Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

OEDAŞ

18100
(73 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
225 Şikayet (Son 1 yıl)
OEDAŞ
18100
(73 değerlendirme)
Şikayet Yaz

Oedaş Elektrik Arızası Giderilmesi

Cafer
18 Haziran 16:26
25
4
Çözüldü

OEDAŞ Sokak Aydınlatmalarına Bakılmaması

Zafer
16 Haziran 22:48
33
OEDAŞ Sokak Aydınlatmalarına Bakılmaması

OEDAŞ Elektrik Dalgalı Geliyor

Mustafa
15 Haziran 19:04
51
OEDAŞ Elektrik Dalgalı Geliyor

Oedaş Elektrik Kesintisi Mağdur Kaldık

Hamide
14 Haziran 21:30
44
1

Oedaş Bıktık Sizin Eski Altyapınızdan!

Enes
14 Haziran 11:28
47

OEDAŞ Yazıklar Olsun! Eskişehir Merkezinde Skandal

Furkan
13 Haziran 09:09
81
OEDAŞ Yazıklar Olsun! Eskişehir Merkezinde Skandal

OEDAŞ Elektrik Kesintisi Mağduriyeti

Mustafa
11 Haziran 10:49
107

Oedaş İletişim Sorunu Ve Yasal Süre Mağduriyeti

Zeliha
05 Haziran 14:14
23

OEDAŞ Zorlu Enerji Hiç İlgilenmiyor, Çözüm Bulamıyor.

Osman
04 Haziran 20:54
72
1

OEDAŞ'ın SMS Göndermesini İstemiyorum

Canan
03 Haziran 11:52
87
OEDAŞ'ın SMS Göndermesini İstemiyorum

Oedaş Afyonkarahisar Müdürlüğü Resmen İşinde İhmal Yapıyor

Kalite
26 Mayıs 20:50
35

OEDAŞ Elektrik Aboneliği İptali

Veysel
22 Mayıs 14:02
80
1

OEDAŞ Gültepe Mahallesi'nde Kronik Aydınlatma Sorunu Ve Yaşanan Tehlikeler

Kayhan
20 Mayıs 21:16
31

Oedaş'ın Vurdum Duymazlığı

Mehmet
19 Mayıs 21:53
56

Eskişehir Oedaş Voltaj Düzensizliği

Safa
19 Mayıs 21:40
86
Eskişehir Oedaş Voltaj Düzensizliği
Eskişehir Oedaş Voltaj Düzensizliği

Oedaş Eskişehir Elektrik Kesintisi

Gülseren
15 Mayıs 09:43
124

OEDAŞ Abonelik Yaptırma Şikayeti

Selin
14 Mayıs 22:37
105
OEDAŞ Abonelik Yaptırma Şikayeti

OEDAŞ Acil Geri Dönüş!

Nur
14 Mayıs 22:02
92
OEDAŞ Acil Geri Dönüş!
1
Selin
14 Mayıs 20:14
40
Selin Şikayetini Yayından Kaldırdı
Selin
14 Mayıs 22:09
27
Selin Şikayetini Yayından Kaldırdı
Toplam 768 Şikayet

Marka Profili

OEDAŞ bugüne kadar marka profili oluşturmadı.
OEDAŞ henüz marka profili oluşturmadığı için Şikayetvar üzerinden şikayet cevaplamıyor ve buradaki müşterileriyle iletişime geçmiyor. Her firma Şikayetvar'da marka profili oluşturabilir.
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

OEDAŞ çözüm merkezi numarası nedir?
7/24 iletişim anlayışıyla çalışan OEDAŞ çözüm merkezi numarası: 186
Sayacım arızalandı, kime başvurabilirim?
OEDAŞ ALO 186 çözüm merkezinden bilgi alabilirsiniz.
Arıza servislerine hangi saatlerde ulaşabilirim?
ALO 186 çözüm merkezine gelen tüm bildirimlere arıza servisleri 24 saat yanıt vermektedir. Bildirimleriniz arıza ekiplerine online olarak iletilir ve sorun en kısa sürede çözüme kavuşturulur.
Elektrik kesintilerinin nedeni nedir?
Şirketin web sitesinde duyurulan planlı elektrik kesintilerinin yanı sıra farklı birçok sebep bulunabilir. İlgili yorumlara buradan ulaşabilirsiniz.
Farklı bir sorunuz mu var?
Her türlü soru ve sorunlarınızı buraya tıklayıp paylaşabilirsiniz.

OEDAŞ Hakkında

OEDAŞ, yani Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketi bir elektrik dağıtım firması olarak Türkiye’nin belirli kentlerine hizmet vermektedir. 1 Haziran 2010 itibarıyla özelleştirilen OEDAŞ Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya ve Uşak illerinde elektrik dağıtım faaliyetlerini yürütmektedir. Şirket 2017 tarihinde de Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınmıştır. 2018 verilerine göre 1.7 milyonu aşkın elektrik abonesi bulunan şirket 3 milyona yakın bir nüfusa hizmet vermektedir. Yıllık 6.1 milyar kWh enerji dağıtan OEDAŞ borç sorgulama, evrak sorgulama, kaçak elektrik kullanım ihbarı, bilgi güncelleme gibi pek çok işlemi internet üzerinden de yapabilmenizi sağlar. Böylece tüketicilerine daha hızlı ve pratik bir şekilde işlem yapabilme imkanı tanıyan şirket hizmet verdiği illerde kaliteli ve sürekli elektrik dağıtımını ilke edinerek çalışmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için şirketin resmi web adresini de ziyaret edebilirsiniz.

OEDAŞ Hizmetleri

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde elektrik dağıtım hizmeti sunan OEDAŞ’ın faaliyet yürüttüğü toplam alan 49 bin 419 kilometrekaredir. 2.8 milyonluk nüfusa 1000’in üstünde personeliyle hizmet veren şirketin dağıtım bölgesindeki yıllık enerji miktarı ise 8.8 milyar kWh, dağıtılan enerji miktarı da 6.1 milyar kWh’dır. Yaklaşık olarak 7 bin 776 dağıtım trafosu, 15 bin 302 özel trafonun bulunduğu OEDAŞ arıza gibi durumlarda da çağrı merkezi ile hizmet vererek sorununuzun kısa sürede çözüme kavuşmasını sağlar. Müşterilerine sunduğu online hizmetler sayesinde birçok işlemin seri ve pratik bir şekilde yapılabilmesini sağlayan şirketin arıza servisleri, yapılan ihbarlara 24 saat yanıt vermektedir. Arıza anında yapılan tüm ihbarlara karşı, arıza müdahale ekipleri tarafından gerekli müdahaleleri yapan OEDAŞ böylece tüketicilerinin sorunlarına her an yanıt vermeyi hedef alır. Çağrı merkezleri ile halledebileceğiniz arıza sorunlarını ise online çözümler takip eder. Örneğin, evrak sorgulaması için şirketin resmi web sitesindeki bilgi merkezi alanına gitmeniz yeterlidir. Yine bilgi merkezinde sunulan online hizmetler kapsamında; görüş & öneri & talep formu doldurabilir, bilgilerinizi güncelleyebilir, sayacınızla ilgili birçok işlemi halledebilir, tüketici alacak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şirket uzun yıllardır verdiği kapsamlı ve kaliteli hizmetler ile tüketicilerine daha kaliteli ve kesintisiz bir elektrik dağıtımı sunmaya devam etmektedir.

OEDAŞ İletişim

OEDAŞ müşteri hizmetleri numarası kurumun resmi web sitesinde bulunmaktadır. Bu hat üzerinden 7/24 çözüm merkezi olarak da çalışan şirket böylece tüketicileri için oldukça kapsayıcı bir iletişim imkanı sunmaktadır. OEDAŞ genel müdürlüğü ise Eskişehir Odunpazarı bölgesinde yer alır. Adres bilgilerinin yanı sıra faks numarası ve mail bilgileri gibi iletişim kanallarına da şirketin sitesinde yer alan İletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz OEDAŞ şikayet ve yorum sayfamızdaki değerlendirmeleri de inceleyebilirsiniz. Şirketten elektrik dağıtım hizmeti alan kullanıcıların kendi deneyimlerini aktardıkları bu yorumlar kafanızdaki pek çok soruya da yanıt olabilir. Ayrıca siz de her türlü görüş & öneri & talebinizi Şikayetvar sayfamız üzerinden paylaşabilirsiniz. Yapılan yorumları hem kullanıcıların hem de şirketin okuduğunu hatırlatmakta yarar var.