Toplam çözüm sayısı
..
03 Eylül 2020 16:09

Yaz döneminde en çok bisiklet arandı

Yaz döneminde en çok bisiklet arandı

Pandeminin ilk aylarında zor bir dönem yaşayan turizm sektörü, normalleşme dönemiyle birlikte yeniden yükselişe geçti. Sosyal izolasyon sürecinde evlerine kapanan tüketiciler normalleşmeyle birlikte yaz yaşamına dönmeye başladı. Bu durum Şikayetvar’ın trafiğini de yansıdı. Geçen yıl turizm sektörüyle ilgili Şikayetvar’ı ziyaret edenler 3 milyon 158 kişi iken bu yıl yüzde 140 artarak 4 milyon 422 bin oldu. Peki, normalleşme döneminde turizmle ilgili öne çıkan konular ne oldu? Normalleşmeyle birlikte yaz yaşamımızda neler değişti?

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan turizm, bu yıl pandemi nedeniyle zor bir sınavdan geçiyor. Turizm sektörü pandeminin izlerini hala taşısa da normalleşme döneminin yaz tatili sürecine gelmesiyle birlikte yeniden hareketlendi. 2019 ve 2020’nin Haziran ve Temmuz (Normalleşme dönemi) aylarını karşılaştıran Şikayetvar, turizm sektörünün normalleşme sürecinde nasıl bir değişim yaşadığını inceledi. Turizmle ilgili 40’ı aşkın sektör verisiyle hazırlanan “Pandemi Döneminde Turizm ve Yaz Yaşamı” raporunda tüketicilerin en çok hangi sektörlerle ilgili arama yaptıkları ve normalleşmeyle birlikte değişen yaz yaşamı mercek altına alındı.

4 milyonu aşkın kişi tatil kararı için Şikayetvar’ı ziyaret etti

Geçen yıl yerli ve yabancı turist sayısı bakımında rekor kıran Türkiye, pandemi sürecinin etkisini üstünden attı. Zira tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar’ı turizm sektörüyle ilgili toplam 4 milyon 422 bin kişi ziyaret etti. Turizm ve yaz yaşamıyla ilgili 40’ı aşkın alt sektörün Şikayetvar trafiğinin incelendiği “Pandemi Döneminde Turizm ve Yaz Yaşamı” raporuna göre toplam 109 bin 813 şikayette bulunuldu. Çözülen şikayet sayısıysa yüzde 126’lık bir artış gösterdi.

Normalleşme dönemine bisiklet damgasını vurdu

Haziran ayıyla birlikte girilen normalleşme dönemi ve Türkiye’nin genel olarak tatile çıktığı bayram süreci turizm sektöründe de değişimi beraberinde getirdi. 2019 ve 2020 Haziran-Temmuz verilerini karşılaştıran Şikayetvar’a göre turizm sektörüyle ilgili gündemimizi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 184’lük ziyaretçi artışıyla bisiklet işgal etti. 2019 ve 2020 Haziran-Temmuz dönemi kıyaslandığında trafik artışı yaşanan ikinci sektörse oyun siteleri (yüzde 183) oldu.

Sinemalar yerini ev sinema sistemlerine bıraktı

Evlere kurulan ev sinema sistemlerinde yaşanan artış Şikayetvar ziyaretlerine de yansıdı ve bu alanda ziyaret oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 169 arttı. Sosyal izolasyon döneminde adeta sığınaklara dönen evlerimizin tadilat ve dekorasyonu da normalleşme sürecine kalmışa benziyor. Bu alandaki ziyaret oranı bir önceki yıla göre yüzde 114 artış gösterdi. Alışveriş uygulamaları normalleşme döneminde yüzde 110’luk bir ziyaret oranına sahip olurken vantilatör için Şikayetvar’ı ziyaret edenlerin oranı yüzde 87’lik bir artış gösterdi. Öte yandan özellikle köy ya da yazlıklarda sıklıkla tercih edilen ısı sistemleri alanında bir önceki yıla göre ziyaret oranında yüzde 86’lık bir artış gerçekleşti.

Arama oranları en fazla düşenler oyun merkezleri ve barlar oldu

Peki, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla normalleşme sürecinin yaşandığı Haziran ve Temmuz aylarında gündemimizden neler çıktı? Şikayetvar verilerine göre oyun merkezlerinde ziyaret oranı yüzde 75, bar ve gece kulüplerinde yüzde 52, havuz ve aqua parklarda yüzde 48, tur operatörlerinde yüzde 46 düştü. Termal otel ve devremülklerde ziyaret oranı yüzde 27 olurken denizyolu sektöründe bu oran yüzde 24’lere kadar geriledi.

Kiralık karavan ve yazlıklar tercih edildi

Şikayetvar verilerine göre kiralık karavanlar, yazlık ve villalar bu yaz döneminde en çok aranan kelimeler arasında yer aldı. Kamp yerleri, outdoor ürünler, kamp ekipmanları (kamp sandalyesi, kamp masası, kamp mutfağı vb) yaz döneminde kalabalık yerlere gitmeyi tercih etmeyerek sessiz bir tatil yapmayı isteyenlerin en çok aradığı ürünler oldu.