Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
19 Temmuz 2022 11:36

Taşınabilir Disk Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Taşınabilir Disk Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Taşınabilir disk, harici harddisk veya SSD harddisk gibi isimlerle anılan ancak ortak bir amaca hizmet eden Harici depolama cihazları, veri depolama konusunda en büyük yardımcımız. Veri boyutlarının artması, daha fazla veri ile çalışmak durumunda kalmak herkesin yanında taşınabilir bir depolama cihazı taşımasını gerekli hale getirdi. Çok fazla fotoğraf ve video  çekiyorsanız yada Müzik ve film arşivinizi yanınızda taşımak istiyorsanız harici bir depolamaya sahip olmalısınız.

Gelişen teknoloji ve veri boyutlarının artması bizi daha farklı çözümlere yönlendirdi. Daha hızlı okuma ve yazma hızlarına sahip cihazlar artık piyasada bulunabiliyor. Taşınabilir diskler, verilerimizi güven altına almak için kullandığımız ürünler olduğu için kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz bir disk almanızı öneriyoruz.

taşınabilir disk alırken nelere dikkat edilir?

Taşınabilir harddisk almanızı gerektiren bir diğer durum ise güvenlik. Bilgisayarınızda olabilecek olan olası bir problem veya bir virüs bulaşması durumunda bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Bilgilerinizin yedeğini almak sizi her zaman güvende hissettirecektir.

Harici harddisk alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi tip bir taşınabilir disk tercih etmeliyim? Taşınabilir bellek kapasitesi ne kadar olmalı? Gibi sorular disk seçiminde oldukça önemli. Harddisk satın alırken bunları bilmenizde fayda var.  

Hangi Taşınabilir Disk?

harici HDD diskler nasıl çalışır?

Harici harddiski hangi amaçla kullanacağınızı iyi belirleyin. İş amacı ile kullanacaksanız ve disk üzerinde çalışma yapacaksanız SSD disk tercih etmelisiniz. Sadece fotoğraf, film, müzik ve belge depolama planınız var ise HDD tercih edebilirsiniz.

SSD fiyatları diğer hard disklere göre biraz daha pahalı olsa da bilgisayarınıza bağlayarak bilgisayarınızda bulanan dahili bir harddisk gibi kullanabilir, projelerinizi ve çalışmalarınızı direkt SSD üzerinden yapabilirsiniz. Bu size hem hızlı çalışma hem de projelerinizi yanınızda taşıyabilme imkanı verecektir. SSD diskler bilgisayarınızın daha performanslı çalışmasına da olanak sağlayacaktır.

HDD mi SSD mi

harici SSD diskler nasıl çalışır

HDD diskler içinde bulunan metal bir plakanın üzerinde bulunan sektörlere bir okuma yazama kafası ile yazma prensibi ile çalışır. Taşınabilir HDD diskler içinde bulunan diskin dönmesi ile veri okur ve yazar. Eğer sadece bilgi depolama amacınız varsa HDD tercih etmelisiniz. HDD diskler üzerinde yazan 7200RPM gibi ifadeler diskin dakikada dönme süresini ifade eder. Bu miktar ne kadar hızlı ise diskin yazma ve okuma hızı o kadar hızlı olacaktır. HDD diskler size daha az maliyetle daha fazla alan sunabilirler. Ancak HDD diskler içinde mekanik bir düzenek olduğundan dolayı SSD disklere göre daha az dayanıklı olabilirler.  

SSD disklere veri yazma işlemi ise içlerinde bulunan Flash yongalara elektriksel bir akım vasıtası ile yapılmaktadır. O sebeple bellek içerisindeki verilere ulaşmak ve yazmak elektrik iletimi hızı ile doğru orantılıdır. İçinde dönen fiziksel bir mekanizma olması daha hızlı olmasının en büyük sebebi.

Taşınabilir HDD disk artıları

  • Maliyeti düşük,
  • Daha yüksek kapasiteli olmaları
  • Daha az enerji kullanmaları

Taşınabilir SSD disk artıları

  • Çok hızlı olmaları
  • Uzun süre dayanıklı olmaları
  • Sessiz olmaları
  • Ebat olarak daha küçük olmaları.
  • Mekanik parçaları olmamaları sebebi ile sarsılmalara karşı dayanıklıdır.

Depolama Kapasitesi

Ne kadarlık bir yere ihtiyacınız olduğunu iyi belirleyin. Ne kadar yüksek kapasiteli alırsanız o kadar iyi ancak bellek kapasitesi artarken disk boyutlarının da arttığını unutmayın. Bu konuda bütçe çok önemli çünkü SSD ve HDD fiyatları arasında ciddi farklar bulunuyor. Günümüzde genel itibari ile 1 veya 2TB boyutundaki taşınabilir HDD diskler çokça tercih ediliyor. Ancak bununla birlikte 4-6-8 Tb a kadar çıkabilen HDD ler de bulunuyor. Depolama kapasitesini bütçeniz ve depolayacağınız veri miktarına göre tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Transfer Hızı

Taşınabilir Harddsikler ve SSD ler arasında transfer hızı konusunda oldukça fark var ancak bir HDD almak istiyorsanız RPM (rotate per minute) şeklinde adlandırılan dönüş hızına dikkat etmeniz gerekiyor. 5400 rpm hızına sahip HDD ler hızlı olmasına rağmen daha hızlı bir disk almak istiyorsanız 7200Rpm modellerine yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında 120Mbp/s şeklinde ifade edilen değer ise HDD nin dakikada ne kadar büyüklükte bir veriyi kopyalayabildiğini ifade ediyor. Bu değerin yüksek olması veri aktarım hızının yüksek olması anlamına geliyor.

SSD disklerde ise dönüş hızı gibi bir durum olmadığı için daha çok flash bellek gibi hareket ediyorlar dolayısı ile okuma ve yazma hızı plakaların üzerine yazılan HDD disklerden çok daha hızlı oluyor. Elektriksel veri depolamanın sektör olarak yapılan veri depolamalarından daha verimli olduğunu belirtelim.

Bağlantı Seçenekleri

harici harddisk bağlantı seçenekleri nelerdir?

Taşınabilir harddiskleri bilgisayara bağlama yöntemi de veri aktarım hızını etkileyen faktörlerden birisidir. Yeni tip SSD diskler USB-TypeC ile direkt bağlantı yaparak hızlı bir bağlantı sağlarlar. HDD diskler ise genel itibari ile USB 3.0 dediğimiz bağlantı arabirimi ile bağlanıyor. Taşınabilir bellek seçimi yaparken hangi tip bir bağlantı ile bağlandığına dikkat edin. Bu noktada önem arz eden bir diğer konu ise bilgisayarınızın sahip olduğu USB girşinin de 3.0 bağlantısını desteklemesi. Bilgisayarınızın TypeC ve USB 3.0 bağlantıyı desteklediğinden emin olun. Yine de satın alacağınız bilgisayarınız USB 2.0 seçeneğine sahip olsa bile taşınabilir bir disk alırken gelecekte kullanacağınız bilgisayarınızın USB 3.0 destekleyeceğini düşünerek bu bağlantıyı destekleyen bir model olmasına dikkat edin. Ayrıca daha hızlı veri aktarımı sağlayan Firewire ve Thunderbolt (MacBook) gibi bağlantı seçenekleri bulunuyor. Bu seçeneklerde ise fiyatlar bir miktar yükseliyor. Ancak yine de çok büyük dosyalar ile çalışmak durumunda iseniz göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Fiziksel Boyut

harici harddisk boyutları ne kadar olmalı

Harici harddisk satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise diskinizin taşınabilir boyutlarda olması. Disk kapasiteleri arttıkça fiziksel boyutlarda artıyor. HDD disklerde 2.5” ve 3.5” boyutlarında seçenekler bulunuyor. 2.5” boyutundaki diskler daha küçük boyutlarda oluyor ancak 3.5” disklerin dönüş hızları (Rpm) daha yüksek olduğundan daha performanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çok daha büyük kapasiteli örneğin 4Tb veya 8Tb gibi kapasitelere sahip disklerde hem boyut biraz büyük olacak hem de diski çalıştırmak için ekstra bir güç kaynağına ihtiyaç duyabilme ihtimaliniz var. Bu sebeple satın almayı planladığınız harici diskin taşıma kolaylığına da sahip olmasına dikkat edin.

SSD disklerde durum biraz daha değişik olmakla beraber belli bir kapasiteye kadar fiziksel olarak boyutları benzer oluyor. Yine bütün disklerde olduğu gibi SSD depolama birimlerinde de yüksek depolama yapan modellerde boyut daha yüksek oluyor.

Taşınabilir Harddisk Fiyatları

Taşınabilir bellek fiyatları kapasitesine ve tipine göre oldukça değişiklik gösteriyor. SSD fiyatları HDD disk fiyatlarına göre biraz daha yüksek olmakla beraber aldığınız verim çok daha fazla oluyor. Bu durumda kullanım amacınıza göre para harcamanız önemli bir durum.

Marka seçimi

Hangi taşınabilir harddisk markası daha iyi sorusunun en iyi cevabı kullanıcıların yorumu olabilir. Piyasada Seagate taşınabilir harddisk, Western Digital taşınabilir harddsik, SanDisk extreme Pro ve samsung taşınabilir harddiskler oldukça popüler. Her markanın kendine özel teknolojileri ve tasarımları bulunuyor. Markalar arasında karşılaştırma yaparak kendinize uygun bir model seçebilirsiniz.

Taşınabilir Hardisk Kullanıcı Yorumları ve Deneyimleri

Her ne amaç için alacaksanız alın satın almayı planladığınız harici diski satın almış diğer kullanıcıların yorumlarını mutlaka okuyun. Kullanıcı deneyimleri ve yorumları sizin de harddiski ne kadar verimli kullanabileceğiniz ile ilgili genel bir fikir verebilir.

Ayrıca ilginizi çekebilir; Taşınabilir Disk kullanıcı yorum ve deneyimleri

İlginizi çekebilir; Western Digital kullanıcı yorum ve şikayetleri, Seagate taşınabilir disk kullanıcı şikayetleri, Toshiba harici harddisk kullanıcı şikayetleri,  İntenso harici disk şikayetleri, Samsung taşınabilir disk kullanıcı şikayetleri, SanDisk taşınabilir disk kullanıcı şikayetleriEk
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek