Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
27 Eylül 2022 17:32

İnstagram Çalınan Hesap Geri Alma 2022

İnstagram Çalınan Hesap Geri Alma 2022

İnstagram hesabım çalındı ne yapmalıyım? Bu günlerde çokça sorulan bu sorunun cevabı ile ilgili birden fazla yöntem bulunuyor. İnstagram hesap kurtarma konusunu ele aldığımız bu yazıda hangi instagram hesaplarını ne şekillerde ve hangi yöntemlerle geri alabileceğinizi anlatacağız.

İnstagram hesap çalma son dönemlerde oldukça yaygın olarak yaşanıyor. Sonrasında ise mağduriyet sadece hesabın çalınması ile bitmiyor. Ele geçirilen hesaplar üzerinden para isteme, kredi kartından para çekme veya başka hesapların ele geçirilmesi gibi olaylarla devam ediyor. İnstagram hesabı ele geçirme yöntemleri genel itibari Phishing denilen Oltalama yöntemi ile yapılıyor. Yani basitçe anlatmak gerekirse sizin bir zafiyetinizden yararlanarak sizde merak uyandıran bir konu ile ilgili sizi tedirgin ediyor veya dikkatinizi çekiyorlar. Daha sonra kendilerine ait olan ve konu ile ilgili sahte olarak yapılmış bir web sitesine veya uygulamaya yönlendiriyorlar. Eğer yeterince konuya kendinizi kaptırdıysanız size söylenen her şeyi yapmaya başlıyorsunuz. Size, (sahte olarak yapılmış) sitenin linkine tıklamanızı ve burdan hakkınızda bulunan bilgiye ulaşabileceğinizi söylüyorlar. Bu kimi zaman hakkınızda bir şikayet olması, kimi zaman çekilişle bir telefon kazanmanız kimi zamanda bir devlet kurumuna borcunuz olması ile ilgili olabiliyor.

Burada karşınıza çıkan ekranda sizden bilgiyi görebilmek için instagram kullanıcı bilgilerinizi girmeniz gerektiği söyleniyor. Sizde hiç tereddüt etmeden bilgileri giriyorsunuz. Bu size özel bilgilerinizi kendi ellerinizle dolandırıcılara vermiş olduğunuz anlamına geliyor.

Eğer bilgilerinizi bu şekilde girdiyseniz bilgilerinizi kaybettiniz demektir. İnstagram hesabınız ele geçirildikten sonra ne yapmalısınız? Yazının bundan sonraki kısmı sizi ilgilendiriyor.

İnstagram hesap kurtarma yöntemlerinin hepsi kesin garantili olmamakla birlikte denemenizde yarar var. İnstagram yönetimine direkt olarak ulaşabileceğiniz bir irtibat numarası bulunmuyor bu sebeple her işlemi destek bölümünde bulunan yönergeleri takip etmeniz gerekiyor.

Hesabımın çalındığını nasıl anlarım?

İnstagram hesabınıza girmeye çalıştığınızda “Girdiğin kullanıcı adı bir hesaba ait değil” uyarısı alıyorsanız hesabınız çalınmış veya instagram tarafından silinmiş anlamına geliyor. Ya da hesabınızı dondurduktan sonra hesabınıza tekrar girmeye çalıştığınızda da bu hatayı alabiliyor olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey şu; “Eğer “Üzgünüz şifren yanlıştı. Lütfen şifreni dikkatlice kontrol et” hatası alıyorsanız bu şifrenizi yanlış girdiğiniz anlamına geliyor.

İnstagram hesabınızı silerken instagram size bu konu ile ilgili bir mail atmaktadır. Eğer hesabınızı sildiyseniz böyle bir mesaj alacaksınız. İnstagram hesabınız ele geçirildiğinde dolandırıcılar genel olarak instagram hesabının bağlı olduğu mail adresini de değiştirmektedir. Bu sebeple instagram siz mail adresinizin değiştirildiğine dair bir mail yollayacaktır. Bu noktada gelen maillerinizi mutlaka kontrol edin.

Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

İnstagram mail adresim değiştirilmiş.

Eğer maillerinizi kontrol ettiğinizde mail adresinizin değiştiğine dair bir mail aldıysanız instagram size bu siz değilseniz bu adımları takip edin şeklinde bir yönlendirme yapıyor. Bu adımları takip ederek hesabını geri alan birçok kişi bulunuyor.

İnstagram hesabıma erişemiyorum.

  •  İnstagram hesabınızın kayıtlı olduğu mail adresinizi girin ve şifre değişikliği ile ilgili bölüme tıklayın
  • Size kurtarma ile ilgili bir e-posta gönderilecektir.
  • Mailde size gelen kurtarma mailindeki linke tıklayarak talimatları izleyin.
  • Şifre yenileme ve Hesap kurtarma işlemlerini tamamlayın
  • İnstagram üzerinden şifremi unuttum diyerek sıfırlama işlemini yapmayı deneyin.

Bu işlemlerden hepsini mutlaka deneyin. Bu şekilde hesabınızı geri alabilme imkanınızı bulunuyor.

Bilgilerim değişmiş!!! İnstagram hesabımı nasıl kurtarabilirim?

Dolandırıcılar genel itibari ile çaldıkları hesapların cep telefonu veya mail adreslerini değiştirmektedir. Aslında bu durumda çok yapılabilecek bir şey kalmıyor ancak durumu erken farketmeniz halinde mailinize gelen “mailiniz değiştirilmiştir” “Bu sen miydin” mesajlarına “bu değişikliği geri al veya “Hesabınızı güven altına alın” seçeneklerinden birini seçerek engel olabilme ihtimaliniz var.

İnstagram Hesap Kurtarma Linki

Eğer İnstagram bilgileriniz tamamen değştirilmiş ise yapacağınız tek şey instagram destek kısmından hesap kurtarma ile ilgili formu doldurmanız olacaktır. Bu formu doldururken çok dikkatli olmalı ve bütün bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz. Gerçek isim ve soy isminizi, mail adresinizi, varsa telefon numaranızı ve burada bulunan açıklamaları doğru bir şekilde doldurmanız hesabınızı geri alma konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yol kesin bir sonuç vermemekle birlikte instagramın katı kuralları nedeniyle hesabını geri alamayan bir çok kişi bulunmaktadır.

İnstagram hesap kurtarma linkini kullanarak hesabınızı geri almayı deneyebilirsiniz.

https://help.instagram.com/contact/606967319425038

Bunun yanında çalınan instagram hesaplarınızı geri almak ve durumu anlatmak için aşağıda bulunan destek mail adreslerine mail atmanızın da faydası olacağını söyleyelim.

Hesabınızı geri aldıktan sonra iki faktörlü doğrulama yöntemini mutlaka aktif edin. Bu sayede başka birisi hesabınıza girmeye çalışsa dahi siz cep telefonunuzdan onay vermeden giremeyecektir. İnstagram hesabınızı güven altına almak için bunu yapmanız çok önemli

Çalınan instagram hesap geri alma

 İnstagram hesabınızın geri alınması ile ilgili instagram yönetiminin yeni güncellemeler ile daha güvenli bir kullanım sunmaya çalıştıkları ve güncellemelerle bunu geliştirmeye çalıştıklarını söyleyelim. Bununla birlikte hesabınızı geri alırken kullandığınız telefon, tablet veya bilgisayar gibi cihazların bilgilerini de baz aldığını düşünürsek kurtarma işlemlerini sık kullandığınız cihazlardan yapmanızı öneriyoruz. Çalınan instagram hesap geri alma işlemi yaparken sık kullandığınız internet bağlantısı kullanarak IP doğrulama yapabilir ve hesap kurtarma işlemini daha kolay yapabilirsiniz.

İnstagram Hesap kurtarma kesin çözüm

İnstagram hesabınızı geri almanın %100 bir yolu maalesef bulunmuyor ancak yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle denemeler yaparak geri alabilme ihtimaliniz bulunuyor.

İnstagram Hesabımı nasıl güven altına alabilirim.

İnstagram hesaplarınızın güvenliği instagram sunucularında şifreli bir şekilde saklanmaktadır. Bu bilgilerin buradan çalınmaları çok ihtimal dahilinde değildir. İnstagram hyesap çalma işlemleri genel olarak Sosyal mühendislik yöntemi ile kullanıcın bizzat kendisinden alınmaktadır. Ancak yine de bazı durumlarda hesabınızın bilgilerini bir yere yazmanız ve yazdığınız bu dosyanın ele geçirilmesi sonucu hesabınızı kaybedebilirsiniz.

  • İnstagram kullanıcı adı ve şifrenizi her hang bir yere not etmeyin. Ediyorsanız güvenli bir şekilde saklayın
  • Hesabınızı mutlaka 2 faktörlü doğrulama yöntemi ile kullanın
  • Size tanımadığınız veya tanıdığınız bile olsa gelen mesajlar konusunda soğuk kanlı olun ve önce web üzerinde bir araştırma yapın. Tanımadığınız ve kaynağı belli olmayan linklere tıklamayın. Unutmayın instagram kullanıcı adı ve şifrenizi aynı anda sadece instagrama girerken kullanırsınız.  
  • İnstagram üzerinden gelen telif hakkı gibi bildirimler mesaj olarak gelmezler. Uygulama içerisinden bir bildirim olarak gelir. İnstagram dışından gelen bütün mesajlar dolandırıcıdır bunu unutmayın.
  • İnstagram sitesine giriş yaparken adres çubuğunda yazan adresin www.instagram.com olup olmadığına dikkat edin. Adres çubuğunda alakasız bir web adresi yazıyorsa kesin dolandırıcıdır.

Yukarıdaki güvenlik önlemlerine dikkat etmeniz halinde hesabınızı geri almak zorunda kalmayacaksınız. Lütfen güvenlik önlemlerinizi alarak güvenli bir şekilde sosyal medyayı kullanmaya özen gösterelim.

Ek
Ek
Ek
Ek