Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
28 Mart 2022 03:54

En iyi Kripto Para Borsaları 2023

En iyi Kripto Para Borsaları 2023

Yatırım denince akla eskiden döviz veya altın gelirdi. Artık hayatımıza yeni bir yatırım aracı girdi. Kripto paralar. Kirpto para denince aklımıza oldukça karmaşık bir takım işlemler geliyor. Her yerde kripto paralar ile ilgili yatırım tavsiyeleri okudukça; ‘’ne kadarda karmaşık şeyler’’ diye aklınızdan geçiriyor olmalısınız.

Bu yazımızda size Kripto paralar ile ilgili değil hangi kripto para borsalarının daha güvenilir veya daha kullanışlı olduklarından bahsedeceğiz. Güvenilirlik kriterlerimiz elbette bizim belirlediğimiz bir durum değil. Ancak uzun yıllar kripto para borsası olarak hizmet veren borsaların web ara yüzlerini ve mobil uygulamalarını ve kullanıcı memnuniyetlerini değerlendirerek yaptığımız araştırmalarda karşımıza çıkan sonuçları sizlerle paylaşacağız.

Kripto para ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız bir borsada işlem yapmanız gerekiyor. Bunu banka hesabınız gibi düşünebilirsiniz. Banka hesabınız ile kripto para cüzdanınız aynı anlama geliyor. Bu cüzdan da bulunan paranızı çeşitli kripto para birimlerine çevirerek işlemler yapabilir ve kripto paralarının değer kazanıp kaybetmesine göre kar veya zarar edebilirsiniz.  Birden fazla kripto borsasında cüzdan sahibi olabilme imkanınızda var. Her kripto para her borsa da bulunmayabiliyor. Dolayısı ile yatırım yapmak istediğinizi kripto para biriminin hangi borsada olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Kripto para borsası tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Güvenilirlilik

kripto para borsaları güvenilirlik

Uzun süredir piyasada bulunan, bir merkezi bulunan ve kullanıcılar tarafından kabul görmüş, tercih edilen borsaları tercih edin. Ayırca çift katmanlı doğrulamaya sahip Coin Borsalarını tercih etmeye çalışın. Varlıklarınızı alıp satarken çift faktörlü doğrulama olması hem kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak hem de kolay kolay hesabınızla başka kişilerin işlem yapmasının önüne geçecektir.

Hacim

kripto para borsaları işlem hacmi

Yüksek miktarda işlem hacmine sahip borsaları tercih etmeniz hem daha fazla fırsat yakalamanıza hemde daha hızlı işlem yapmanıza olanak sağlar. Çünkü unutmayın burası bir borsa ve elinizdeki malı alıp satma işlemi yapabiliyorsunuz. Bu yüzden yüksek miktarda alım satım yapılabilen bir borsada elinizdeki coin’i çok kolay bir şekilde satabildiğiniz gibi almayı hedeflediğiniz bir miktardan coin satın alabilirsiniz. Bir kripto borsasının ne kadar hacme sahip olduğunu internetten kolaylıkla karşılaştırarak bulabilirsiniz.

Coin Sayısı

Kripto para borsaları coin sayısı

Bir kripto para borsasında ne kadar çok çeşit kripto varlık var ise istediğiniz coinlerin hepsini tek bir yerde bulabilir ve daha kolay kontrol edebilirsiniz. Bu sebeple ne kadar çok coin o kadar kolay kontrol anlamına geliyor.

Kolay Kullanım

kripto para borsaları web siteleri arayüzü

Bir çok kripto para borsası oldukça karışık gibi gözüksede aslında bazı borsaların diğerlerine göre daha kolay kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Bir çok Coin borsasının da mobil uygulamaları olması dışarıda gezerken dahi yatırımlarınızı kontrol edebilme imkanı sunuyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey alım satım yaparken anlaşılır bir arayüzü olması ve sizin yanlışlıkla her hangi bir işlem yapabileceğiniz kadar karmaşık olmaması. Bunun yanında kullandığınız borsanın yaptığınız yatırımları size özet olarak sunabilmesi ve ayrıntılı bilgi vermesi çok önemli. Bir çok borsa size itibari para yatırmadan denemek için sanal deneme parası vererek kullanmanızı sağlamaya yönelik uygulamalar yapıyor. Borsayı kullanmaya başlamadan bir süre bu şekilde Borsanın kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kripto Para Borsalarını Kullanan Kullanıcı Yorumlarını Okuyun

Kripto para borsalarını yoğunlukla kullanan kullanıcıların yorumlarını ve yaşadıkları sorunlar ve çözümleri ile ilgi paylaşımlarını takip edin.

Ayrıca ilginizi çekebilir; Kripto para borsa şikayetleri

En iyi Global Kripto Borsaları

Binance

kripto para borsası binance ana ekran

En yüksek hacimli kripto para borsası olarak listemizin birinci sırasında olan Binance ilk olarak 2017 de Çin’de kuruldu ancak bu ülkenin kripto paralara karşı tutumundan dolayı merkezini Japonya’ya taşıdı. Günlük ortalama 1Milyar USD alım satım yapılan Binance borsasının avantajları;

 • Çok sayıda alt coin sayısına sahip olması,
 • Alım satım ve çekim maliyetlerinin düşük olması,
 • Ödül olarak coin dağıtması,
 • Güvenlik olarak çift katmanlı güvenlik doğrulaması 2FA yı ve sektörde e yüksek güvenlik standardı ola CCSS kullanması,
 • Yüksek alım satım hacmi olması. Bu sayede coin satış ve alışınızın daha hızlı olacağını söyleyelim.

Eksileri;

 • Arayüzü, eğer uzman bir borsa kullanıcısı değilseniz ve ilk defa bu işe giriyorsanız size biraz karmaşık gelebilir.
 • Müşteri hizmetleri ile ilgili bir sorununuz olduğunda biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca inceleyebilirsiniz; Binance borsa şikayetleri

Coinbase

coinbase ana ekran

Çok yüksek hacme sahip bir diğer kripto para borsası Coinbase borsasının şu an 13 Milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. 2012 yılında Amerika kaynaklı olarak kurulan borsanın Amerika’da bu işi yapmak için 40 tan fazla lisansı bulunuyor. Bu da oldukça yasal ve güvenilir bir borsa olduğunu gösteriyor.

Avantajları arasında; Kullanımı kolay, güvenli, Anında bitcoin olarak paranızı gönderebilme, Varlıkların %99 unun soğuk depolama alanlarında depolanması ve GDAX a bağlanabilme gibi özelliklerini sayabiliriz.

Dezavantajları; Alım satım ve transfer ücretlerinin biraz fazla olması, ve bazı sınırlamaların bulunması, tüm ülkelerde bulunmaması ve bütün varlıkların bulunduğu ülke kayıtlarına girmesi zorunluluğu olmasını sayabiliriz.

Ayrıca inceleyebilirsiniz; CoinBase borsa şikayetleri

KuCoin

Kucoin ana ekran

2017 yılında kurulan borsa çok sayıda alt coini içinde barındıran 3. Parti bir borsa. 600 den fazla alt coin alım satımı yapabileceğiniz borsanın ortalama 27 milyar dolarlık bir işlem hacmi bulunuyor.

Avantajları; Düşük para yatırma, çekme ve alım satım ücretleri, Kullanım kolaylığı, Yeni kripto paralar da dahil olmak üzere coin çeşitliliği, oldukça güvenli olması gibi özellikleri sayabiliriz.

Dezavantajları; Alım satım hacmi düşük, Yüksek trafik dönemlerinde sorunlar yaşanabiliyor.

Ayrıca ilginizi çekebilir; KuCoin borsa şikayetleri

Gate.io

gate.io web site ana ekran

2013 yılından beri faaliyet gösteren gate.io üzerinde aradığınız bir çok kripto para birimini bulmanız mümkündür. Ancak Türkiye’de direkt para gönderme imkanınız bulunmasa da başka bir borsa üzerinden transfer yapabilme imkanı sunuyor.

Artıları;

 • Piyasadaki bir çok coin i bulabilirsiniz.
 • Güvenilir bir altyapıya sahip olmaları
 • Kolay kullanılabilir olması
 • Türkçe desteğinin bulunması.

Ayrıca inceleyebilirsiniz; Gate.io borsa şikayetleri

MexcGlobal

Mexc global ana ekran

Nisan 2018 itibari ile MexcGlobal Exchange borsasının sunucu merkezi Singapur ve Kore’de bulunuyor. Çok yüksek güvenlikli bir soğuk depolama sistemine sahip borsanın daha önce güvenlik ile ilgili kayıtlara geçen her hangi bir sıkıntısı olmadığını belirtelim. Çok yakında IOS uygulaması ile hizmet vermeye başlayacak olan borsanın şu anlık erişimi Android ve web üzerinden sağlanıyor.

İlginizi çekebilir; MexcGlobal borsa şikayetleri

Kraken

kraken borsa web sitesi ara yüzü

2014 yılında kurulan Amerika’da Jesse Powell isimli bir kripto severin güvenlik öncelikli bir projesi olarak başlayan Kraken bugün ciddi bir mesafe kat etmiş durumda. İtibari para birimleri ile alım satım yapabileceğiniz bir platform olmasının yanında Euro bazında en çok işlem gören borsa olma özelliğini de unutmadan yazalım.

Artıları; İtibari para birimleri ile kolaylıkla işlem yapabilme, Varlıkların çoğu offline olarak saklandığından oldukça güvenli, Ayrıca ikili güvenlik doğrulamasına sahip. Aslında kraken ile ilgili en önemli özellik güvenli olması. Alım satım ücretlerinin piyasanın en düşüğü olduğunu da belirtelim. Müşterileri tarafından oldukça saygın bir borsa. Borsanı ayrıca mobil uygulamaları da bulunuyor.

Eksileri; Her borsada olduğu gibi müşteri hizmetleri bir sıkıntı olarak sayılabilir.

En İyi ve Güvenilir Türk Borsaları

Kripto paralar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça rağbet görüyor. Bu sebeple de daha kolay işlem yapmak, daha anlaşılır olması bakımından ve bunun yanında Türk Lirası ile işlem yapabilme gibi yetenekleri sebebi ile Türk coin borsaları her geçen gün yeni coin leri de ekleyerek müşteri sayılarını artırıyorlar. En son yaşanan Thodex borsası olayı Türk borsalarına olan güveni bir miktar azaltsa da hala çok güvenilir borsalar mevcut. Hadi gelin Türkiye’de en çok tercih edilen ve güvenilir kripto borsalarına bakalım.  

Bitlo

2017 Yılında temelleri atılan ve 2018 yılı Şubat itibari ile işlemlerine başlayan ve aynı yılın Haziran ayında kripto alım satım işlemlerine başlayan Bitlo, kısa sürede tanınan bir kripto borsası olmayı başardı. Kullanımı kolay ve anlaşılır arayüzü, gelişmiş güvenlik önlemleri, minimum tutar olmadan alım satım yapabilme, 7/24 müşteri destek ve Hızlı kimlik onayı yapabilme gibi özellikleri ile adından oldukça söz ettirmiştir. Bir çok popüler Coin seçeneği bulunan borsa da 70 ten fazla coin alım satımı desteklenmektedir. Bunun yanında TL ile işlem yapabilmeniz de mümkün. Müşteri memnuniyeti anlamında 2001 yılında Şikayetvar tarafından düzenlenen müşteri memnuniyeti ödülleri ACE Awards 2021 de 1.lik ödülünün de sahibidir.

Paribu

paribu ana ekran

İstanbul merkezli ve 2017 yılında hizmete açılan Paribu, bugün 2 milyar dolardan fazla işlem hacmine sahip olması ile dünyada 3. sıraya kadar yükselmiş durumda. 5 milyondan fazla kullanıcısı ile Türkiye coin marketleri arasındaki en büyüğü konumuna da oturan Paribu adını bu işle ilgilenen hemen herkes duymuş durumda.  Yaklaşık olarak 80 civarı farklı coin içeren market her geçen gün yeni kripto paralar ile büyümeye devam ediyor. 2021 yılında block chain teknolojisine yatırım yapmak amacı ile Stoken isimli bir firma kuran Paribu bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Ayrıca ilginizi çekebilir; Paribu borsa şikayetleri

BTC Türk

Btcturk ana ekran

2013 yılında kurulan ve Türk lirası ile ilk defa Kripto para alım satım işlemini gerçekleştiren ve Türk lirası tabanlı ilk Coin Market olma özelliğine sahip BTC türk 2018 yılıda Finans İnvest tarafından devralınmıştır. BlockChain Türkiye Platformunun da kurucularından olan BTC türk Türkiye Kripto piyasasında oldukça önemli bir aktör haline gelmiştir. 2019 yılında mobil uygulamasını yayınlayarak alım satım işlemini kolaylaştıran platformun 3.5 milyar Tl lik bir işlem hacmi ve 4 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. 120 den fazla alt coin barındıran platform Türkiye’nin 2. Büyük coin marketi olarak hizmet veriyor.

İlginizi çekebilir; BTC Türk borsa şikayetleri

Bitexen

Bitexen ana ekran

Mayıs 2018 de daha çok yeni ancak hızlı bir şekilde yükselen bir diğer market Bitexen. 50 den fazla coinle Türk lirası ile alım satım yapabilirsiniz. Kendine ait BTXC bulunan platformun 500 milyon TL den fazla işlem hacmi bulunuyor.

İlginizi çekebilir; Bitexen borsa şikayetleriEk
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek