Visit Xolvie, to read complaints and reviews, or file yours.
04 Nisan 19:46

Yeni Bir Kripto Para Dolandırıcılığı İddiası: Bitarche

Yeni Bir Kripto Para Dolandırıcılığı İddiası: Bitarche

Şikayetvar’a gelen şikayetlere göre kripto para dolandırıcıları şimdi de “Bitarche” isimli sözde kripto para borsası üzerinden yatırımcı olmak isteyenlerin paralarına konuyor. İddialara göre dolandırıcılar vatandaşları Instagram’a verdikleri reklamlar ile bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram’daki özel gruplarına yönlendiriyorlar. Ardından da yatırımcıları bu kanal aracılığıyla “Bitarche” isimli kripto para borsasında yatırım yapmaya ikna ediyorlar.

Oluşturdukları sahte kripto para borsası altında, yatırımcı adaylarını yine gerçek olmayan kripto para birimlerini almaya ikna eden dolandırıcıların ise en büyük kozu ilk yatırılan parayı bir defaya mahsus olarak tamamı olmayacak şekilde çekmelerine izin vermeleri. Yani özetle 100 dolar yatırdığınızda bir kısmını ilk yaptığınız işlemden sözde kazandığınız karı çekebiliyorsunuz. Ancak sistem hiçbir zaman tüm parayı geri çekmenize izin vermiyor.

Daha sonrasında belirli bir parayı geri vererek güven oluşturan dolandırıcılar, tekrar para yatırdığınızda yatırdığınız parayı 50’ye katlayacağınızı vadediyorlar. Sistemde bu parayı kazanılmış gibi gözükse de, para çekilemiyor. Bu kısımda ise önce bir takım bahaneler uyduruyorlar ardından yatırımcı adaylarını tamamen her yerden engelliyorlar.

13 Mart 2022 tarihli arşiv görüntüsü.

İddiaya göre bu süreçte hakkını arayan vatandaşları ise kişisel bilgilerini sızdırmakla tehdit ederek sindirmeye çalıştıkları söyleniyor. Yaklaşık 6 gündür gelen şikayetlere göre, sözde kripto para borsası Bitarche yayından kaldırılmış durumda ve özel Telegram kanallarının ise kapatıldığı söyleniyor.


Araştırmalarımız neticesinde gerçekten de Bitarche.com’un ulaşılamadığını ve sitenin mahkeme kararıyla değil, alan adı iptal edilerek yayınlayanlar tarafından kapatıldığını öğrendik. Şimdilik konuyla ilgili resmi makamlardan bir açıklama gelmese de, Şikayetvar.com’daki şikayetler gün geçtikçe artıyor. Buradaki bağlantıdan ilgili şikayetleri inceleyebilirsiniz.

Ek