Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

TÜRKSAT Kablo Net Nakil Problemi

profile
İlgi
04 Aralık 2023
608

TÜRKSAT kablo televizyon ve internet abonesiyim. Birbirine 1 km bile olmayan adres değişikliğim sebebiyle 3 Kasım 2023 tarihinde Çağrı Merkezinden Nakil başvurusunda bulundum. Bina yeni olduğu için, sokakta şebeke olmasına rağmen binada şebeke yok dediler. Önce şebeke kurulumu için talep açıldı. Düzgün aralıklarla Çağrı Merkezinde durumu sorguladım. Çağrı Merkezi bir ara, ‘15 gün yasal süreç, onu beklemeniz lazım’ dedi. Bir ara ‘Aboneliğinizi askıya alabilirsiniz ama hafta başını bekleyin çünkü askıya alma için 40 lira ödersiniz ama hafta başı işleminiz tamamlanabilir’ dedi. En önemlisi, bu süreçte önce 10 Kasım 2023 tarihinde ‘Binanıza kablo çekimi tamamlanmış olup henüz sinyal verilmemiştir’ e- postasını, sonra 20 Kasım 2023 tarihinde ‘Binanıza Fiber Optik kablo çekimi tamamlanmıştır. Kasım sonuna kadar sinyal verilmesi planlanmıştır.’ teyit e- postasını aldım. 27 Kasım 2023 tarihindeyse ‘Çağrı kaydınıza istinaden yapılan inceleme neticesinde; çağrı merkezi aracılığı ile nakil başvurunuzu yenilemeniz önerilmektedir. Altyapı tesisi sağlanmış görülmektedir.’ teyit e- postasını yine aldım. Bunlar bende saklı duruyor. Süreç 1 ay oluyor, sinyal verilmesi için söz verilen tarih Kasım sonu zaten, tekrar Çağrı Merkezini aradım. ‘Şebeke sizin binanıza değil, sokağınızdaki 5 a binasına kurulmuş’ denmesin mi… Bunca zamandır her telefon görüşmesinde sabırla bir daha, bir daha adresimi kontrol ediyorsunuz. 5 a nedir? Çağrı Merkeziyle çözülmüyor demek ki, Kadıköy Göztepe Abone Merkezine gittim. Görevliye durumu anlattım. Cep telefonundan şebeke bağlantılarını yapan kişiyi aradı. O kişi ise ‘Şu anda yeni bir sisteme geçtikleri için, çalışmanın o yönde yoğun olduğunu, Allah bilir ne zaman nakilin gerçekleşebileceğini.’ Bomba şimdi geliyor; ‘aboneliğimi kapatmamın en iyisi olacağını’ belirtti. Çağrı Merkezi tırt, Abone merkezi tırt, İstanbul'un göbeği, merkezi bir bölgede nakil işlemi şimdilik 1 ayı geçti, gerçekleşmiyor. 1 aydır ne televizyon ne internet hizmeti alamıyorum. Fatura ise işlemeye devam ediyor. Devam eden taahhüdüm var. Sonuç sıfır. Süreç 2. Aya girdi. Daha kötü bir hizmet tanımıyorum. Ha başka servis sağlayıcısı Türk Telekom ®’da da aboneliğim var. Aynı işlemi orası ile de yaptım. 1 günde nakil yapıldı, iş bitti.

TÜRKSAT Kablo Net Nakil Problemi
TÜRKSAT Kablo Net Nakil Problemi
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kablo TV Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 sa 33 dk
Kablo TV Logo
04 Aralık 2023 10:45
Kablo TV Logo
04 Aralık 2023 10:58

Sayın Abonemiz; Yaşamış olduğunuz problemle ilgili bağlı olduğunuz bölge müdürlüğümüze şikayetiniz ile alakalı bilgi iletilmiştir. Şikayetiniz ve talebiniz en kısa sürede sonuçlanacaktır. En kısa süre içerisinde probleminiz çözümlenecektir. Saygılarımızla.

İlgi
İlgi
04 Aralık 2023 11:00

Beklemedeyim!

İlgi
İlgi
06 Aralık 2023 11:02

Tarafıma halen bir geri dönüş olmadı. Şikayet ve hizmet alamama durumum devam ediyor.

İlgi
İlgi
06 Aralık 2023 12:53
TÜRKSAT Kablo Net Nakil Problemi

Hiç hizmet alamadığım ayın faturası çıkmış ve tarafıma gönderilmiştir.

İlgi
İlgi
06 Aralık 2023 12:54
TÜRKSAT Kablo Net Nakil Problemi

Fatura başlığı ve miktarı ektedir.

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Kablo TV Ne Umduk Ne Bulduk

profile
Erol
10 Ekim 2023
73
"Sorunumun bu kadar çabuk çözülmesi için gerekli girişimlerde bulunan yetkililere ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederim"

Kablo TV TÜRKSAT Kablo Net Nakil Sorunu

profile
Rabiya
2 hafta önce
145

24 ay taahhütlü Türksat Kablo Net abonesiyim. Adres değişikliği yaptığım için bulunduğum binaya nakil yaptırmak istedim. Binamda altyapı olmadığı söylendi ve Türk Telekom üzerinden bağlantı yapılacağı ancak kampanyamın değişeceği belirtildi. 139 liralık faturamın 450 lira küsurlara çıkması gerektiği...

1

Kablo Net TÜRKSAT'ın Abonelik Sonlandırırken Yaptığı Oyun

profile
Erhan
3 hafta önce
106

TÜRKSAT'ın abonelik kapatırken yaptığı oyun Adres değişikliği sebebiyle aboneliğimi kapatmak zorunda kaldım. Çünkü TÜRKSAT yeni adresimde altyapı sebebiyle daha düşük hızda daha yüksek ücretle aboneliği devam ettirebileceğimi söyledi. Aboneliğimi sonlandırmak için Gebze Şubesine gidip tüm cihazları...

Kablo Net Nakil Altyapı Çalışması Sonuçlanmıyor

profile
Merve
28 Aralık 2023
174

Kablo Net adres değişikliği yaptım, nakil için aradım ancak aradan bir hafta geçti. 'Altyapı kontrolü yapacağız' dendi ancak hala ses yok. Bir an önce dönüş yapılmasını istiyorum. Altyapı çalışması tamamlanmadan başka bir internet bağlantısı yaptığımda cayma bedeli yansıtacaklarını söylediler. Arama...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kablo TV Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 sa 33 dk
Benzer Şikayet Yaz