Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1 hafta önce

Hayati öneme sahip ilaçlara erişim alarmı: “Şikayetler yüzde 113 arttı”

Hayati öneme sahip ilaçlara erişim alarmı: “Şikayetler yüzde 113 arttı”

Şikayetvar olarak, Türkiye genelinde pek çok hasta ve yakınlarının karşılaştığı ilaç erişim sorunlarına tanıklık ediyoruz. Bu hayati öneme sahip ilaçlara erişimin sıkıntılı olması, birçok kişinin platformumuz üzerinde seslerini duyurmalarına yol açıyor. Wilson hastalığı, bipolar bozukluk, lösemi, cilt hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ihtiyaç duyulan ilaçların tedarik edilememesi konusundaki şikayetler dikkatimizi çekiyor. Bu tedarik sorunlarının arkasında; kamu kurum iskontosundaki yüksek oranlar, ilaç fiyat kararnamesindeki sabit euro kuru ve hammadde alımlarının dolar üzerinden gerçekleşmesi gibi sebepler bulunuyor. Eczanelerde ilaç bulma sorunu, platformumuzun verilerine de yansımış durumda. Geçen yıla kıyasla, ilaç üreticisi firmalar hakkında yapılan şikayetlerde %113'lük bir artış gözlemliyoruz.

Şikayetvar’a konuyla ilgili yansıyan bazı şikayetlerse şöyle sıralandı:

“İlacımızın olmaması yavaş yavaş ölüme terk edilmek demek” “21 yıldır ben ve iki kardeşim Wilson hastasıyız ve ilaçlar temin edilmemeye başlandı. Ben ve benim gibi bir sürü Wilson hastası zor durumdayız. İlacımızın olmaması yavaş yavaş ölüme terk edilmek demek. Tüm Wilson hastalarına sesleniyorum susmayın şikayette bulunun sesinizi duyurun.”

“Bunca insan şimdi ne yapacak?” “Bipolar bozukluk için üretilen ilaç piyasada yok. Bu ilaç ağrı kesici değil. Bu ilaç birçok hastayı ve hasta yakınını hayata bağlıyor. Nasıl olur da muadili olmadan hastalardan bu ilacı kesersiniz? Bunca insan şimdi ne yapacak?”

“Lösemi hastası annemin ilacını bulamıyoruz” “Annem lösemi hastası. 2 aydır kullandığı ve faydasını gördüğü ilacı bulamıyoruz. Birçok yere baktık. Lütfen yardımcı olun.”

“Kur farkı yüzünden basit bir ilaç bile bulunamıyor” “İlaç bulamıyoruz. Basit bir antibiyotiği bulabilmek için tam 8 tane eczane gezdim. 2 paket gerekliydi, 1 paket zor bulabildim. Kime sorsam ya ‘yok’ diyor ya da ‘en fazla 1 paket var’ diyor. Kalan 1 paketi de reçeteli olduğu için alamadım. Bu euro kuru sorunu yüzünden basit ilaçlar bile bulunamıyor. Tam bir rezalet.”

“İlaçlar, lüks tüketim ürünü değil. Neden piyasada bulunmuyor?” “Dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlar hiçbir eczanede bulunmuyor. Bunlar ilaç, lüks tüketim ürünleri değil. Hangi eczaneye sorsam çok normalmiş gibi, ‘yok, gelmiyor’ diyorlar. Bir de çok garip bir şey istemişim gibi garip bir tavır takınıyorlar. Bütün dünyada kullanılan bu ilaçlar neden bulunamıyor?”

“İlaç bulamadığım için tedavim iptal oldu” “Tüp bebek tedavisi görüyorum ve ihtiyaç duyduğum iğneyi bulamıyorum. Doktorlar muadillerini denedi ve başarısız oldu. Ne kadar eczane aradıysam kimsenin elinde ilaç bulunmuyor. İlaç bulamadığım için tedavim iptal oldu. Kim bu işin muhatabı? İlaç neden yok?”

“En temel hakkımız olan ilaca ulaşamıyoruz, şaka gibi” “Cilt hastalığı olan babamın 1 yıldır düzenli kullandığı ilaç, bir türlü tedarik edilemiyor. Önemli ilaçlar bunlar. Mutlaka elinizde fazla stok bulundurmanız gerekiyor. Tedarik edemiyoruz diye bir bahane kabul edilemez. En temel hakkımız olan ilaca ulaşamıyoruz şaka gibi…”

“Hastamız var, ilaç bulmakta zorluk çekiyoruz” “Huntington hastalığında kullanılan ilacı bulamıyoruz. Lütfen bu soruna bir çare bulun. Hastamız var, ilacı bulmakta zorluk çekiyoruz. Raporlar düzenleyip gönderiyoruz, ama ret geliyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

“Neden çözüm üretilmiyor?” “DEHB’li çocuklarımız için çok çok önemli olan ilaç uzun zamandır depolarda dahil hiçbir yerde yok. Muadil ilaç verildiği zaman çocuğun bütün düzeni bozuluyor. İzmir, Antalya, İstanbul… Hiçbir yerde bulamıyoruz. Doktorlarımız da biliyor ilacın zor bulunduğunu ama neden çözüm üretilmiyor.”

“Düzenli kullanılması gereken ilaç piyasada yok” “Dikkat eksikliği için kullandığımız ilaca ulaşamıyoruz. ‘Üretim durduruldu’ diyen var ‘Ülkede yok’ diyen var. Eczanelerde ve ilaç depolarında bulamıyoruz. İstanbul'daki eczanelere sordurdum. Haftalardır yok deniliyor. En son ilaç için 300 TL istendi. Düzenli kullanılması gereken bir ilaç. Neden piyasada yok? Ne zaman gelecek? Kısa sürede temin edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu duruma bir çare bulmasını istiyorum.”

“İl dışındaki eczanelerde bile ilacım yok” “Uzun zamandır kullandığım ilacı bulamıyorum. Her üç ayda bir ilaç yazdırıyorum. Raporum olduğu halde gezdiğim tüm eczanelerde yok. İl dışındaki eczaneleri telefon ile arıyorum. Yok. Bir çözüm bulunsun. Tüp bebek tedavisi için çok önemli. Lütfen yardımcı olun.”

Ek