Zuma Shoes  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Okan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Zuma Shoes Zuma Müşteri Temsilcisi Sıkıntıları

15.744görüntüleme
Okan
Okan 27 Eylül 2019 09:56

zumashoes. Net den zuma 120 modelinden aldım. Ertesi gün müşteri temsilci arayıp. Ürünün ellerinde olmadığını ve 13 günü sonra göndereceklerini söylediler ve internet sitesinde stok durumunu belirttiklerini söyledi. İnternet de 10 iş günü içerisinde yollanır yazıyor. Stok da yoktur gibi bir ibare yok. 13 iş gününün uzun bir süre olduğunu ve iptal etmesini rica ettim. Ücreti de 10 iş günü içerisinde yatırabileceklerini söyledi. Müşteri temsilcisi tavrında dolayı yine de iptal ettirdim. Arkadaşlar iptal ile ilgili bir geri dönüş, SMS, mail hiçbir bilgilendirme yapmadıkları gibi. Ne WhatsApp hattından ne de başka bir şekilde muhatap bulamıyorum. İnternet sitelerine erişim sağlayamadım. Mail adresim ile şifre unuttumdan giriş yapmaya çalışıyorum ona rağmen erişim sağlanamadı. Zuma 120 ye verdiğim paranın zararına mı yanayım, parasını verip ayakkabıyı giyemediğime mi yanayım, arayıp karşımda muhatap bulamadığıma mı yanayım. Geri dönüş yapmamalarına yanayım. WhatsApp'tan bana takdir sizin beyefendi yazdı ve gitti, gidiş o gidiş.

Zuma Shoes Logo
Zuma Shoes22 Ekim 2019 12:11

Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İnternet sitemizden 120 modelimizin siparişinde bulundunuz. Sitemizde ayakkabının stokta olmadığı ve 10 iş günü içinde teslimatının yapılacağının bilgisi yer almaktadır. Bu bilgi yer aldığı halde siparişte bulundunuz. Ayrıca yine sözlü beyanınızı almak adına müşteri hizmetlerimiz sizi arayıp tekrar bunun bilgisini aktarmışlardır. İadeler, her firmada olduğu gibi toplu olarak belirli günlerde yapılır. Bu bilgi aktarıldığında bunu kabul etmediniz. İadeniz aynı gün içinde hesabınıza geri gönderilmiştir. Burada yazmış olduğunuz gibi geri dönüş olmadı, muhattap bulamıyorum gibi belirttiğiniz ifadeleri yaşayacağınız kadar bir süre olmamıştır. İnternet sitemizde stok ile ilgili bilgilendirme yaptığımız ve sözlü olarak teyidiniz alındığı için bizim tarafımızdan yaşadığınız bir mağduriyet bulunmamaktadır. Saygılarımızla, ZUMASHOES

Okan
Okan22 Ekim 2019 12:31

Merhabalar Zuma İletişim de sevgili arkadaşım; 120 model siparişinde bulundum. İnternet sitenizde stok durumu yazmıyor. 10 iş günü içerisinde teslim edilir yazıyor, Müşteri Temsilciniz şahsımı arayıp 10 iş günü içerisinde göndereceğini söylediğince iptal ettim. WhatsApp'tan da resmi yazışma olması açısından yazdım. Tarafıma WhatsApp Taktir sizin beyefendi, sevgiler yazdı. Şahsıma yazılı bir sms, mail veya dönüş olmadı. Müşteri Hattınız aradım, bana 10 gün sonra iade için Iyzico (ödeme sistemi farklıbir şirket) e yazı yazacaklarını. Onların sorumlu olduğunu söylediniz. Onlar sorumlu dediniz. Bu asla kurumsal bir şirkete yakışmaz. Param nerede diye düşünürklen, hemen Şikayetvar yazdım. Şikayeti görünce hemen beni aradınız. Paramı aynı gün iade ettiniz. Eğer Şikayet var olmasaydı siz benim paramı ne zaman yatırdınız bilemiyorum. Bununla ilgili çok şikayet var. Beni tekrar tekrar arayıp şikayet var da yazımı kaldırmamı istediniz. Kaldırmayacağım zumashoes! Aynı gün para iadesi yapabiliyor iken ertelemeye çalıştınız. Beni oyaladınız, Kurumsal Kimliğinizin korunması açısından hemen işlemleri yaptınız. Şikayetvar ailesine sonsuz teşekkürler.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler