11 Şubat 2014

ZyXEL Modemim Arızalı Garantisi Olmasına Rağmen Gelip İlgilenen Yok

Zyxel mac : 5067f0993ab8 markalı modemim 6 aydır arızalı sürekli gün içinde kablosuz bağlantıda 5-6 defa kopmalar oluyor. Modemi açıp kapattığımda düzeliyor bunu hem TTNET'e hemde ZyXEL firmasına defalarca söyledim birbirleri arasında sürekli yönlendirme yapıyorlar ama her iki firmanında sanırım teknik servisi yok ki gelip yerinde bakamadılar.

6-7 aydır benim anlayamadığım bir hizmet veriyorsun ve bunun ücretini alıyorsun neden takibini kontrolünü yapamıyorsun. Şimdi en son ki durum şöyle ki buda içler acısı ZyXEL firmasıyla konuştuğumda gelip bakamayacaklarını modemi onlara göndermem gerektiğini söylediler ve bu kontrol sırasında modemimin olmayacağını ve başımın çaresine bakmam söylendi.

Hasan 582 Okunma

Cevaplar

  • ZyXEL Temsilcisi14 Şubat 2014

    Merhaba Hasan Bey; Firmamız size sağlanan internet hizmetinin en uç noktasında yani cihaz tedariki konusunda hizmet veriyor. Modeminiz aracılığı ile internet hizmetinden faydalandığınız için zaman zaman bu iki durum kullanıcılarımız tarafından karıştırılabiliyor. Modeminizle ilgili her türlü teknik desteği, teknik servisimizde sağlayabiliyoruz. İnternet hizmeti için yerinde destek alma talebinizi kullandığınız servis sağlayıcınıza iletebilirsiniz. Saygılarımızla ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. 444 1 150 7/24 İletişim Hattı www.zyxel.com.tr

  • Hasan 13 Şubat 2014

    doğru söylüyorsunuz ama bu sorunum benim 7 aydır devam etmekte başka bir modemle bağlanmayı denediğimde sorun olmuyor . Ve sorunumun devam ettiğini söylememe rağmen herhangi bir teknik hizmet verilemiyor yerinde gelip incelenmiyor sonuçta herhangi bir ev eşyası yada mutfak eşyası değil internet sağlayıcı olduğu için kullanım alanında testi yapılabilmesi gerekmez mi firmanızca da ? kolay gelsin.

  • ZyXEL Temsilcisi11 Şubat 2014

    Merhaba Hasan Bey; Sorununuzun kaynağı modem ya da modem harici bir çok etken olabilir. Telefonla verilen teknik destek sırasında uzmanlarımız gerek görürlerse ürünü teknik servis incelemesine yollamanızı talep ederler. Teknik servisimizde ürün detaylı testlere tabi tutulduktan sonra sorunun tekrarlanması halinde gereken işlemler yapılır ve size bilgilendirme mesajı gönderilir. Ürününüz teknik servisimize ulaşmış olup kısa süre içinde işlemleri tamamlanarak tarafınıza gönderilecektir. Teknik servisimizde ortalama hizmet süremiz muadil ürün gerektirecek süreden kısadır. Saygılarımızla ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. 444 1 150 7/24 İletişim Hattı www.zyxel.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön