Nissan Bayi Şikayetleri

(104 şikayet)
Nissan

Ekim ayında yeni Qashqai araç için kaporamı vererek aracı beklemeye başladım 1 hafta içinde dönüleceği söylendi telefonlara çıkılmadı günler sonra bayiye giderek aracın bana sıra geldiği anda bittiğini öğrendim…

3 g

Seyit'in Teşekkür Mesajı

Dünkü şikayetime sağladığınız hızlı dönüş ve sorunumu çözüme kavuşturmanızdan dolayı başta satış müdürünüz Aylin hanıma olmak üzere firmanıza teşekkürü bir borç bilirim. Beklediğim araca sonunda sahip olacağım gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.
4 g

Altan'ın Teşekkür Mesajı

Şikayetim sonucunda Nissan bayiinden Satış temsilcisi Ozan Işık Bey'den tarafımıza dönüş olmuştur, ilgisinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.
4 g

Timur'un Teşekkür Mesajı

İlgili davranarak süreci hızlandırıp çözüm sundukları, eleştiri ve mağduriyetlerimizi görmezden gelmedikleri için Eskişehir Nissan Teknik Oto Erdem Bey başta olmak üzere ilgililere teşekkür ederim.
4 g

Bülent'in Teşekkür Mesajı

İzmit Bayisi Satış Müdürü Umut Bey'in yoğun çabaları sayesinde, Nissan Türkiye fırması, bana 126.000 TL'ye Tekna paketini vermeyi taahhüt etti ve sorunumu çözdü. 119.500 TL'ye alacağım aracı 126.000 TL'ye alacak olmama rağmen bu kadar beklemeden sonra bir şekilde sorunumu çözdüğü ve artık aracı alabileceğim için Nissan Türkiye'ye teşekkür ederim.
4 g
Nissan

Nissan Qashqai Visa 1.2 Dig-T Xtronic tam bir buçuk aydır araç bulamıyorum. Enteresan olanı koskoca Nissan bayisi ve yetkilileri gülümseme hattı diğer hatlar soruna çözüm bulamadılar. Siz Nissan olarak kampanya…

18 Kasım

Serdal'ın Teşekkür Mesajı

Sorunu çözüldü Nissan ailesine çok teşekkürler
16 Kasım

Ömer'in Teşekkür Mesajı

Mağduriyetim giderilmiştir; ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim Mersin Nissan Onuk Bayi ekibine.
15 Kasım

Nurkan'ın Teşekkür Mesajı

Şikayetimize binaen Maltepe Bostancıoğlu Bayi yetkilileri tarafından gerekli açıklama ve yardımda bulunulmuştur. Kendilerine ve Nissan camiasına bu duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyor. Nissan'a olan güvenimizin tam olduğunu belirterek başarılar diliyorum. Saygılarımla
11 Kasım

Musa'nın Teşekkür Mesajı

Sorunumuz çözüldü. Nissan kendine yakışır şekilde çözüm buldu. Başta Nissan Bostancıoglu satış temsilcisi Emre Bey ve idari personellerine ve Nissan Genel Müdürlüğündeki ilgili personel arkadaşlara Teşekkür ederim.
10 Kasım

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi 24 Okunma

Cevaplar

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön