Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Logitech'in Klavyemi Kırmamı İsteyip Yenisi Yollama Macerası

Cengizhan
18 Nisan 15:14
593

Merhabalar, Logitech tarafından bana yapılan akıl almaz ve inanılmaz bir hikayem var. 4 Sene önce oldu ve şu an aklıma gelince bir kez daha hayatı sorguladım. 19 Nisan 2020 de s******@logitech.com e-mail adresiyle iletişime geçtim ve Logitech çalışanı Jennifer d. Benimle irtibata geçti. -G810 Klavyemin kolayca kırılan switchleri için yardım istediğimi belirttim. Memnuniyetle yardım edeceğini söyleyerek benimle ilgilendi. -Klavyemin Seri No sunun videosunu istedi, ilettim. Kırık switchlerin fotoğraflarını istedi, ilettim. -Teşekkür ederek sadece tuş takımını değil komple klavyeyi değiştireceklerini söylediler. -Sonrasında bende kargo bilgilerimi istedi. Tabii ki dedim verdim. -Ondan sonra Jennifer d adlı şahıs benim cihazı kırıp videosunu yollamam gerektiğini söyledi. -Kırdığım videoyu Jennifer d ye ilettim. -Fakat sonrasında gelen mesajda şu yazıyor, (İngilizce) Cihazınızın kırma kanıt videosu onaylanmamıştır. Ürününüz garanti dışında olduğu için değişim ve iade politikası dışındadır. Tamirat merkezimiz yoktur. Size önerebileceğimiz bir çözüm yolu yoktur.

Bu hikayenin mini dizi olsa Netflix e konu olur. Bunun açıklamasını gerçekten merak etmekteyim.

Logitech'in Klavyemi Kırmamı İsteyip Yenisi Yollama Macerası
Logitech'in Klavyemi Kırmamı İsteyip Yenisi Yollama Macerası
+5
Cengizhan
18 Nisan 15:30

Yenisini yollamama macerası*

Benzer Şikayetler

1

Logitech Hatalı Ürüne Garanti Vermiyor

Ziya
26 Nisan 08:38
111

Logitech Mouse İki Kez Bozuk Geldi

Emine
05 Ocak 18:01
304
1

Logitech K580 Fabrikasyon Hatası

Şeyda
02 Ekim 2023 21:45
2.513
1 Destek
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

4 Yorum

Meriç

Kanka benim g213 klavyemin space tuşu, nasıl desem hafifçe basınca okurya tuşu okuması için vurmam gerekiyordu artık dayanamadım destek ekibine yazdım. Logitech'in kendi sitesinden işte faturasını istediler bende attım ardında evimin adresinde aldılar ve değişim talebi kabul edildi dedim sağ olun teşekkür ederim dedim kapattım sohbeti ama nedense fotoğraftır kanıttır falan istemediler. Ardından 1 hafta sonra UPS'ten kargo bildirimi geldi neredeyse 5 güne geldi ardından 2 3 ay sonra g203 mausemin önündeki kablo soyulmaya başladı bende dedim yeni bir tane gönderirseler güzel olur dedim yazdım işte böyle böyle senin gibi video istediler ama kırın falan yok bilet numarası seri no falan gösterin ve sorunu gösterin dediler mail adresimden adresini aldılar ve 2 3 güne UPS'ten kargo mesajı geldi 3 güne geldi ama nedense geri verim veya kırın demediler

Cengizhan

Vallahi ben anlamadım, kırın dedi resmen kadın, sonra da yollamadı.

Barış

Seri numarasının net bir şekilde görünmesi gerekiyor bundan dolayı kabul edilmemiş.

Cengizhan

Hocam durdurunca belli oluyor, ki belli olmuyorsa bile sonradan tekrar isteyebilirdi, kırık haliyle klavyenin Sn. Numarası duruyordu yani orada sonuçta.

Benzer Şikayet Yaz