Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
21 Nisan 2022 19:14

Kripto paralardan en çok kar eden ülkelerde listenin başlarında Türkiye var: Peki yatırımcılar ne kadar memnun?

Kripto paralardan en çok kar eden ülkelerde listenin başlarında Türkiye var: Peki yatırımcılar ne kadar memnun?

Kripto paralar ve kripto para borsaları geçtiğimiz 6 sene içerisinde altın, döviz veya reel yatırım araçları yanında bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yatırım aracı oldu. Özellikle de menkul kıymetler borsalarına göre yeni bir alan olduğundan, sade vatandaş için de anlaşılabilir bir yatırım aracı olduğundan dolayı geçtiğimiz son 2 yılda çok fazla yaygınlaşmış olduğunu söylemek doğru olur.

Ülkemizde de yatırımcısı gün geçtikçe artan kripto paranın, özellikle de bu alanda dünyayı geride bırakmış bile olduğumuz bir yatırım aracı olduğunu ise bugün yayınlanan bir raporla ortaya çıktı. Dünyadaki güvenilir kripto para analiz şirketlerinden biri olan Chainalysis, 2021 yılında kripto para kar endeksi en yüksek olan ülkeleri yayınladı.

Kripto para kar endeksinde 6. sıradayız

Rapora göre kar endeksi sıralamasında 6. sırada ise Türkiye var. Aşağıdaki listede de görülebileceği gibi bir çok ülkeyi kar endeksinde geride bırakmış durumdayız. Bu da gösteriyor ki, kripto para ülkemizde yaygınlaşmakla kalmamış, ülkemizin başarılı olduğu bir yatırım aracı haline de gelmiş.

Peki durum böyleyken, yatırımcılar Türkiye’de kripto para yatırımı yaparken kullandığı araçlardan ne kadar memnun? Kripto para borsalarının memnuniyet oranlarına bakmamız burada doğru olacaktır.

Kripto para borsalarıyla sorun yaşayan yatırımcıların %50'si memnun

2021 yılında Şikayetvar’a kripto para borsalarıyla ilgili 64 binden fazla şikayet gelmiş. Gelen şikayetlerin çözümleriyle ilgili ise ilginç bir şekilde memnuniyet oranı %50. Ancak memnuniyet anketlerini detaylıca incelediğimizde çözümden memnun kalınmayan şikayetlerin odağındaki şirketlerin %12’si Şikayetvar’da profil oluşturmamış şirketlerden oluşuyor. Bu anlamda profil oluşturmuş şirketlerde ise bu oran %3 seviyelerinde.

Memnuniyet oranlarını incelediğimizde, özellikle de ülkemizde kripto para borsalarının müşteri ilişkilerinde bir çok sektöre oranla çok daha iyi bir karne ortaya çıkıyor. Gelen şikayet başlıklarında ise ilk sırada hesap işlemleriyle ilgili şikayetler yer alıyor. İkinci sırada ise web sitesi ile ilgili şikayetler takip ediyor. Kripto para borsalarına gelen şikayetlerin ana başlıkları, yüzdelik oranlarıyla birlikte şu şekilde:

  • %37 Hesap işlemleriyle ilgili şikayetler
  • %20 Web sitesi ile ilgili şikayetler
  • %16 Transfer işlemlerinde yaşanan sorunlar
  • %12 Hesap erişimi veya şifre işlemleriyle ilgili sorunlar
  • %6 Personel davranışı ile ilgili sorunlar
  • %5 Yanlış veya eksik bilgilendirme kaynaklı sorunlar
  • %3 Reklam, sms veya maillerle ilgili sorunlar
  • %0,7 Komisyon veya ücretler ile ilgili sorunlar
  • %0,3 Kripto para biriminin liste dışı yapılması

Özellikle ülkemizdeki popüler kripto para borsalarına ve ülkemizde resmi olarak çalışan kripto para borsalarına baktığımızda, özellikle de şikayet cevap oranlarının da çok yüksek olduğunu görebiliyoruz. Sorunlar sıklıkla hesap işlemleriyle ilgili olsa da özellikle de kripto para borsaları, sorunların çözümü için yatırımcılarla iyi ilişkiler kurdukları kesin.

Şu aşamada gözüken karnede kripto para borsalarının, yeni nesil girişimler oldukları için müşteri memnuniyeti odaklı çalışırken ellerindeki her imkanı değerlendirmekte çekinmiyor olmaları da bir etken olarak gözüküyor.

Bu başarılı müşteri ilişkileri yatırımcılara da yansıyor olacak ki, özellikle de kar endeksinde ülkemizin dünya sıralamasında iyi bir yerde olmasına bir etken olmuş. Yine de burada daha bir sürü etken var. Siz ne düşünüyorsunuz? Kripto para yatırımcılığında ülkemizde daha ne gibi faaliyetler görürüz?


Ek