Toplam çözüm sayısı
..
May Karavan ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tamer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  28 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı

3051görüntüleme
Tamer
Tamer 26 Temmuz 12:18
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
videoplayer-icon
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
videoplayer-icon

2020 Ekim ayında 30.000 peşinat vererek May Karavan Turgutlu dan bir çekme karavana yazıldık. 11 Haziran 2021 de teslim aldık. Mordoğan da 5 gün kullandık, baktık banyodan su kaçırıyor bu nedenle de depoda su eksiliyor. Banyo dibine pıt pıt duş hortumundan süzülerek damlıyor. 17 Temmuzda randevulu olarak yeniden gittik. Tamam tamir ettik dediler, ama bir gün sonra fark ettik ki, su kaçağı aynı şekilde yine devam etmekte. Çok üzüldük, çünkü İzmir den yola çıkıp Turgutlu May Karavana uğramış ve Ankara'ya doğru yola devam etmiştik, şu an geze geze yolculuğumuz devam ediyor banyomuz da su akıtmaya devam etmekte. Bu firmanın yolumuz üstünde veya başka şehirlerde servisi de yok ki 3. Kere tamire götürelim. Şimdilik bu şekilde idare edeceğiz, acaba su kaçağı zamanla daha da artar mı diye endişe duymaktayız. Ve su kaçağı devam ediyor. Çözüm olarak vanadan kapatın demekten başka bir önerileri maalesef yok. Akıntı ve su kaçağı olmasını doğal kabul ediyorlar. Yol üstünde bir karavancı tesisatçı bulursak ayrıca para harcayıp 1 aylık ve 11 gün kullandığımız karavanı tamir ettirmemiz gerekiyor. Dönüşte onları Tüketici Hakem Heyetine şikayet etmeyi düşünüyorum çünkü başka arızalı durumlar da var. 2. Kez tamir edilsin diye tekrar götürdükten sonra da aradığımda

-sizler problemli müşterisiniz, -alırken çok dikkatli ve uzun uzun 3 saat kontrol ettiniz ya,

Gibi ifadelerle karşılaştım. Maalesef sıfır bir ürün almış biri olarak şikayetçiyim.

Tamer
Tamer25 Temmuz 17:32

Not: Vanadan kapatsam dahi su kaçırma olayı yine de devam ediyor artık

Tamer
Tamer21 Ağustos 13:16
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
videoplayer-icon

Birkaç gün önce masanın altında yere düşmüş bir somun bulduk, katlanan masadan düşmüş sanmıştık ama masada ona benzer bir somun veya vida göremedik, bulamadık, bakalım nereden düştüğünü anlayabilecek miyiz 😞

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  28 Yorum

28 Yorum

Oktay
Oktay29 Temmuz 02:13
 

Bunun için firmamız şikayet edilir ya. Bizde de May var. Basit çözümleri gruba üye olun arkadaşlar pratik çözümler sunuyor yardımcı oluyorlar. May kullanıcısı.

Tamer
Tamer29 Temmuz 10:48
 
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı

Merhaba, yatak süngerleri de kılıfları içinden yırtık pırtık çıktı, siz kılıfları yıkamak için soktunuz süngerleri kontrol ettiniz mi, yıkayalım diye çıkarmasaydık yırtık Süngerlerin üzerinde mışıl mışıl uyuyacaktık ayrıca siz muhatabım değilsiniz, sıfır üründe böyle şeyleri affedemem, Yorumunuz için teşekkürler.

 2
Tamer
Tamer29 Temmuz 10:54
 

Sıfır ürün bu, para veriyoruz, demek Sizce su kaçağı yırtık ve parça parça yatak süngeri, iyi kapanmayan ve toz toprak girecek şekilde Aralık teslim edilen kapı ve başka pek çok çirkinlik, eksiklik ve hatalar olacak Bizler de hem sıfır diye araç yani karavan alacağız hem de '' ya bunlar ufak tefek şeyler sorun etmeye değmez diyeceğiz '' Bana bunu öneriyorsunuz?

 2
Tamer
Tamer29 Temmuz 12:15
 

Oktay bey merhaba, bilmenizi istediğim bir konu da şu, 11 haziranda karavanı aldık, 17 Temmuzda tekrar firmaya götürdük tamir edildi, ama ertesi günden itibaren gene su kaçırmaya başladı ki, vana kapalıyken de kaçırıyor artık. Daha ne diyeyim.

 2
May
May30 Temmuz 09:56
 

Oktay bey biz anlatamadık kendilerine! Sizinde anlatabileceğinizi sanmıyorum 🙏Karavanımızı iade edebilirler, bu çağrıyı yaptık kendilerine... Ancak bunu yapmak yerine, sosyal medya gruplarında firmamıza saldırmayı tercih etti Tamer bey, May Karavan kendini her anlamda kanıtlamış bir firmadır, destek ve çözüm her daim tarafımızdan müşterilerimize sağlanıyor... Güneş balçıkla sıvanmaz vesselam. Selamlar sevgiler.

May
May30 Temmuz 09:50
 

Karavanı iade ediniz Tamer bey, bizde size paranızı iade edelim, sağlam verdiğimiz her şey, tarafınızdan arızalı olarak döndü! Kullanma talimatlarını uygulamadınız çünkü, eğitimlerde hepsine tamam dediğiniz halde! Karavanı iade etmenizi bekliyoruz.

Tamer
Tamer30 Temmuz 10:37
 
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
+1

Merhaba, bir ürün kullanılmadan bozulmaz. 10 Haziranda teslim alıp 17 temmuza kadar sadece aktif 5 gün kullandığım ürünün neyini bozabilirim ki? Mutfak camının kilit karşılığı olan metal parça mesela bu kadar kısa sürede daha hiç yağmur bile görmeden haziran temmuz ayında pas tutmuş olabilir mi? Yoksa ben bunu nasıl paslandırmış olabilirim, yoksa siz yanlışlıkla paslı parçayı mutfak camına takmış olabilir misiniz bilemedim şimdi, siz söyleyin bana, bize bunları neden yaptınız? Mesela başka bir detay, tamam bunlar detay ama ayıp yahu, kapıyı açıp ta arkaya sabitlemeye yarayan fiber bir parça var 4 tane vida ile tutturuluyor. Bu parça neden çatlamış, yarın bir gün 3 gün sonra çatladığı yerden kopmaz mı? Bunu monte eden elemanınız vidayı sıkarken çok sıkıp ta patlatmış olmasın? Bu fiber parçayı da mı ben çatlattım? Peki bunu takan ustamız çatlattığını görmüştür herhalde neden o şekilde taktı bıraktı da sağlamı ile değiştirmedi. Sıfır bir ürün böyle paslı veya çatlamış ürünlerle teslim edilir mi?

 1
Tamer
Tamer30 Temmuz 10:49
 

Bana ders vermekten karavanı öğrettiğinizden söz etmeyin, ben Erba 4.70 kullanıcısıyken en az 6000 km yurt içi gezi yaptıktan sonra sizden eşim istedi diye karavan aldım. Bu karavan bizim ilk karavanımız olmadığı için nasıl bağlanır, nasıl döndürülür, kaçla sürülür bunları bilmeyen yeni öğrenecek müşteri değilim. Karavanı geri vermeyi de teklif edip duruyorsunuz ama 1-Biz sizin bir tek sözünüze güvendik tek defada peşinen 30.000 lira kapora verdik, ekim 2020 de. Haziran 2021 de teslim edebildiniz, ufak ve önemsiz bir gecikmeyle, biz de bir hafta geç gelip aldık. Ama Yapar verir misiniz, kapatır gider misiniz, batar mecburen kapatır mısınız, bunları hiç tereddüt etmeden düşünmeden ne istediğiyseniz verdik. Siz de bizim raf, ahşap vs gibi basit isteklerimizi yerine getirdiniz, deneyimli çekme karavancı olduğumuz için istediğimiz bazı şeyleri de seri imalat yaptığınız için reddettiniz. Tamam dedik.

May
May30 Temmuz 10:47
 

Tamam efendim, siz haklısınız diyelim peki bu kadar memnun olmadığınız bir ürünü iade etmemekte neden ısrarcısınız?

Tamer
Tamer30 Temmuz 10:51
 

2-Eğer emekli olmayıp ta daha yüksek geliri olan bir aile olsaydık inanın karavanınızı derhal kapınıza bırakır hiçbir şeyi gözetmeden bırakıp alır paramızı giderdik, mecburen kullanmak zorundayız, ikide bir karavan alacak bütçemiz yok. Karavanı geri vermek demek bizim mağduriyetimizin kat be kat artması demektir. Onun için karavanınızı geri getirin paranızı geri verelim fikrinden vazgeçiniz. 3-Yola çıktık, ite kaka gidiyoruz yaz tatilimizi değerlendirmeye çalışıyoruz, o nedenle bu isteğinizi gerçekleştirebilmemiz artık mümkün değil. Karavanı geri verin paranızı ödeyelim diyeceğinize bu paslı kırık çatlak akan aralık yerlerin neden kaynaklandığını irdeleseniz bir daha başka ürünlerinizde tekrar etmemesi yönünde gayret gösterseniz, daha kusursuz olmaya çaba gösterseniz, sizin için verdiği malı geri toplamaktansa daha hayırlı olur.

 2
Tamer
Tamer30 Temmuz 10:56
 

Az önce izah ettiğimi sanıyorum, tekrar girmeyeyim. Bir de sizin firmanıza 11 haziranda teslim aldıktan sonra 17 temmuzda bir kere daha uğrayıp tamir etmenizi istedik. Ne oldu? Emre usta kapının aralığını kısmen düzeltip yine aralık bıraktı ve ''o kadar aralık olabilir normaldir'' dedi aynen bu ifadeyle... Akan banyo suyu ertesi gün gene kaçırmaya devam etti, parça parça olmuş yatak süngerlerinin ertesi günü yenisini gönderdiniz sağ olun, ancak bir kere dahi ağzınızdan kusura bakmayın, özür dileriz bir hata olmuş benzeri kelimeleri duyamadım, bunun yerine fotoğrafta görüldüğü gibi kediniz çırmalamış olmasın biz verdiğimizde sağlamdı şeklinde bir bahane ürettiniz, bize bunu söylediniz! İyi günler.

 1
Tamer
Tamer30 Temmuz 11:22
 

Bakınız, sıfır ürün olarak verdiğiniz karavanın 2 kişilik yatağının içinden çıkan parça parça süngerin yerine gönderdiğiniz yenisini kullanıyoruz size artık bahsetmek istemedik ama yeni gönderdiğiniz süngerin bile ufak ufak yırtık ve kesikleri vardı, bunu konu etmedik taktık kullanıyoruz. Ama tatilimiz bitinde kısmetse ekim ayı başında döneceğiz, o süngerlerin hepsini değiştirteceğiz, bu da bize ilave masraf. Tam yola çıkacakken uğraşamazdık. Buzdolabı konusu var, siz sayın firma sahibi ekim 2020 de bizden 30.000 lira kapora kabul ettiniz. 138 Litrelik buzdolabı için de firmasına sorarak 3000 liradır dediniz ve o parayla bize bir buzdolabı dahi almayıp, haziranda ''Buzdolabınız 3.400 liradır'' diyerek hesap çıkarttınız ve bizi enflasyona karşı ezdirdiniz.

 1
Tamer
Tamer30 Temmuz 11:25
 

Bir konuda da daha bizi maddi zarara uğrattınız. Ekim 2020 de gömme ocaklı kapaklı ocak ve evye için sipariş esnasında not aldınız ve alıp takacaktınız maliyetini 58.000 liranın üzerine ilave ettik birlikte, ama almadınız baktık siz almadınız, şubat ayında kur artışlarından aşırı zarar ederek daha yüksek fiyatla kendimiz almak zorunda kaldık getirip takın diye bıraktık. Hesaptan düştünüz... Ekimde alacaktık kurlar iyice arttıktan sonra dolar 10 lirayı geçtikten sonra ancak alabildik sizi beklemekten. Müşterimizin arkasındayız diyorsunuz sürekli, ama böyle olmuyor. Hem siz kazanmalısınız hem de müşterinizi zarar ettirmemelisiniz. Müşterinin arkasındayız demek ''bozulsun getirin düzeltelim tamir edelim'' demek değildir sadece.

 1
Tamer
Tamer30 Temmuz 11:33
 

Ayrıca sözleşmelerin maddeleri, yapılan hesaplamalar yaz boz tahtası gibi firmanızda, her an değiştiriyorsunuz, farklı marka kaplin takılması, yatak ve minder süngerlerinin daha incesiyle (10 yerine 8 cm) takılması ve bazı maddeleri bakkal defterini düzeltir gibi 6 ay önce imzalanmış sözleşme maddelerinde çizerek değiştiriyorsunuz. Bir sözleşme imzalayanların ortak rızası ve parafları alınarak değiştirilebilir. Öyle süngerler 10 cm idi 8 cm olacak deyiverip üstü kalemle çiziliverip değiştirilemez. Bu gibi farklılık ve değişiklikler önceden haber verilir, siz müşteriyi ''gel karavanın bitti al'' diye çağırıp son saniyede yüzüne söyleyerek, önceden bilgilendirmeyip, bu değişiklikleri oldubittiye getirdiniz. Karavanı almadan gidemez ki teslim almaya sevinçle koşa koşa gelmiş olan müşteri şimdi ne yapsın, firma sahibi karşısında oturuyor öyle değil böyle oldu diyor, sözleşmeyi anlaşılan şartları değiştiriyor, geri dönüp te karavanını almadan mı gitsin.

 1
Bilal
Bilal01 Ağustos 09:57
 

Merhabalar 3 yıllık araştırma sonucu 1 yıl önce bende may 3600 almaya karar verdim malinin bu kadar arkasında duran bir karavan firmasi daha görmedim çeşmede müşterinin on cami patl

 1
Tamer
Tamer01 Ağustos 10:01
 

Bahsettiğiniz şeyler güzel şeyler ve memnun olduğunuza sevindim. İyi günlerde kullanın Bizim karavanımız bu şekilde teslim edildi 11 haziranda, sonra 17 Temmuz da da güneş panelleri ni filan yaptırınca bazı sorunları gördük 17 temmuzda tamire gittik hala düzeltemedikleri sorunlar var maalesef, bakınız izleyiniz lütfen https://Youtube.com/FMU5rQ2TzrY

 1
Tamer
Tamer01 Ağustos 10:03
 

Eğer videoda belirttiğim arızalar bu linkten izlenmiyor ise ve ilgileniyor Tamer İçel in neden bu kadar ısrarla bu konunun üstünde durduğunu merak ediyorsanız videonun linkini WhatsApp tan telefon numaranız da paylaşabilirim Bilal Bey.

 1
Bilal
Bilal01 Ağustos 10:06
 

Merhaba bende may 3600 kullanıcısıyım bu bahsettiğiniz şikayetlerin hiçbirini yaşamıyorum 100 lerce üyenin olduğu whats app grubumuz var ufak tefek sorunu olan oraya yazar ve orhan usta anında çözüm üretir teslimatınızda oradaydım maalesef yaşadığınız talihsizlikler sakınan göze cop batmasından öte bir durum değildir

 1
Tamer
Tamer01 Ağustos 11:45
 

Uğradık aldıktan 3 hafta sonra sorunlar aynen devam ediyor yaptık dediler tamam dedik bir de güvendik seyahate çıktık şu an Ankara dayız daha da ileriye gideceğiz kısmetse ekimde eve döneceğiz, ertesi gün bakıyoruz aynı şeyler devam ediyor, nerede kaldı malının arkasında durmak hani baksaniza https://Youtube.com/FMU5rQ2TzrY

Tamer
Tamer01 Ağustos 11:49
 

O WhatsApp grubuna ben de üyeydim beyefendi eleştirim işine gelmeyince attı çıkarttı beni gruptan May kullanıcıları o grupta gerçek şikayetlerini eleştirilerini konuşamaz orası firma sahibinin denetiminde olan bir sayfa, aleyhte bir eleştiri yaparsanız hemen cikarirlar Ancak onu nasıl yaptın bunu nasıl taktın türü paylaşımlar olabilir bu benim fikrim tabi sizleri bağlamaz

 1
Tamer
Tamer01 Ağustos 11:57
 

Bir de şu var aklıma geliyor, herkes bizde böyle sorunlar olmadı banyo akmadı, paslı parça olmadı, kapı Aralık değildi, vs vs diyorlar, madem öyle neden bize bu kadar çok sorunlu karavan teslim edildi acaba, parasını da kesmedik ta 6 ay önce 30,000 ödedik, 15 mayısta alamayacağımızı vadeli hesabımız 25 mayısta doluyor o nedenle 25 mayıstan sonra alabileceğimiz ve ödeyebileceğimizi de açıkça net olarak kendiliğimizden onlar sormadan belirttik. Şunu unutmayalım, bir iyilik gördük mesela teslim almaya gittik o gün çok teslimat vardı, bize sıra 17 den sonra geldi, VakıfBank tan telefonla limit yükseltmemize rağmen o saatten sonra EFT yapamadık, işte bu noktada bir zabıt imzalayarak ertesi is günü ödeme yapacağımızı beyan ettik ve karavanı vermeden bizi geri göndermediler sağ olsunlar, aldık döndük, ertesi is günü de kalan bakiyeyi EFT yaptık ama sonra panelleri yaptırdık 5 günlük bir deneme gezisine çıktık ki, o zaman gerçekleri gördük vs işte gerisini zaten yukarıda okudunuz sanırım, iyi pazarlar dilerim

 1
Bilal
Bilal01 Ağustos 11:54
 

Turgutlu'ya 50 km mesafedeyim her geliş gidişimde uğrarım genelde çoğu teslimatada denk gelirim emin olun sizin yaşadığınız sorunlar sürekli yaşanan sorunlar olsa whats app grubu yıkılır sitede may karavan şikayetleri ile dolar dikkat edin bu kadar şikayeti olan tek insansınız biraz bahtsızlıkmı desek az önce yazdığım sakınan göze çöp batmasımı anlayamadım acaba garezi mi var firmanın size karşı bu kadar sıkıntı üst üste düşündürücü

 1
Tamer
Tamer02 Ağustos 09:49
 

Merhaba Bilal Bey iyi haftalar, biz de buna şaşıyorum işte, daha önce başka karavan kullanmakta olduğumuz için o karavanda da gördüğümüz eksiklik veya muhtemel iyileştirmeleri eşim Orhan Bey den istedi sürekli, şunu da yapar mısınız bunu da yapar misiniz gibilerinden, artık firmanın bizim isteklerimiz den bıkıp bizi itici bulmuş olabileceği ihtimalini düşünmeye başladık, tabi biz fsrk8nin ödeyerek istekte bulunduk ama onlar da fabrikasyon is yapıyorlar genel olarak raf ilave saklama alanı gibi ahşap şeyleri yaptılar fakat genelini biz yapamayız dediler,

Tamer
Tamer02 Ağustos 09:52
 

Fakat WhatsApp grubunun şikayette yıkılacağını i hiç sanmıyorum orası al gülüm ver gülüm yeri. Çünkü bakın ben oraya 2 husus yazınca beni gruptan çıkarttılar, hatırladınız mı menfezlerin metal olması ve kapaklı 220 v girişi. Ben o gruptan çıkarılınca sağ olsunlar birkaç kişi bana ulaştı ve konuştuk yazıştık ne oldu ki diye sordular Onlardan da bazıları WhatsApp grubunda rahatça sorun dile getiremediklerini bana bahsettiler hatta yakın arkadaşlar olarak ayrı bir grup kurmak istediklerinde de biz bir grup kuralım mı diye de bahsettiler. Ne de olsa firma sahibinin denetiminde bir grup

Tamer
Tamer02 Ağustos 09:54
 

Belki okumuşsunuzdur Facebook'ta Orhan bey gelelim yapalım konum bildirin diyor da ama 500 km uzaktayız şu an pek sıcak bakamıyoruz, hem bir kere gittik olmadı zaten ayrıca yanında dükkanı getirecek hali yok ya bu isler dükkanda olsa daha iyiydi hadi başka yerler arayacağımıza bir kere Daha gidelim ama hemen olması zor bunun da bakalım düşüneceğiz bunu da, durum şimdilik bu şekilde Size ve ailenize iyi haftalar dilerim, inşallah su yangınlar da kısa zamanda söndürülür artık.

 1
Tamer
Tamer2 hafta önce
 
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı

Rutubetin resmi, yaz bitti, eylül ayı geldi içerisi ile dışarının sıcaklık farkı artınca sadece yatakların kenarı değil tavanlar ve duvarlar bile ıpıslak oldu sil sil kurumuyor

Tamer
Tamer2 hafta önce
 
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
May Karavan 3600 de Banyodan Su Kaçağı
+1

Daha önce karavanı teslim aldıktan sonra 1 ay sonra kapıda sol altta aralık olduğunu ve dışarıdan toz vs girdiğini yazmış fotoğrafını buraya eklemiştim. Şimdi bakıyorum yol yaptıkça (3000 km oldu) kapıdaki aralık daha da arttı. Fotoğrafları ekte. Dileyen karşılaştırabilir,

Tamer
Tamer2 hafta önce
 

3000 km yol yaptık, şimdiden depo kapağı kapanmıyor. Kazaya uğramadı, vurmadık çarpmadık durumu videoda

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile