13 Kasım 2017

ZyXEL Çağrı Merkezinin Tüketiciyi Aptal Yerine Koyma Şımarıklığı

Bundan sonra ne kendisinden, ne bayilerinden, ne de servis sağlayıcılarından hiçbir ZyXEL ürününü alırsam dünya-alem yüzüme tükürsün; hak ediyorum.
1-Servis sağlayıcılar ile anlaşıp modemleri kilitlemişler ve sitelerinde de güncelleme yazılımlarına ulaşmayı neredeyse imkansız kılmışlar, bulsanız da zaten yanlış!
2-Çağrı merkezlerini aradığınızda da robot operatör saatlerce laf salatası yapıp sinirlerinizi berbat ediyorlar. Zaten görüşmek de mümkün değil.
3- Ben ZyXEL ürünlerinin cem-i cümlesini kendimi aptal ve kullanılmamış hissetmek için boykot ediyorum ve hiçbir ZyXEL ürününe hayatım boyunca destek vermeyecek kadar da kendime ve zamanında yaptığım mesleğime saygı duyuyorum.
Sorunum klasik: p-660 güncelleme sorunuydu. Şu anda bir kitle örgütü adına çağrı merkezleri hakkında ve de izinsiz e-mailler hakkında bir yasa teklifi de hazırlıyorum.

Tansu 573 Okunma

Cevaplar

  • ZyXEL Temsilcisi23 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz; Yaşamış olduğunuz probleminizin incelenmesi için iletişim bilgilerinizi [email protected] adresimize gönderebilirseniz arkadaşlarımız kısa sürede sizinle irtibata geçerek yaşamış olduğunuz konuyla ilgili gerekli bilgileri alıp ilgili birimimizle paylaşarak yaşamış olduğunuz sorunu gidermek için yardımcı olacaklardır. Saygılarımızla Zyxel İletişim Teknolojileri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön