02 Eylül
#12532849

Zurich Sigorta Pişmanlıktır

27.08.2019'da arkamdan bir aracın bana vurması ile bariyerlere sürttüm arabayı. Zurich Sigorta'yı arayarak çekici talebinde bulundum 30/45 dakika oradayız denildi. 2 saat oldu yok aradım çekiciyi yarım saate oradayım dedi. Sonra yarım saati tekrar geçti aradığımda ben gelemiyorum dedi. Böyle bir şey ile ilk defa karşılaşıyorum. Neyse kendim çekici buldum bir tane arabayı Maslak Doğuş Oto'ya götürdüm (Bu arada sigortayı aradım çekici yollayacaklarını bana haber edeceklerini söylediler kazayı 12:00'da yaptım bu arada saat 17:00. Sonra bu yetmiyor çekici beni arıyor saatler sonra tehdit varı konuşmalar beni ekmeğimden mi edeceksin vs şaka gibi bir firma inanın ki. Mesaj geldi işte arabanıza şu şahıs atanmıştır diye.


İkame araç için aradım beni bir aracı firma arıyor bana bir araba söylüyor araba b segmenti bile olmayabilir. Benim poliçem elimde ne yazdığını biliyorum. Diyorum ki böyle böyle kabul etmiyorum tamam diyorlar sonra başka bir aracı firma arıyor oda aynı arabayı söylüyor. Yine kabul etmedim ve sigortayı aradım şikayet dosyası açtılar en geç 24 saat size dönüş yapılacak dendi. 72 saat oldu arayan soran yok. Neyse dedim bugün Doğuş Oto'yu arıyorum aracım hakkında bilgi istiyorum Exper daha gelmedi abi diyor. Bugün kaza sabahından itibaren 7 koskocaman gün geçmiş ve Exper gitmemiş hala. Sigortayı arıyorum şikayet dosyası açalım diyor. Açma yetkili biri ile görüşmek istediğimi söylüyorum yok bizde diyor biz çağrı merkeziyiz diyor. Ben size atanan experin numarasını verim neden gitmediğini ona sorarsınız diyor. O zaman bu işleri de ben yapacaksam neden size para ödüyorum.


Bir firmanın 1 tane mi doğru işi olmaz ya. İkame araç için 7 gün deniyor benim kaskom en iyisi diye aldım. Sınırsız ikam araç vs. Yazıyor. Neymiş anlaşmalı olduğu yere götürmemişim. Koskocaman Doğuş Oto'ya götürdüm diye yani. 4 yıl garantisi var arabamın neden senin anlaşmalı olduğu yere gideceğim anlamış değilim. Ben şimdi poliçemde her şeyim elimde 7 gün boyunca taksi vs yaptığım tüm masraflar, çekici masrafı. Mahkeme yoluna gideceğim. Ben de uğraşmak istemiyorum ama iyi tutulu bir yanı yok. Konuşabileceğimiz kimse yok. Ben bugün sigortayı aradım bugün bu dediklerim çözülmez ise mahkeme yolu gözüküyor.

Taner Taner 756 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zurich Sigorta Temsilcisi03 Eylül

    Sayın Sigortalımız, 03.09.2019 tarihindeki görüşmemize istinaden tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Saygılarımızla, ZURİCH SİGORTA A.Ş

  • Zurich Sigorta Temsilcisi02 Eylül

    Sayın Sigortalımız, İletmiş olduğunuz talep değerlendirmeye alınmış olup, en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, ZURICH SİGORTA A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Departmanı Web: www.zurichsigorta.com.tr Konuşa Konuşa Sigortacılık Hattımız: 0850 250 75 00

Ziyaretçi Yorumları