Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
25 Nisan 2022 20:03

Evden çalışma vaadiyle kişisel bilgilerinizi çalan dolandırıcılara dikkat!

Evden çalışma vaadiyle kişisel bilgilerinizi çalan dolandırıcılara dikkat!

Şikayetvar’a geçtiğimiz son 2 haftada gelen şikayetlerdeki iddalara göre dolandırıcılar, vatandaşlara Whatsapp üzerinden “iş başvurusuna geri dönüş yaptıklarını” yazan ve başvuru işleminin tamamlanması için bir form doldurması gerektiğini bildiren mesajlar gönderiyor.

"Home office iş olanağı vaadiyle ulaşıyorlar"

Özellikle de banka IBAN’ı, TC Kimlik Numarası, anne-baba adı soyadı gibi bilgilerin doldurulması gereken formlar ise ücretsiz form oluşturma sitelerinden oluşturulup gönderiliyor. Ayrıca kişilere formu doldurması için ulaşan kişiler, mesajlarda işe alım için danışmanlık hizmeti verdiğini idda eden bir şirketten ulaştıklarını söylüyorlar.

"Banka ve IBAN bilgisi istediler"

Son dönemlerde özellikle de fazla eleman çalıştıran çağrı merkezi ya da zincir marketler, işe alım yapmak için danışmanlık şirketleriyle çalışıyorlar. Şikayetvar olarak uyarmak isteriz ki; özellikle de işe alım süreci genellikle kişisel ve kritik bilgilerin paylaşılması aracılığıyla değil, daha çok sizin iş deneyimlerinizin ön planda olduğu özgeçmiş formlarıyla yapılıyor.

"Teyit amaçlı Papara transferi yaptırdılar"

Bu anlamda özellikle de iş arayışındaysanız, size teklif veren şirketlerin varlığını araştırmanızı, gerekirse de telefon hatlarından ulaşıp konuyla ilgili daha etraflı araştırma yapmanızı öneriyoruz. Konuyla ilgili son 2 haftada gelen şikayetleri buradaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.


Ek