Zuma Shoes ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ramazan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Zuma Shoes Ayakkabı Sorunu

2.962görüntüleme
Ramazan
Ramazan 20 Ocak 2020 11:24

26 Aralık 2019 tarihinde elime ulaşmış ayakkabının, 5 Ocak tarihinde fark ettiğim bir dikiş açılması sebebiyle, yine 5 Ocak tarihinde değişim talebi amacıyla ulaştığım firma; bana ayakkabının değişimini yapamayacaklarını, durumun önce incelenmesi gerektiğini ve bu inceleme sürecinin 30 günü, yani yaklaşık bir buçuk ay sürebileceğini bildirmiştir. 9 günlük kullanım sonucunda; ki bu kullanım ağır şartlarda da olmadı. Sadece işime gidiyorum (resepsiyon görevlisiyim) ve iş yerimde ağır şartlar yok. Hatta ilk zamanlar sıktığı için çıkarıp terlikle durdum 3 4 gün. Hal böyleyken bana verilen inceleme süresinin, abartı bir şekilde fazla olduğunu düşündüğümü kendilerine bildirdim. Cevapları, yerli malıyız, elde yapılıyor, ustalarımız incelemeli ama 30 iş günü bekleyebilirsiniz. Ben bu kadar süre beklememin doğru olmadığını düşündüğüm için şikayetimi şu an burada yapıyorum. Çünkü şirketle olan iletişimimde bir çözüme ulaşamadım.

Ramazan
Ramazan31 Ocak 2020 23:34

Melek Hanım'la görüştük. Ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştılar ama beklentim bu yönde değildi. Şikayetini dile getirdiğim modelin üretim kaynaklı bir hatadan dolayı sorunun ortaya çıktığını söyledi ve ayrıca en değişim istemiştim, şikayetim de o yöndeydi. Ellerinde deri olmadığı için yeni ayakkabı üretiminde sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Deri firmalarının fiyatlara zam getirdiğini ve yeni ürünlerinin zamlı fiyattan satıldığını söyledi ve bana para iadesi yaptırmak için çabaladı, çünkü yeni ayakkabı üretim bana gönderselerdi zarar ederlerdi. O yüzden ben de onları memnun etmek için ve iadeyi kabul ettim. Müşteri memnuniyeti falan yok yani kısacası. Aldığınız ayakkabı şansınıza kaliteli çıkarsa giyersiniz ya da kısa sürede eskirse dert etmeyecek bir durumdaysanız yine alın. Sizin için iyi bir marka zumashoes.

Ramazan
Ramazan31 Ocak 2020 23:38

Hatta Şikayetvar'daki şikayetimi kapatmamı talep etti. Yorum yazmanıza gerek yok dedi. Uğraşmak istemezsiniz diye diyorum dedi. Müşterilerini çok düşünüyorlar bu konuda.

Zuma Shoes Logo
Zuma Shoes13 Şubat 2020 16:17

Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Memnuniyetsizliğiniz üzerine sorununuz için sizinle iletişime geçildi.Bahsedildiği gibi bir iade yapılma çabası içerisine girilmedi.Stokta olmayan bir ayakkabı ile ilgili olarak bekletilmemesi adına bu süreç önerildi.Zorla gerçekleştirilen bir işlem durumu söz konusu dahi değildir ki firmalar genellikle iade yapmamak için süreci zorlarlar.Memnuniyet adına yapılan işlemin kötü niyetli bir yaklaşımla aktarılması sizlerin takdiridir. Saygılarımızla, ZUMASHOES

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler