Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Biletinial.comŞikayetvar üye markasıdır

56100
(259 değerlendirme)
Şikayet Yaz
Şikayetler
620 Şikayet (Son 1 yıl)
Biletinial.comŞikayetvar üye markasıdır
56100
(259 değerlendirme)
Şikayet Yaz
5
Çözüldü

Biletinial.com Protokol Biletinin Satılması

Ali
14 Haziran 00:00
37

Biletinial Uygulaması Açılmıyor

Yılmaz
13 Haziran 10:46
112

Biletinial Uygulaması Sürekli Hata Veriyor

Kazım
12 Haziran 17:16
40

Biletinial.com Şimdi Oldu İsimli Tiyatro Etkinliği

Demet
09 Haziran 21:29
106

Biletinial Tek QR Kod

Ceren
09 Haziran 12:54
50
4
Çözüldü

Biletinial.com Sitesinde Bir Alana Bir Bedava Mağduriyeti

Mehmet
07 Haziran 22:11
15

"İlginiz için teşekkür ederim"

3
İsmet
07 Haziran 01:19
15
İsmet Şikayetini Yayından Kaldırdı

Biletinial Uygulamada Bilet Görünmüyor

Büşra
03 Haziran 10:22
38
Biletinial Uygulamada Bilet Görünmüyor

Biletinial.com SMS İptal Edemiyorum

İrfan
01 Haziran 15:30
149

Biletinial.com Sitesinin SMS İle Sürekli Mesaj Atması

Şeyma
31 Mayıs 22:05
84

Biletinial.com Bilgilendirme Eksikliği Ve Mağduriyet: Harlem Globetrotters Etkinliği

Ercan
30 Mayıs 22:46
113

Biletinial.com Kişisel Verileri Koruma Kanununa Aykırı Hareket

Derya
30 Mayıs 11:56
72

Biletinial.com Bilet Tarihi Değişmiş Ama Herhangi Bilgi Yok

Yasemin
29 Mayıs 11:08
95

Biletinial Ücretsiz Etkinliğe Bilet Sattı

Zehra
27 Mayıs 23:30
98
1
Sibel
27 Mayıs 12:03
173
Sibel Şikayetini Yayından Kaldırdı
5
Çözüldü

Biletinial Bilet İade Sorunu

Fatma
25 Mayıs 21:22
16

"Biletinial uygulamasına ve müşteri temsilcisi Esra hanıma ilgisinden dolayı teşekkür ederim 🙏🌷 sorunum çözüldü."

Biletinial Bilet İade Sorunu
Birgül
08 Haziran 17:37
-
Birgül Şikayetini Yayından Kaldırdı
Toplam 1.395 Şikayet

Marka Profili

Şikayetvar üye markasıdır Biletinial.com 5 yıldır Şikayetvar üye markasıdır.
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Son 1 yılda şikayetleri cevaplama oranı %100
Marka Karnesini Gör

Sıkça Sorulan Sorular

Biletinial.com üzerinden aldığım biletle ilgili e-mail ya da sms gelmedi, ne yapmalıyım?
Biletinizle ilgili herhangi bir bildiri almadıysanız firmanın çağrı merkezi numarasını arayarak sms ya da e-posta talebinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz konuyla ilgili şikayet ve yorumlarınızı buraya tıklayıp Biletinial.com Şikayetvar sayfasını ziyaret ederek iletebilirsiniz.
Biletinial.com sitesinden istediğim kadar bilet alamadım, ne yapmalıyım?
Etkinlikler için tek işlemde en fazla 9 bilet alabilme hakkınız bulunmaktadır. Eğer isterseniz 10 ve üzeri biletler için ikinci bir işlem yapabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak buraya tıklayıp firmanın Şikayetvar sayfasını ziyaret ederek kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.
Biletinial.com iletişim kanalları nelerdir?
Firmaya 0850 333 99 11 telefon numarası üzerinden ya da [email protected] e-mail adresi üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.
Daha farklı bir sorum var.
Biletinial.com hakkındaki sorularınızın yanıtlarını markanın iletişim kanallarından bulabilirsiniz. Dilerseniz Biletinial.com hakkında yorum ve şikayetlerinizi buraya tıklayıp firmanın Şikayetvar sayfasını ziyaret ederek iletebilir ya da diğer kullanıcıların yorum ve şikayetlerine göz atabilirsiniz.

Biletinial.com Hakkında

Biletinial.com, 2011 yılında bilet sektöründe hizmet vermeye başlamıştır. Firma, sürekli büyüyen altyapısı ile sinema, tiyatro, konser, spor ve birçok farklı özel etkinlik alanında 300’ü aşkın sinema, 2000’i aşkın salın ve 220.000’i aşkın koltuk kapasitesi ile satış imkanını müşterilerine sağlamaktadır. Biletinial.com, tüketiciyi yeni gelişen teknolojiler ışığında etkinliklerle buluşturma noktasında çözüm üreterek tüketicilere keyifli anlar yaşatmayı hedeflemektedir. Biletinial.com bilet sistemi Türkiye genelinde 63 ilde ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çalışmaktadır. Firma, Interbilet Dağ. Org. San. Ve Tic. A.Ş.’nin uluslararası geçerliliği olan patent kuralları ile korumaya alınmış tescilli markasıdır. Biletinial, 2020 yılında bölgesel ve global bir marka olma hedefiyle, bugüne kadar elde etmiş olduğu bilgi birikimini kullanarak yurt dışında hizmet vermeye başlamaktadır.

Biletinial.com Hizmetleri Nelerdir?

Biletinial firmasının iş ortakları arasında devlet tiyatroları, devlet opera ve balesi, güzel sanatlar genel müdürlüğü gibi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait birimler, Türkiye’nin önde gelen sinema grupları, özel tiyatrolar, şehir tiyatroları, spor kulüpleri, performans sahneleri ve theme parklar gibi eğlence parkları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim ve seminer organizasyonunu gerçekleştiren kurumlar da firmanın iş ortakları arasında yer almaktadır. Firma için müşteri memnuniyetini sağlamak için soruların hızlı ve çözüme yönelik yanıtlamaya dikkat etmektedir. Bu nedenle haftanın 7 günü 12.00 ila 20.00 saatleri arasından Biletinial iletişim kanallarından ulaşım imkanı sağlamaktadır. Firmanın müşteri hizmetleri numarası 0850 333 99 11’dir. Aynı zamanda Biletinial.com [email protected] e-mail adresi üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Biletinial.com İade, İptal ve Değişim Süreçleri Hakkında

Biletinial bilet iptali süreci hakkında organizasyon sahibi olmadığı ve yalnızca etkinlik biletlemesinden sorumlu olmadığı için herhangi bir bilet iptali ya da değişiklik olmadığı sürece ya da organizasyon sahibinin açıkladığı kurallar dışında satın alınan biletlerde herhangi bir değişiklik, iade yapma hakkında sahip değildir. Etkinlikler iptal olduğunda bilet iadesi ya da değişim yapabilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Biletinial.com Şikayetvar sayfası üzerinden kullanıcı yorum ve şikayetlerini okuyabilirsiniz. Dilerseniz sizler de sayfamız üzerinden Biletinial şikayet, istek, öneri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Etkinlik iptali durumunda firmanın telefon numarası üzerinden arayarak iletişim kurabilirsiniz.