kadar bakılabilir sorun yok. Telefonun açma kapama tuşuna 2 kez bastım, kurulum yapmadım.

Herhangi bir şekilde hasar vermedim. Sıfır telefon diye alıp bu şekilde bir deformasyon nasıl olabilir anlamıyorum bu telefona 28 bin lira civarı bir para verdim ben 2. El alsam eminim ki daha temiz gelirdi. Evet kullanıma engel değil dokunmatikte sorun yok ama bu ürünü sıfır diye alan kişinin eskitmesi yıpratması gerekiyor.

Troy Apple / artı bilgisayar şubesine bizzat ben ulaşacağım ama kendileri bana bu konuda daha önce ulaşırsa sevinirim. Dükkanlarına kadar gideceğim yerinde iade veya değişim talebimi buradan kendilerine iletmek isterim. Kendileri bunun değerlendirmesini eminim hızla yapacaktır diye düşünüyorum.

Çünkü sipariş alınıp teslimat sürecine kadar dahi beklediğim telefonu daha fazla beklemek istemem, umarım kurumsallığınızın gücünü bunu telafi ederek gösterirsiniz. Günlerce incelenmesini beklemek istemiyorum. Eğer bekleyeceksem tüketici hakem heyetini de beklerim sorun yok. Saygılar.

Troy Apple Premium Partner Deformasyon Ve Hasarlı Ürün
Canberk
11 Aralık 2023 11:54

Şikayetim hala iletilmedi mi anlamıyorum. Müşteri hizmetleri servisini arıyorum 1. Sıradayım bağlamıyor dakikalardır.

Canberk
20 Aralık 2023 14:13

Yerinde ve hızlı bir değişim süreci için kendileriyle görüştüm belirlenen bir süreç olduğunu söylediler. Süreci hızlandıracak bir teklifte de bulunmadılar. Buraya yazıp defalarca aramama rağmen en son 20.12.2023 tarihinde 14.00 da 0850 li numara beni arayıp memnuniyet için görüştü. Görüşen beyefendi ılımlı bir konuşma yaptı ama geçerli bir çözüm yok. Ürünü elden bile ulaştırmaya yanaşmıyorlar. Beymen'den aldığınız zaman Beymen'den iade kodu alıp kendilerine göndermenizi istiyorlar buradan alışveriş yapacak arkadaşların bilgisi olsun. Telefon siparişi verip gelmesini günlerce bekleyip iade değişim sürecini de günlerce beklemeye lüzum yok. Hepsiburada'dan da alışveriş yaptım zamanında aynı şekilde hasarlı ürün geldi ve iadem hemen onaylandı. Kendine Premium satıcı diyen Troy şirketinin hızının yavaşlığı Premium satıcıya yakışmıyor. Selametle.

Canberk
29 Ocak 16:12

Bugün tekrar arandım şikayetin burda görünmesiyle alakalı. Benim ürünü göndermeme nedenim de yine sizinle alakalı, sürecim hızlandırılmaması ile alakalıydı Beymen aracılığıyla aldığım için ora üzerinden göndermem gerekiyor vs vs. Bu süreçte telefonsuz kalmak cabası. Elimle bizzat getirmeyi teklif ettim yine kâr etmedi size.

29 Ocak 17:05 (Şikayetten 1 ay sonra)

Kayıt çözümlendi. Saygılarımızla, Troy Müşteri Destek Ekibi

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Troy Apple Premium Partner Mağduriyeti

Utku
01 Temmuz 12:42
694
4
Çözüldü

Troy - Talep Dışı Keyfi İşlem

Ferhat
03 Nisan 12:35
349
"Talebim dışı işlemi iptal ederek, talebime uygun olarak işlem değiştirilmiştir. Troy Apple firmasına bu hassasiyeti için teşekkür ederim"
Troy - Talep Dışı Keyfi İşlem
Troy - Talep Dışı Keyfi İşlem
Benzer Şikayet Yaz