Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Honda Motosiklet Honda Pcx Ön LED Far Kusurlu Ürün Ve Müşteri Mağduriyeti

profile
Mehmet
29 Şubat 00:51
630

Öncelikle herkese merhaba ;

2021 model pcx 125 CC 3200 km'de motorum var. Herhangi çarpma darbe olmadan kendi kendine ön far sol kısımda gündüz LED'i çalışmamaktadır. Bu durumu Çorlu Nitko bayisine telefonla görüşme yaparak bildirdim 6. Ay içerisinde bakıma gelmediğim için garanti kapsamından çıktığını ve ücretli far değişimi yapılacağını bildirdi! Şimdi ilgili kişiye soruyorum; 1. Ben ticari kullanım yapmayan biriyim yazın kullanan kışında hali ile motor kullanan biri değilim. 2. Kullanım olmadığını kilometreden gayet iyi anlaşılır! 3. Tekirdağ'da ikamet etmekteyim ve merkezde servisiniz varda bizim gitmedik! 4. Tek servisiniz Çorlu'da ve merkeze 60 km uzaklıkta soğuk havada 40 dakika ben nasıl motorla ilden ilçeye bakım için getireyim! Akıl var mantık var! 60 km gitgel 120 km! Km düşük olmasına rağmen bunu siz nasıl böyle bir tutum yapabiliyorsunuz? Kusurlu bir parçanın nasıl sorumluluğunu müşterinize yıkıyorsunuz! Honda markasına güvenerek o kadar para veriyoruz! Ne için veriyoruz! Anlamış değilim bunu size yakıştıramadım açıkçası bu durumu burada anlatmak istedim ve bir çözüm sunmanızı istiyorum aksi takdirde mahkemeye verme kararında bulunacağım.

Gelişme
Gelişme

29 Şubat 00:41

Merhaba öncelikle herkese 2021 model pcx 3200 km'de motorsiklet sahibiyim. Son 1 aydır kışın aktif olarak kullanmama rağmen motosikletin ön gündüz LED'inin sol tarafı yanmadığını fark ettim ve Çorlu Nitko bayi aradım, durumu bizzat anlattım. Nitko tarafından 6 aylık bakımlarını geciktirdiğimiz için garanti kapsamında olmadığını ifade ettiler! Size soruyorum ; 1. Motorumu kışın aktif olarak kullanmadığım km'de gayet açıktır. 2. Sadece yazdan yaza çıkarttığımız motorumu kışın 60 km'e mesafede olan servisinize ben nasıl getireyim! 3. Tekirdağ merkezde servisiniz vardıda biz mi götürmedik! 4. Kapalı yerde bir yağmur ve kar bile temas ettirmiyorum gözüm gibi bakıyorum!

Kusurlu bir parçanın garantisi olmasına rağmen nasıl 6. Aylık bakımı geciktirildiği için parça garantisine sokmuyorsunuz! Yağ ve su bakımının far parçası ile ne alakası var aklım mantığıma almıyor! Hondanın markasına güvenerek hata mı ediyoruz!

Lütfen buna bir çözüm arıyorum aksi takdirde hukuki boyuta taşınacaktır.!

Benzer Şikayetler

1

Honda Motosiklet Honda Yükseliş Aksesuar Satışı

profile
Özgür
09 Şubat 08:30
9.621
Honda Motosiklet Honda Yükseliş Aksesuar Satışı
Honda Motosiklet Honda Yükseliş Aksesuar Satışı
2 Destek
1

Honda Motosiklet Garanti Kapsamında Yaşanan Akü Sorunu

profile
Cemil
18 Aralık 2023 15:59
4.717
1 Destek
1

Honda Motosiklet Honda Markasında Oluşan Mağduriyet

profile
Ata
04 Aralık 2023 17:08
2.545
1 Destek
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz