24 Aralık 2018
#11345046

İlgisizliğiniz İçin Teşekkürler Zurich Sigorta!

09-12-2018 tarihinde BMW marka aracımla geçirdiğim kazada önce polisi sonra sigorta şirketini arayarak bir çekici çağırdım fakat hasara bakınca görüntüde sadece 2 adet lastik göründüğü için aracı bulunduğu kaldırımdan sigorta şirketinin gönderdiği çekici yardımı ile indirdikten sonra hemen karsı da bulunan lastikçi de 2 adet lastik taktırdım. Fakat araç hasarlı olup yürümediğini görünce İstanbul Yenibosna' da bulunan Borusan Oto'ya götürdüm. Araç yaklaşık 1 hafta kaldı. Bu süreçte ikame araç istedim fakat onarım başlamadığı için araç veremeyeceklerini söylediler araç kiraladım.


Fakat bir türlü dönüş olmayınca ben aradığımda servis sigortanın onaylamadığını, sigortayı aradığımda experin onaylamadığını, Exper firmasını aradığımda sigortadan onay gelmediğini anlattı. 17-12-2018 tarihinde özel bir araştırma şirketine verilmiş olan dosyamla ilgili bir görevli arkadaş dersine iyice çalışıp telefon kayıtlarımı çıkarıp arama yaptığım numaraların kime ait olduğunu sesler duyduğunu bu seslerin kime ait olduğunu araçta kaç kısının bulunduğunu kimlik ve ehliyetlerin kendisine verilmesini gerektiğini söyledi araştırma süresinin yaklaşık 10 ila 15 gün arasında olacağını olumlu sonuçlanırsa onarımın başlayacağını söyledi.


Sonuç itibarı ile bir tek bana sen bu kazayı sigortadan para almak için kulağından uyduruyorsun demedikleri kaldı. Sigorta firmasının sayfasından şikayet maili atınca aynı gün beni arayan kısı yetkili servisin işçilik ve parça fiyatlarının çok yüksek olacağını söyledi. Kendi anlaşmalı firmalarından biri ile daha hızlı sonuç alınacağını söyledi. Fakat bir daha ne arayan ne de soran oldu. Bende bu olay artık amacını astı düşüncesi ile aracımı servisten onarım yapılmadan hasarlı durumda teslim aldım ve Bosch car servisinde 650 TL karşılığında 2 adet parça değiştirerek yaptırdım.


2 adet lastik ile birlikte 15 gündür çözülemeyen kazayı 1850 TL karşılığında kaskolu aracımı ücretli olarak onarım yaptırdım. Zaten araç kıra parası yaklaşık bu kadar tutmuştu. Bilseydim kasko ile uğraşmayıp direk daha az bir fiyata hiç canım sıkılmadan aracımı tamir ettirirdim.

Erhan Erhan 1.959 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zurich Sigorta Temsilcisi25 Aralık 2018

    Sayın Sigortalımız, 25.12.2018 tarihindeki görüşmemize istinaden tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Saygılarımızla, ZURİCH SİGORTA A.Ş

  • Zurich Sigorta Temsilcisi24 Aralık 2018

    Sayın Sigortalımız, İletmiş olduğunuz talep değerlendirmeye alınmış olup, en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, ZURICH SİGORTA A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Departmanı Web: www.zurichsigorta.com.tr Konuşa Konuşa Sigortacılık Hattımız: 0850 250 75 00

Ziyaretçi Yorumları