Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Daikin Arızasını Gidermemesi Ve İlgisizliği

profile
Erol
26 Şubat 16:00
1.055

Daikin Condence 24'lük kombi kullanmaktayım. Ancak kombi ateşleme sırasında yüksek bir patlama sesi çıkarmaktadır. İlk kez kombi içine bacadan su girdiği için servis tarafından temizlendi ve çeşitli ayarlar yapıldı. Ondan sonra durum düzeldi. Ateşleme sırasında yüksek sesli bir patlama sesi gelmedi. Yaklaşık iki ay sonra tekrardan ateşleme sırasında yüksek bir patlama sesi oluşmaya başladı. Servis kaydı açtırdım. Servis görevlisi sesin normal olduğunu söyledi. Ancak bu ses gece olduğunda bizi uykumuzdan uyandırıyor. 'Bu sesin normal olma ihtimali yok' dedim. Bu sefer servis görevlisi sesi videoya kaydetmemi istedi. Ancak elimde telefon sesin çıkmasını bekleyecek durumda değilim. Ayrıca evde eşim ve çocuklar korkuyor. Doğalgaz patlaması olacak diye endişeleniyorlar. Ayrıca patlama sesi sürekli olmuyor. İki-üç saatte bir sıkışıp patlama gibi bir ses oluyor. Kayınbiraderimin evinde de aynı kombiden var ve onlarda böyle bir patlama sesi yok. Servis görevlisi ile tekrar görüştüğümde, önceki arızada bacadan su aldığı için kombinin iç kısmının hasar aldığını belirtti. Ancak kombinin içine su alması bizimle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu kombinin kurulumunu kendileri yaptı. Gelip bağlantılarına baktılar, onay verip kurulumu gerçekleştirdiler. Bu kombinin arızasının giderilmesini talep ediyorum. Eğer arıza sürekli devam edecekse, cihazın yenisi ile değiştirilmesini istiyorum. Gerekirse bir üst modeli ile olan fiyat farkını ödemeye hazırım. Eğer kombide bir patlama veya kombi kaynaklı başka bir can ve mal kaybı olursa, Daikin yetkili servisini ve Daikin çağrı merkezini sorumlu tutacağımı belirtmek isterim. Bu şikayetim bir ihtar niteliğindedir.

Daikin Arızasını Gidermemesi Ve İlgisizliği
Daikin Arızasını Gidermemesi Ve İlgisizliği
Daikin Logo
26 Şubat 17:01 (Şikayetten 1 saat sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ilgili birimlerimize ulaşmış olup, en kısa süre içerisinde gerekli dönüş sağlanacaktır. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Doğru Hava Uzmanı

Erol
Erol
28 Şubat 15:23

Arayan kişi kendilerini haklı çıkarmak için elinden geleni yaptı, bende ağzıma geleni söyledim. Zaten işe yaramıyorlar, en azından içimde kalmasın dedim. Mutlu olmuşlardır umarım. Daikin servisine yaptıracağıma özelde yaptırırım daha iyi. Kurulumunu yaptıkları ürüne dahi sahip çıkmıyorlar. Ücretli tamir dahi ettirsem kendi hatasını kabul etmeyen servis sonrasında yine arıza olduğunda yine aynı şekilde hatasını kabul etmeyecektir. Eşime dostuma kesinlikle önermeyeceğim. Daikin pişmanlıktır sakın almayın. Onun yerine ECA gibi markaları tercih etmenizi öneririm. Diğer evime ECA marka aldım.

Benzer Şikayetler

Daikin Doğal Gaz Tesisatı Döşenmesi

profile
Hazarbey
28 Şubat 23:03
430

Daikin Kombi 6 Yıl Garanti Lafı Boş Ve Aldatmaca.

profile
Uğur
14 Şubat 13:22
1.860
1 Yorum
5
Çözüldü

Daikin Kombi Servis Talebi Karşılanmıyor

profile
Alper
22 Kasım 2023 19:35
3.052
"Yine Mert Bey sayesinde yetkili servis bakım hizmeti için gelebildi. Şikayet kaydı oluşturmadan genel merkezi aramadan çözüm sağlayamıyorsunuz. Teşekkürler..."

Daikin Kombi Montaj Ve Müşteri Hizmetleri Geri Dönüş Yapmaması

profile
Burak
20 Ağustos 2023 21:24
5.535
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz