Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
30 Mayıs 2022 17:53

Sahte İcra Takibi Dolandırıcılarına Dikkat: İşte Gelen Şikayetlere Göre İcra Dolandıcılığında Yaşananlar

Sahte İcra Takibi Dolandırıcılarına Dikkat: İşte Gelen Şikayetlere Göre İcra Dolandıcılığında Yaşananlar

Artık telefonla dolandırıcılık, yeni bir durum değil. Ancak son dönemlerde sahte “icra takibi” dolandırıcılığı vakaları sürekli olmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda sözde “hukuk büroları” tarafından yapılan aramalarla insanlardan para isteyen dolandırıcılar, gündemi epeyce meşgul etmişti. Şimdi icra dolandırıcılığına bir yenisi eklendi.

"Almadığım üründen hem icralık oldum, hem de 52 bin lira talep ettiler"

Sadece bu ay içerisinde gelen onlarca şikayet ve bu konuyu araştırmak için ilgili marka sayfalarına gelen yüzlerce yorumdaki iddiaya göre, kendilerini “cinsel sağlık ürünleri” satan bir firmadan arıyormuş gibi gösteren dolandırıcılar, icra davası açma tehdidiyle insanlardan on binlerce lira talep ediyor.

"Adınıza icra var dediler, ödemeyi yapınca geri çekeceklerini söylediler"

Gelen şikayetlerde de görüldüğü üzere dolandırıcılar kişileri ararken,kendilerini hukuk bürosu, şirket yetkilisi ve hatta postane yetkilisi gibi tanıtıyor. Daha sonra kişinin 7-8 yıl önce “cinsel sağlık ürünleri” satın aldığını ve parasını ödemediğini iddia ederek bu konuda icra davası açacaklarını, ancak anlaştıkları paranın yarısını belirttikleri IBAN numarasına gönderirlerse konunun mahkemeye aktarılmayacağını söyleyerek kandırmaya çalışıyorlar.

"Adınıza tebligat var dediler ancak ulaşamadım"

Kanıtlanamaz sahte evraklar üzerinden insanları kandırmaya çalışan dolandırıcılar, eğer istedikleri cevapları alamaz veya karşılarındaki kişiyi kandıramazlarsa, daha sinirli konuşuyor ve telefonu kapatıyorlar.

"Acilen yetkililerin müdahale etmesi gerekiyor"

Öncelikle konuyu merak eden kullanıcılarımıza şunu açıklamak isteriz; icralık bir sürece giren bir borcunuz olduğunuzda kimse borcun tahsilini gayri resmi yollardan yapamaz. Yani sizi arayan kişinin dolandırıcı olup olmadığının anlaşılmasının en kolay yolu, sizden resmi olmayan yöntemlerle para istemeleri. Bundan hariç eğer başınıza benzer bir şey gelirse hem yasal yollara başvurmanız, hem de resmi kurumlardan yardım istemeniz faydanıza olacaktır.


Ek