Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
11 Nisan 2022 12:28

Online seyahat bileti satış platformu şikayetleri yüzde 265 arttı

Online seyahat bileti satış platformu şikayetleri yüzde 265 arttı

Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar, online seyahat bileti satış platformlarıyla ilgili en çok şikayet edilen konuları açıkladı. 2021 Ocak, Şubat ve Mart aylarıyla 2022’nin aynı dönemi karşılaştırıldığında şikayetlerin yüze 265 arttığı gözlemleniyor. Online olarak parası ödenen biletin alınamaması en çok şikayet edilen konuların başında geldi. Platforma ulaşan şikayetlerin yüzde 38’i çözüme kavuştu.

Popüler şikayet başlıkları şu şekilde:
 1. Online seyahat bileti satışıyla ilgili en çok nelerden şikayet ediliyor?
 2. Online olarak parası ödenen bileti alamama
 3. Bilette iptal veya değişiklik yapamama
 4. İptal durumunda para iadesi yapılmaması
 5. Sefer iptali / saat değişimi durumunda bilgi verilmemesi
 6. Aynı bileti birden fazla kişiye satma
 7. Online bilet alırken fazla ücret kesilmesi/iade durumunda eksik para iadesi yapılması
 8. Bilet satışında alınan koltuk ile otobüsteki koltuğun aynı olmaması
 9. Sebepsiz, haksız ve bilgi vermeden bilet iptal etme
 10. Bilet fiyatlarındaki artışların fazla olması
 11. Online seyahat bileti satış platformlarıyla ilgili gelen bazı şikayetlerse şöyle sıralandı:


"Ücret iadesi yapmıyorlar"

"İptal olan biletimin ücreti iade edilmedi. Muhatap bulamıyorum. Arıyorum bir müşteri temsilcisi olmaz mı? Böyle saçma sapan bir iş görmedim. PNR kodu var, alınan tarih var, her şey belli ama ücret iadesi yok bu kadarda olmaz yani."

"İki aydır ödeme yapılmadı"

"Aldığım uçak bileti hava şartları nedeniyle iptal edildi. İki aydır tarafıma geri ödeme yapılmadı. Numaramdan iletişime geçilmesini ve ücret iadesinin belgesini mesaj ve makbuz yoluyla görmek istiyorum."

"Yolculuk tarihi seçince fiyat artıyor"

"Online bilet uygulaması üzerinden yolculuk yapacağım tarihe bilet almak üzereydim. Aracı seçtiğim anda biletin fiyatı 60 TL arttı. Bir gün önceki biletlerle seçtiğim gün arasındaki biletler arasında en az 50-60 TL fark oluyor. Hangi günü seçsem, o günün bilet fiyatları sayfa yenilenince artıyor. Yıllardır bilet almak İçin kullandığım uygulamanın ve firmanın kendini bu kadar bozmuş olması çok üzücü. Acilen düzeltilmesini istiyorum. Bu şekilde çok kullanıcı kaybedeceksiniz."

"300 Euro boşuna gitti"

"29.11.21'de bilet aldık ve 300 Euro'ya yakın para çekildi ama bilet elimize geçmedi. 1 hafta boyunca her gün aramamıza rağmen oyalandık ama hiçbir sonuç elde edemedik, ancak biletimiz oluşmamıştır dendi. Sonunda çok daha pahalıya başka şirketten bilet almak zorunda kaldık, oysa zaten bilet ücreti ödemiştik. Tatilden döndüğümüzde tekrar aradık müşteri hizmetlerine, bu sefer muhasebeye başvurmamız gerektiği söylendi. 3 kez mail atmama rağmen oradan da geri dönüş alamadık. 4 aydır uğraşıyoruz, hem paramızı geri alamadık hem geri dönen yok. Böyle şey görmedim."

"2 bilet parası boşuna vermiş oldum"

"Uygulama üzerinden otobüs bileti aldım fakat bileti aldığımız firma uygulama üzerinde beyan ettiği saatte otogara araç göndermedi. Urfa' dan Diyarbakır' a başka bir firma ile gitmek zorunda kaldık. Uçağa yetişmek zorunda olduğumuz için sabahın erken saatlerinde mağdur olduk. Bana iade yapamayacaklarını söyleyen firma görevlileri yüzünden 2 bilet parası boşuna vermiş oldum. Müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen asla beni bir operatöre bağlamıyor. Hiç binmediğim otobüs için 2 bilet parası boşuna vermiş oldum sağ olsunlar. Kesinlikle bir daha kullanmayacağım yazıklar olsun."

Konuyla ilgili popüler ve örnek şikayet başlıkları bu şekilde sıralanabilir. Yine de seyahat firmaları özellikle de aracı kuruluşlar oldukları için sık sık bu tip sorunlar yaşayabiliyorlar. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Seyahat firmalarıyla ilgili yaşadığınız bir sorun oldu mu?

Ek