Visit Xolvie, to read complaints and reviews, or file yours.

Blog

Her Kararın Arkasında Şikayetvar

Makaleler

Araştırmalar

1 hafta önce

İnstagram Çalınan Hesap Geri Alma 2022

Çalınan instagram hesabı geri alınabilir mi? İnstagram hesabımı nasıl kurtarabilirim? sorularını yanıtladığımız yazımızı okuyarak hesabınızı kurtarma yollarını bulabilirsiniz

read_more

Araştırmalar

1 hafta önce

Özel okul şikayetleri son bir ayda yüzde 164 arttı

Özel okul fiyatları en çok şikayet edilen konu başlığı oldu. Özel okul ile ilgili başka nelerden şikayet ediyoruz, özel okullar ile ilgili en ilginç şikayetler ve daha fazlası için blog yazımızı okuyun.

read_more

Araştırmalar

25 Mayıs 17:20

Vize işlemleriyle ilgili şikayetler yüzde 629 arttı: Tüketiciler en çok randevu alamamaktan şikayetçi

Şikayetvar, vize aracılık ve danışmanlık firmalarıyla ilgili verilerini açıkladı. Verilere göre 2021’in Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarıyla 2022’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında vize işlemleriyle ilgili şikayetler yüzde 629 arttı. Öne çıkan şikayet konularının başında vize randevusu alınamaması, uzun bekleme süreleri ve artan aracılık ücretleri geliyor.

read_more

Araştırmalar

13 Mayıs 19:27

Otel Rezervasyon Platformlarına Gelen Şikayetler Nisan Ayından Bu yana %77 arttı!

Çevrimiçi otel rezervasyon platformlarını, müşteri memnuniyeti açısından değerlendirdik.

read_more

Araştırmalar

07 Mayıs 21:59

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bitmeden Özel Okulları İnceledik: Şikayetçilerin %74’ü Memnun Değil!

Yeni kuşakların gelişimi açısından eğitim epeyce önemli. Özellikle de özel okulların 2019 yılı itibariyle yıllık ücretlerinin dershanelerden daha uygun hale gelmesi, özel okulları velilerin gözünde de önemli bir seçenek haline getiriyor. Biz de sizin için bulunduğumuz öğretim yılının sonu yaklaşırken, özel okulların memnuniyet oranlarını ve şikayet başlıklarını derledik.

read_more

Araştırmalar

28 Nisan 20:26

Cep Telefonu Üreticileri 2022'nin İlk Çeyreğinde Müşteri Memnuniyeti Açısından Geçer Not Aldı mı?:

Cep telefonlarının yaşadığımız çağda ne kadar yaygın olduğunu söylememize gerek yok. Her gelir grubunda, her ihtiyaca yönelik bir cep telefonu var. Ancak bu kadar hayatımıza entegre olmasına rağmen cep telefonlarının fiyatları da, ekonomik sorunlarla birlikte arttıkça artıyor. Biz de bu yüzden 2022’nin ilk çeyreğinde cep telefonu üreticilerini müşteri memnuniyeti açısından değerlendirdirmek istedik.

read_more

Araştırmalar

27 Nisan 20:22

Oyun konsolları aylık üyelik paketleriyle gündemde: Oyun konsolu tüketicileri memnun mu?

Oyun konsolları, özellikle de oyun bilgisayarlarının hem daha pahalı olması, hem de kullanıcılar için “tak çalıştır” kolaylığı sebebiyle uzun zamandır revaçta. Yakın zamanlarda kur farkı, hammadde ve çip krizleri ve uluslararası enflasyon yükselişi gibi sebeplerden ötürü konsol fiyatları hiç olmadığı kadar yüksek. Peki oyuncular memnun mu?

read_more

Araştırmalar

21 Nisan 19:14

Kripto paralardan en çok kar eden ülkelerde listenin başlarında Türkiye var: Peki yatırımcılar ne kadar memnun?

Kripto paralar ve kripto para borsaları geçtiğimiz 6 sene içerisinde altın, döviz veya reel yatırım araçları yanında bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yatırım aracı oldu. Özellikle de menkul kıymetler borsalarına göre yeni bir alan olduğundan, sade vatandaş için de anlaşılabilir bir yatırım aracı olduğundan dolayı geçtiğimiz son 2 yılda çok fazla yaygınlaşmış olduğunu söylemek doğru olur.

read_more

Araştırmalar

19 Nisan 20:24

Türkiye'de geniş bant internet abone sayısı 88,2 milyona yükseldi: Peki internet kullanıcıları ne kadar memnun?

İnternet kullanımı artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu anlamda bir ihtiyaç haline gelen internet artık resmi rakamlar da gösteriyor ki, oldukça yaygınlaşmış durumda. Devlet kaynakları ve özel kaynaklar bu alanda yatırımlarını arttırsa da bu anlamda “kullanıcı memnuniyeti” önemli bir konu.

read_more

Araştırmalar

14 Nisan 20:42

Araç Yetkili Servislerine Gelen Şikayetler Artıyor: Şikayetçilerin %79’u çözümden memnun değil!

2022 yılı başladığından beri araç almak kadar, bir araca sahip olmak da zorlaştı. Ekonomik şartlar, kur dengesizliği ve yeni vergiler derken bir de aracınıza periyodik bakım yapmak veya bir hasar durumunda aracınızı tamir ettirmek de eskisine göre oldukça pahalı.

read_more

Araştırmalar

06 Nisan 17:47

Özel Hastanelerde Tedavi Görenler En Çok Personel Davranışlarından Şikayetçi

Bir sağlık sorunu yaşadığımızda, sorunun aciliyeti veya özel hizmet alabilmek için özel hastaneleri seçebiliyoruz. Bu anlamda maddi duruma göre özel sağlık hizmeti veren bir çok hastane işletmesi bulunuyor.

read_more

Araştırmalar

22 Mart 09:47

Havayolu Firmalarında En Çok Gelen Şikayet Bilet Fiyatları Hakkında!

Son dönemlerde özellikle akaryakıta gelen zamlar, doğrudan veya dolaylı olarak da olsa bir sürü ürün ve hizmetin de fiyatlarının artmasına yansıyor. Otobüs ve Hava Yolu şirketlerinin uygulayacağı zamlar ise son dönemlerde ülkenin gündemine oturmuş durumda. Otobüs biletlerine %20 olarak yansıyacağı bildirilen zam kararının ardından ise, Havayolu firmalarının da iç hatlarda tavan fiyatta minimum 100 TL artış talep ettiği iddia ediliyor.

read_more

Araştırmalar

16 Mart 16:31

Popüler Dijital Yayın Platformlarıyla İlgili Gelen Her 4 Şikayetten 1’i Fiyatlar Hakkında!

Dijital yayın platformları günümüzde, Dizi ve Film gibi görsel içerikleri tüketmenin yeni yolu. Özellikle de 2022 yılında, HBO Max ve Disney+ gibi uluslararası örneklerin de Türkiye piyasasına girmesiyle birlikte sektör gün geçtikçe büyüyor. Tabi bu konuda BluTV ve EXXEN gibi yerli platformların da etkisi büyük. Peki kullanıcıların Dijital Platformlardan aldığı hizmetlerde, en sık yaşadığı sorunlar ve müşterilerin beklentileri neler?

read_more

Araştırmalar

19 Kasım 2021 16:27

Elektrikli Ev Aletleri Ne Kadar Elektrik Tüketiyor

Evinizde bulunan ev aletleri ne kadar elektrik tüketiyor? Bu yazımızda hem cihazlarınızın evinizdeki elektriğin ne kadarını kullandığı ile bilgiler verecek hem de evinizde bulunan ev aletlerinizin ne kadar elektrik tükettiğini kendiniz hesaplayabileceksiniz.

read_more

Araştırmalar

13 Ekim 2021 10:05

2021’in ilk 8 ayında otomotiv sektöründe neler yaşandı?

Otomobil sektörüyle ilgili verilerini paylaşan Şikayetvar, 2021’in ilk 8 ayında en çok sorun yaşanan konuları derledi. Otomobillerde yaşanan bağlantı sorunları en çok karşılaşılan konu olurken, benzin istasyonlarında yer alan marketlerin pahalılığı yine can sıktı. Rapora göre, sektörle ilgili toplam 27 bin 604 şikayet geldi. Platform üzerinden en çok Volkswagen ve Opel karşılaştırıldı. En çok aranan markaysa Renault oldu.

read_more

Araştırmalar

08 Eylül 2021 16:04

Sigorta şikayetlerinde artış: İlk sırada BES ve araç sigortası var

Sigorta sektörüyle ilgili tüketicilerin en çok sorun yaşadığı konuları derleyen Şikayetvar, verilere göre sektöre dair şikayetlerin ağustos ayında zirve yaptığını açıkladı. Çalışmaya göre, son bir ayda Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) şikayetleri yüzde 308 oranında arttı.

read_more

Araştırmalar

26 Ağustos 2021 11:04

Şikayetvar yılın ilk yarısı için verilerini açıkladı

2021’in ilk 6 ayını değerlendiren Şikayetvar’a göre 219 bin 564 şikayet sayısıyla e-ticaret, en çok şikayet edilen sektör oldu. Verilere göre en çok şikayet Mayıs ayında gelirken, en çok şikayet Salı gününde yazıldı. Kripto para şikayetleriyse 2021’in ilk yarısına damga vurdu. 2021’in ilk 6 ayında 200 binin üzerinde şikayet, Şikayetvar üzerinden çözüme kavuşturuldu.

read_more

Araştırmalar

28 Temmuz 2021 11:10

Klima şikayetleri bir haftada yüzde 400 artış gösterdi

Yaz mevsiminin geldiği, sıcak havaların bunaltmaya başladığı şu günlerde yaşam alanlarında serin hava isteyenlerin klima ve vantilatör arayışları da hız kazandı. Şikayetvar, tüketicilerin klima satın alımında dikkat edilmesi gereken noktaları ve en çok şikayet edilen konuları derledi. Verilere göre klima şikayetleri son bir haftada yüzde 400 artış gösterdi.

read_more

Araştırmalar

05 Temmuz 2021 14:19

E-cüzdan şikayetleri yüzde 380 arttı

Son yılların popüler ödeme çözümlerinden biri olan e-cüzdanlar ve elektronik para uygulamalarıyla ilgili tüketicilerin sorun yaşadığı konuları derleyen Şikayetvar verilerine göre kullanıcılar en çok sisteme giriş yapamamaktan şikayetçi oldu. Transfer işlemlerinin yavaş olması, paranın hesaba geçmemesi en çok dile getirilen diğer sorunlar olarak öne çıkarken verilere göre geçen yıl ile kıyaslandığında e-cüzdanlarla ilgili şikayetler yüzde 380 arttı.

read_more

Araştırmalar

03 Haziran 2021 12:06

Sosyal medya şikayetleri yüzde 262 arttı

Şikayetvar, sosyal medya platformlarıyla ilgili en çok şikayet edilen konuları derledi. Verilere göre sosyal medya kullanıcıları en çok hesaplarına giriş yaparken sorun yaşıyor. Hesapların çalınması, sahte hesapların kapatılmaması öne çıkan diğer şikayet konuları olurken sosyal medya platformları hakkında yapılan şikayetler yüzde 262 arttı. En çok şikayet edilen uygulamaysa Discord oldu.

read_more

Araştırmalar

15 Nisan 2021 12:04

Tüketici en çok cep telefonu şarjının bitmesinden şikayetçi

Şikayetvar, yaşamın vazgeçilmez ürünlerinden olan cep telefonlarıyla ilgili tüketicilerin en fazla sorun yaşadığı konuları derledi. Bu verilere göre kullanıcıların başı telefon şarjlarıyla dertte. Şarjın çabuk bitmesi, şarjda iken aşırı ısınma ve patlama akıllı cep telefonlarıyla ilgili en çok şikayet edilen konu olurken; dokunmatik ekranda temassızlık, ekran yansıtma özelliğinin çalışmaması, oyunlarda donma çözüm bekleyen diğer konular arasında yer aldı.

read_more