Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Sompo'nun Bayramda Beni Araçsız Bırakması

Ayhan
13 Haziran 23:47
1.800

28 Mayıs 2024 Salı günü 06 BMG 854 plakalı aracımla yapmış olduğum kazada, Sompo A.Ş.’den 307000099882763 numaralı poliçesi ile kaskosunu yaptırmış olmama rağmen yaşamakta olduğum mağduriyetler aşağıdadır: 1 - Çekici Hizmeti: Kaza raporunun polis tarafından tutulmasını müteakiben kaza olayından Sompo firması haberdar edilmiş, firma tarafından temin edilen çekici, aracımı Şaşmaz Sanayi Sitesinde anlaşmalı servisleri olan “RS Servis Oto Hizmetleri” adlı firmaya yönlendirmiştir. Söz konusu iş yerinin hasarlı araç parkında yer olmadığı için, çekici hasarlı aracımı servisin önünde yol kenarına bırakmış ve anahtarı teslim etmek isteyince hasar sorumlusu yetkili “Hem parkım dolu hem de yol kenarına indirmişsin, bu aracın sorumluluğunu alamam” diyerek aracımı teslim almamıştır. Anlaşmalı servisin yoğunluk nedeniyle aracı kabul etmemesi üzerine, sürekli bakımlarını yaptırdığım ve yine Şaşmazda bulunan bir başka servisle görüşme yapıp, uygunluk durumunu öğrenince, aracımı çekici şoförüne parasını kendim vererek, aracımı bu servise indirtmiş oldum. 2 - Hasar Tespiti ve İkame Araç Desteği: Aracımın indirildiği servis 30 Mayıs’ta dosya açmış, ertesi gün eksper atanmıştır. Eksper raporunun sisteme girilip girilmediği 5 Haziran 2024’te servise sorulduğunda, eksperin iletişim numarası verilerek, kendisiyle görüşmem gerektiği bildirilmiştir. Aynı gün M.Y. isimli eksper ile iletişim kurulunca “servise bilgi verildiğini, henüz kasko şirketinden pert ya da onarım kararının çıkmadığını” söylemiştir. Herhangi bir cevap gelmeyince 9 Haziran Pazar günü ikame araç talebinde bulunulmuş, 10 Haziran’da eksper ve Sompo A.Ş. ile iletişime geçilmiş “Mail attık, cevap gelirse sizi arayacağım” denilmiş, internet sitesinde “Hasar Durumu” da (Eksper raporu bekliyor) şeklinde açıklanmıştır. 12 Haziran’da hasar sorgulaması tekrar yapılmış, durumun değişmediği görülünce eksper aranmıştır. “Tekrar mail atayım. Bana da cevap gelmedi” denince, çağrı merkezi aranarak talep yeniden iletilmiş, aynı gün SMS ile “İkame araç talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. Aracınızın onarım kararı henüz verilmediğinden ikame araç hizmetinden yararlanamamaktasınız” şeklinde cevap gelmiştir. 13 Haziran Perşembe günü, artık bayram tatiline girilecek olması, piyasada kiralık araç kalmama ihtimali beni iyice strese sokmuş, manevi olarak yıpratmıştır. Hem eksper, hem çağrı merkezi, hem de genel müdürlük aranmış alınan cevap “Şirket aracınızla ilgili pert ya da onarım kararını vermediği için bir şey yapamıyoruz” olmuştur.

profile profile
2 Destek
14 Haziran 11:49 (Şikayetten 12 saat sonra)

Sayın Ayhan K, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Başvurunuza istinaden tarafınıza 14.06.2024 tarihli görüşme ile bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Sompo Sigorta AŞ

Ayhan
14 Haziran 18:47

Kasko firmasının tarafıma verdiği cevap "aracınıza ilişkin pert ya da onarım kararı 25 Haziran 2024'de verilecektir. Bu sebeple ikame araç talebinizi karşılayamıyoruz" şeklinde olmuştur. Yani, şikayet başlığımda söylediğim gibi Sompo beni bayramda ikame araçsız bırakmıştır. Eksperin bana 5 Haziranda "Servise de bilgi verildi. Ağır hasarda değerlendiriliyor şu an. Henüz şirketten pert ya da onarım kararı gelmemiş, dönüş olursa bilgi vereceğim" diye cevap vermesi, eksper raporunun 5 Hazirandan önce Sompo'ya sunulduğunu göstermektedir. Ancak Sompo'nun internet sayfasında "Eksper Ön Rapor" tarihi olarak 10 Haziran şeklinde görülmekte olduğu, akla başka şeyler getirmektedir. Kısaca şikayetime dönük cevapta malumun ilamından başka bir açıklama yoktur. Bildiğim ve daha önce söylenen şeyler tekrar edilmiştir. Bayramda kendi paramla araç kiralamaktan başka çözüm kalmadı.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Sompo Sigorta Hasar Bedelini Ödemiyor

Elif
04 Aralık 2023 20:45
1.223
Sompo Sigorta Hasar Bedelini Ödemiyor
Sompo Sigorta Hasar Bedelini Ödemiyor
+1

Sompo Sigorta Dönüşü Alamıyorum Yanlış Açılmış Hasar Dosyası İle

Zeynep
11 Temmuz 18:48
53
Sompo Sigorta Dönüşü Alamıyorum Yanlış Açılmış Hasar Dosyası İle

Sompo Konut Sigortası Hasarı Karşılamadı

Hakan
11 Temmuz 14:35
64
Benzer Şikayet Yaz