Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Koçtaş 30 Dakikada Mağazadan Teslimat Yalanı

Hasan
05 Haziran 10:00
340

Koçtaş internet sayfasından 04.06.2024 tarihinde saat:14:18 de bir ürün sipariş ettim. Sipariş sırasında 30 dakikada teslim alınabilir ibaresi olan ve evimin yakınında olan mağazayı seçtim. Kontrol ettiğimde ürün stoklarında vardı. Ayrıca eklediğim resimlerde de görüleceği üzere "30 dakikada teslim alınabilir" yazıyordu. Bende bu doğrultuda sipariş oluşturdum. Ancak siparişin üzerinden 3 saat geçmiş olmasına rağmen bir gelişme olmaması sebebiyle müşteri temsilcisiyle site üzerinden görüşme gerçekleştirdim. Yine resimde görüldüğü üzere kendisi tarafıma 3-6 gün içerisinde teslimat olduğunu beyan etti. Nasıl olur da alışveriş esnasında "30dakika" olan süre sipariş verildikten ve ücreti ödendikten sonra "3-6 güne" çıkar. Müşteri temsilcisine Mağaza stoklarında ürün görünüyor teslimat yapsınlar dedim kabul etmedi. Siparişin iptal edilmesini talep ettim mümkün değil dedi. Ancak ürün mağazaya ulaştıktan 14 gün sonra iptal olacağını beyan etti. Bu müşteriye yalan beyanda bulunmak ve mağduriyet yaşatmaktan başka bir şey değildir. Böylesi büyük bir firmanın bu tür oyunlara başvurması beni üzdü. Mağazadan 30 dakika teslimat sürecine inanamayın. Yok öyle bir şey. Mağduriyetimin giderilmesini veya siparişin iptal edilmesini talep ediyorum.

Koçtaş 30 Dakikada Mağazadan Teslimat Yalanı
Koçtaş 30 Dakikada Mağazadan Teslimat Yalanı
Koçtaş 30 Dakikada Mağazadan Teslimat Yalanı
05 Haziran 10:12 (Şikayetten 12 dakika sonra)

Merhaba Hasan Hüseyin Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi

Hasan
05 Haziran 11:25

Müşteri hizmetleri beni aramadığı için ben aradım. Aldığım cevap: mağazayı arayın durumu onlara sorun denildi. Bu nasıl bir süreç bana anlatır mısınız? Normalde Koçtaş olarak sizin mağazanızı arayıp durumu bildirmeniz, ellerinde bulunan stoktan siparişin bir an önce teslim edilmesi gerektiğini bildirmeniz ve benim mağduriyetimi gidermeniz gerekmiyor mu? Sizi arıyorum mağaza ile görüşün, mağaza ile görüşüyorum müşteri temsilcileri ile görüşün. Bu nasıl bir iştir. Nasıl bir çıkmazdır. Neden her işlemi ben yapıyorum? Neden ben sizin ve mağazanızın arasında bir çıkmaza girip ortada kalıyorum? Neden mağduriyetimin giderilmesi görevini ben üstleniyorum? Allah aşkına işinizi önemseyin ve doğru yapın.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Koçtaş'ın Bitmek Bilmeyen İade Sorunu!

Volkan
11 Temmuz 22:05
282

Koçtaş Puan Yükleme Yapmıyor

Suat
28 Haziran 17:42
74
3

Koçtaş'tan Asla Alışveriş Yapılmaz

Beliz
25 Haziran 20:09
140
Koçtaş'tan Asla Alışveriş Yapılmaz

Koçtaş Satın Alınan Ürün Sonrası Mağduriyet

Aynur
22 Haziran 17:14
185

Koçtaş Mağdur Etti Ve Çözüm Üretemiyor

Çağdaş
15 Haziran 15:09
174
Benzer Şikayet Yaz