Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
2

Gulf Sigorta Telefonu Tamir Etmeden Geri Gönderdi

Kevser
08 Haziran 19:15
944

20.05.2023 tarihinde İstanbul Üsküdar Vatan Bilgisayar mağazasından Xiaomi Redmi 10 telefon aldım. Alırken Gulf Sigorta şirketine kasko yaptırdım. Bir süre sonra telefon sebepsiz arızalanmaya başlayınca geçen ay sigorta şirketine gönderdim. Kullanıcı hatasından dolayı ekranın telefondan ayrıldığını ekran değişimi ve telefon temizliği yapıldığını yazmışlar fakat böyle bir durum söz konusu değil. Ben ekranı sağlam bir şekilde gönderdim. Ekranı değiştirmişler ama telefonun kulaklık ve şarj girişinde hala tozlar var. Ekranın iç kısmında toz kalıntıları var ve yapıştırıcı soyuluyor kenardan bu da kullanıcı hatası mı? Telefon sürekli kendini yeniliyor demiştim buna bakılmamış bile hala aynı hata devam ediyor açma kapama tuşundan parmak izi bile okutamıyorum bu yüzden ve kamerası hala çok kötü çekiyor. Ekran kendi kendine bir yerlere girmeye devam ediyor. Bu telefon nasıl tamir edilmiş olabilir ben anlamıyorum? Altta yatan bir sebep var Belli ki ekranı değiştikten sonra telefon hiç mi test edilmedi? Telefonun tekrar tamirden geçmesini istiyorum aksi halde Tüketici Hakları'na şikayette bulunacağım.

Gelişme
Gelişme

08 Haziran 19:07

20.05.2023 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan Xiaomi Redmi 10 telefon aldım ve Gulf Sigorta şirketine kasko yaptırdım. Telefon arıza vermeye başlayınca geçen ay tamir için kaskoya gönderdim. Ekran değişimi yapıldığını ve telefonu temizlediklerini yazmışlar fakat ekran değişimi dışında hiçbir şey yapmamışlar. Değiştirdikleri ekranın içinde tozlar kalmış kamerası hala çok kötü çekiyor. Telefonun arızaları devam ediyor hala kendini yeniden başlatıyor parmak izi okuttuğum an sürekli kendini yeniliyor. Bazen Ekran dokunmatiği algılamıyor kafasına göre bir yerlere giriyor. Bu nasıl tamir etmek ben anlamadım. Telefonun tekrar tamir edilmesini istiyorum aksi takdirde Tüketici Hakları ve gereken diğer yerlere şikayette bulunacağım bilinsin.

10 Haziran 08:58 (Şikayetten 1 gün sonra)
10 Haziran 16:26

Değerli Müşterimiz, Talebiniz işleme alınmış olup tarafınıza konu hakkında geri dönüş yapılmıştır. Saygılarımızla, GULF SİGORTA A.Ş.

Kevser
04 Temmuz 03:51

Gulf Sigorta beni arayıp cihazı tekrar onarıma göndermemi söyledi. Gönderdim cihaz ellerine 1 hafta önce ulaştı. İncelemeye alınacağı bilgisi tarafıma verildi. Şu anda hala bilgi aktarılmasını bekliyorum.

Kevser
04 Temmuz 12:36

Bugün Gulf sigortadan mesaj geldi cihazımın onarımı yapılmış kargoya verilmiş. Henüz arıza sebebinin bilgisi verilmedi. Umarım geçen sefer yaşadığım sıkıntılarla karşılaşmam cihazım tamamen yapılmış olarak elime ulaşır.

Kevser
14 Temmuz 08:45

Cihaz elime 1 hafta önce ulaştı. Tamiratı kısmen yapılmış. Cihaz arada kafayı yiyor yine farklı yerlere giriyor. Temizliği güzel yapılmış, açma kapama tuşu değiştirilmiş kapanma sorunu ortadan kalktı fakat bana gönderilen evrakta arıza tespit edilmedi yazıyor. 3. Kez aynı arıza olursa cihazı değiştirmemek için mi anlamadım? Neden böyle bir şeye gerek duyuldu? Ekrandaki sorunu bir türlü tespit edip sorunu gideremiyorlar. Bir taraftan memnun etmeye çalışırken bir taraftan güven kıran bir firma. Tekrar kasko yaptırmak istediğimde bu firmayı tercih etmeyeceğim.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Gulf Sigorta İle Yaşanan TV Tamir Sürecinde Mağduriyet

Volkan
19 Temmuz 13:52
35

Sorun Sonrası Destek Alınamayan Uzatılmış Garanti (Gulf Sigorta)

Yigit
27 Haziran 19:39
292
1

Gulf Sigorta Sigorta Sürecinde Yaşanan Sorunlar Ve Çözüm Eksikliği

Coşkun
25 Haziran 18:40
640
Gulf Sigorta Sigorta Sürecinde Yaşanan Sorunlar Ve Çözüm Eksikliği

Gulf Sigorta Samsung Marka Televizyonun Arızası 1.5 Aydır Giderilmedi!

Fatih
11 Haziran 22:17
711

Gulf Sigorta Philips Airfry Essential Modelinde Yaşanan Sorun Ve Sigorta Süreci

Berat
30 Mayıs 15:51
737
Benzer Şikayet Yaz