Visit Xolvie, to read complaints and reviews, or file yours.
12 Nisan 19:19

Sözde E-Ticaret Sitesinde Dolandırıcılık İddiası: “Ürünler teslim edilmiyor, geri dönüş yapılmıyor”

Sözde E-Ticaret Sitesinde Dolandırıcılık İddiası: “Ürünler teslim edilmiyor, geri dönüş yapılmıyor”

Özellikle de Covid-19 pandemisi başladığından beri e-ticaret pazaryeri siteleri, daha önce hiç olmadığı kadar hayatımızda. Kozmetikten, gıdaya, elektronikten giyime kadar artık bir çok ihtiyacımızı bu internet siteleri üzerinden karşılamaya başladık. Yine de bu alışkanlığın artmasının bir takım kötü niyetli insanlarca da kullanılmaya çalışıldığı kesin.

Sözde e-ticaret sitesinin 31 Mart tarihli "Web Archive" üzerinden alınmış ekran görüntüsü

Sahte e-ticaret siteleri veya e-ticaret dolandırıcılığı günümüzde yeni bir kavram değil. Ancak adli makamların yakın zamanda aldığı sıkı önlemlerden ve BTK gibi kurumların hızlı müdahaleleri sayesinde bu tip dolandırıcılıkları fazla duymuyorduk. Yine de artık günümüzde internet sitesi yapmak kolay ve dolandırıcıların eli de bu gibi konularda güçlenmeye devam ediyor gibi gözüküyor.

"Ürün teslimi ile ilgili muhattap bulunamıyor"

Şikayetvar’ın neredeyse 1 haftadır trend listesinden inmeyen “Trendsiparis.com” isimli e-ticaret sitesi, özellikle de popüler e-ticaret sitelerinin tasarımlarını kopyalayıp, yaptığı indirimlerle insanların güvenlerini kazanmışa benziyor. Son 1 haftadır bu sözde e-ticaret sitesinden sipariş verenler, iddalara göre siparişleri kargoya verilmiyor ve paraları da iade edilmiyor.

"Müşteri hizmetleri açmıyor"

İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olduğunu bildirip, sahte vergi levhası ve sahte e-arşiv fatura ile vatandaşları kandıran siteden alışveriş yapanlar, ürünlerini alamadıkları gibi herhangi bir muhattap da bulamıyor. Ayrıca geçtiğimiz 1 haftadır internet siteleri ise “Bakımda” gözüktüğünden dolayı siteyi kapatıp gitmiş oldukları görülebiliyor.

Konuyla ilgili son 1 haftada Şikayetvar’a 72 benzer şikayet bildirimi gelmiş durumda. Dış kaynaklara ve alternatif forumlara baktığımızda binlerce mağdur olduğu iddaa ediliyor. Tabii ki resmi kurumlardan veya konunun ilgililerinden bir açıklama gelmediği sürece ne olduğu bilinmez. Ancak şu noktada sürecin oldukça şüpheli olduğu kesin. Buradaki bağlantıdan konuyla ilgili şikayetleri inceleyebilirsiniz.