19 Kasım 2021 16:27

Elektrikli Ev Aletleri Ne Kadar Elektrik Tüketiyor

Elektrikli Ev Aletleri Ne Kadar Elektrik Tüketiyor

Elektrik fiyatlarının günden güne artması ile insanlar artık elektrik tüketen ev aletlerini alırken elektrik tüketimine daha çok dikkat eder hale geldi. Peki evimizde bulunan elektrikli ev aletleri ne kadar elektrik tüketiyor. Gelişen teknolojiler ile daha az tüketim yapan ev aletleri üzerinde ciddi araştırmalar yapılıyor. Hepsinin tek bir amacı var; Daha az fatura. Sizde bu yazımızda hangi elektrikli ev aletinin ne kadar elektrik tükettiğini hesaplayabilir ve buna uygun seçimler yapabilirsiniz.

Beyaz eşyaların üzerinde bulunan harfler ne anlama geliyor?

Elektrikli aletlerin tüketimi A,B,C,D,E,F,G gibi ibarelerle ifade ediliyor. A sınıfı makineler çok daha az elektrik tüketim yaparken harfler ilerledikçe tüketim de artıyor. Ancak günümüzde B sınıfının altında ürün bulmak çok zor. Bunun yanında A sınıfı makinelerde A+, A++,A+++ gibi çok daha tasarruf yapan elektrikli ev aletleri de karşımıza çıkıyor. Şimdi haydi hep birlikte hangi makine ne kadar elektrik tüketiyor bakalım.

Elektrikli ev aletleri, belirli bir azami güç ile çalışırlar. Bu güç hem ürünün enerji sınıfını hem de ne kadar elektrik tüketeceğini hesaplayabileceğimiz değerdir. Ancak cihazların üzerinde watt (W) veya kilowatt (kW) şeklinde gösterilen güç değerinin kullandığı azami güç değeri olduğunu hatırlatalım. Yani normal şartlarda bu değerden daha düşük bir tüketim yapabileceği unutulmamalı ve normalde bundan daha düşük güç harcayabileceği de dikkate alınmalıdır.

 Hangi elektrikli ev aleti ne kadar elektrik tüketiyor?

Aşağıdaki tabloda en çok kullanılan elektrikli ev aletlerinin ortalama ne kadar elektrik tükettiğini görebilirsiniz.

Aşağıdaki grafikte bulunan evde kullanılan elektrik dağılımına baktığımızda ise elektrikli aletlerin, bir ev elektriğinin ne kadarını kullandığını görebilirsiniz. Bu tabloya bakınca en çok elektrik tüketen elektrikli ev aletlerini daha tasarruflu almaya özen göstermeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre; A++ enerji sınıfı olan bir elektronik eşya A enerji sınıfı ürüne göre %40 enerji tasarrufu sağlıyor. BU durumda da A sınıfı bir elektronik alet A+ bir elektrik alete göre %66 daha fazla enerji harcıyor.

Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her makinenin kullandığı bir Watt değeri vardır. Buna göre;

Watt: Birim zamanda üretilen veya tüketilen enerji miktarına watt denir.

KiloWatt(kWh): Kullandığımız cihazın bir saatte tüketeceği enerji miktarını belirtir.

Şimdi ise bir elektrikli aletin ne kadar elektrik tükettiği ile ilgili yukarıda verdiğimiz tablodan bu aleti bulalım ve tükettiği Watt değerini kullandığınız saat ile çarpalım. Bu hesap ile günde ne kadar elektrik tükettiğini bulacağız. Sonra bu çıkan değeri 30 ile çarparsak aylık kullanım değerini buluruz. İçinde bulunduğunuz zamanda elektriğin Kwh değerini de bu çıkan sonuç ile çarparak ise aylık tüketim maliyetimizi bulabiliriz. Hemen bunu bir örnekle yapıp hesaplayalım.

Buzdolabı aylık elektrik masrafı

Saatte: 0,044kW

Günde: 24 saat çalışıyor

Elektrik vergiler dahil kWh fiyatı: 0,9156TL  (Eylül 2021 İtibari ile)

Bu duruma göre: 0,044 x 24 x 30 x 0,9156TL= 29,006 TL aylık harcama miktarı

Yine başka bir hesap yapacak olursak;

Bulaşık Makinası aylık elektrik masrafı

Saatte: 0,51kW

Günde: 2 saat çalıştığını düşünelim

Elektrik vergiler dahil kWh fiyatı: 0,9156TL

BU duruma göre: 0,51 x 2 x 30 x 0,9156TL= 28,017 TL aylık harcama miktarı

Siz de yukarıda verilen bilgiler ışığında makinenizin arkasında bulunan Watt değerinden yola çıkarak ne kadar elektrik tükettiğini ve bununla birlikte kendi kullanımınıza göre değerlendirerek ne kadar elektrik tükettiğini bulabilir, aylık masrafınızı bulabilirsiniz.